tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση
 

16 ελληνικές νίκες στο Καβάνταρτσι

E-mail Εκτύπωση

athina belgrad
Με 16 ελληνικές προκρίσεις ολοκληρώθηκε ο 1ος γύρος των αγώνων στο διεθνές τουρνουά του Καβάνταρτσι, Crna Reka Open 2018 U16. Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν οι Μιχαέλα Λάκη, Βάλια Σαμαρά, Μαρία Γεωργιάδου, Χαρά Γραμματικάκη, Αθηνά Πήττα, Δημήτρης Μπινόπουλος, Δημήτρης Παλιούρας, Γιώργος Τσαλόπουλος, Φίλιππος Δημητριάδης, Αχιλλέας Ραφαήλ Κουσαρίδης, Αλέξανδρος Ζερβός, Βασίλης Βολτυράκης, Φίλιππος Ζαχιώτης, Ηρακλής Γερούσης, Κωνσταντίνος Τερλεμές και Τάσος Τσελεπής.

Η 13χρονη Μιχαέλα Λάκη, ξεκίνησε τις υποχρέωσεις της στο τουρνουά της 3ης κατηγορίας U16 της Tennis Europe με μια εύκολη νίκη επί της Βουλγάρας Tsveta Radeva, με 6-2, 6-0. Η επίσης 13χρονη Αθηνά Πήττα, επικράτησε της Σέρβας Natasa Savic, με 6-1, 6-0.

Η Χαρά Γραμματικάκη επιβλήθηκε της Σκοπιανής Tina Slamkova με 6-1, 6-1, ενώ η Βάλια Σαμαρά, Νο. 6 στο ταμπλό, κέρδισε την Λιθουανή Regina Regelskyte, με 6-1, 6-0. Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και η Μαρία Γεωργιάδου, που απέκλεισε την Stefanija Kirovska με 6-4, 6-4, καθώς και η Αναστασία Παρασκευούδη, η οποία είχε bye για τη φάση των "16".

Άλλες 4 Ελληνίδες αγωνίστηκαν στο κυρίως ταμπλό του μονού κοριτσιών, αλλά δεν κατάφεραν να προκριθούν στον 2ο γύρο. Η Μαρία Ασπασία Κώτσιου ηττήθηκε από την Σκοπιανή Iva Daneva έπειτα από ένα πολύ κλειστό ματς, με 6-1, 1-6, 7-6 (3). Η Δέσποινα Ποιμενίδου ηττήθηκε από την Ελβετίδα Andjela Petrovic, Νο. 8 στο ταμπλό, με 6-2, 6-0. Η Μαρία Ελένη Πούλκα γνώρισε την ήττα από τη Mia Vukica Milojevic με 6-3, 6-1, ενώ η Ελένη Λαζαρίδου ηττήθηκε από την Diana Kekhorosheva, με 6-3, 6-0.

Στο ταμπλό των αγοριών πολύ μεγάλη ήταν η ελληνική παρουσία και 11 αθλητές μας κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τη φάση των "16". Ο Τάσος Τσελέπης επικράτησε του Fidan Agushi με 6-1, 7-5 και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Ρουμάνο Ion Arcasa Straciuc, No. 2 στο ταμπλό, που κέρδισε τον Φίλιππο Γεωργόπουλο, με 6-3, 6-0.

Ο Ηρακλής Γερούσης απέκλεισε το Νο. 8 του ταμπλό, Damjan Popovski, με 6-1, 6-2, και θα παίξει σήμερα με τον Κωνσταντίνο Τερλεμέ, που επικράτησε του Maximillian Relic με 6-2, 6-3. Ο Δημήτρης Παλιούρας δεν έχασε ούτε ένα game από τον Drinor Shamolli και θα παίξει με τον Γιώργο Τσαλόπουλο, που κέρδισε τον Andrija Zagorac με 6-2, 6-0.

Ο Αχιλλέας Ραφαήλ Κουσαρίδης ξεπέρασε με ανατροπή το εμπόδιο του Brooklyn Bamburac, επικρατώντας με 2-6, 6-1, 6-1, και θα αντιμετωπίσει τον Αλέξανδρο Ζερβό, που επικράτησε του Eldin Huseinovic 6-1, 6-2. Ο Φίλιππος Ζαχιώτης, Νο. 4 στο ταμπλό, επιβλήθηκε του Srgjan Spasenovski με 6-1, 6-2 και θα συναντήσει στη συνέχεια τον Ισπανό Pablo Marcel Torres Almeida, που κέρδισε ένα κλειστό ματς με τον Σπύρο Τερλεμέ, με 4-6, 6-3, 6-0.

Ο Βασίλης Βολτυράκης, Νο. 10 στο ταμπλό, κέρδισε τον Ρώσο Alexander Nekhoroshev με 6-3, 6-1 και θα αντιμετωπίσει για μια θέση στα προημιτελικά τον Berk Bugarikj, No. 5 στο ταμπλό, που απέκλεισε τον Γιάννη Παναγιωτίδη, με 6-1, 6-0.

Ο Φίλιππος Δημητριάδης επιβλήθηκε του Marko Stoilkovski 6-3, 6-3 και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Din Karahodza, No. 3 στο ταμπλό, που απέκλεισε τον Ευτύχη Βολτυράκη, με 6-0, 6-0. Τέλος, ο Δημήτρης Μπινόπουλος επιβλήθηκε του Ρώσου Grigorii Firsin με 6-1, 6-2 και θα παίξει με τον κορυφαίο παίκτη του ταμπλό, τον Σκοπιανό Vedran Radonjanin, που κέρδισε δύσκολα τον Ευστάθιο Τριανταφυλλίδη με 6-4, 6-4.

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση