Κακή μέρα για τους Έλληνες

E-mail Εκτύπωση

HellenicZeus

Κακή μέρα για το ελληνικό τένις ήταν η σημερινή μέρα στo 3rd Hellenic Zeus ITF Pro Circuit (3η εβδομάδα), αφού οι 5 αθλητές μας (3 άνδρες και 2 γυναίκες) που αγωνίστηκαν στα ταμπλό των μονών γνώρισαν ισάριθμες ήττες.

Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Στεργίου ηττήθηκε από τον Γάλλο Enzo Py με 2-0 σετ (7-5, 6-1),
ενώ ο Κωσταντίνος Μίκος έχασε απο τον Βέλγο Νο3 του ταμπλό, Arthur De Greef, με 2-0 σετ (6-2, 6-4).
Αίσθηση έκανε ο αποκλεισμός του Αλέξανδρου Γιακούποβιτς που ηττήθηκε από τον Σλοβένο Tom Kocevar-Desman με 2-0 σετ (6-3, 6-1).

Στο διπλό είχαμε εκπροσώπους σε 4 διαφορετικούς αγώνες αλλά και εκεί τα πράγματα δεν κύλησαν καθόλου καλά, με τους Στέλιο Περδικογιάννη και Στέφανο Σχινά να χάνουν από τους Robert Godlewski (POL) και Mario Trnovsky (SVK) με 2-0 σετ (6-4, 7-5), με το ίδιο σκόρ ηττήθηκαν και ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Ελληνογερμανό συμπαίχτη του Christopher Papadakis.

Νωρίς το απόγευμα έγιναν και οι αναμετρήσεις Παυλή-Στεργίου εναντίον των Τσέχων Roman Jebavy-Jakub Filipsky και Χάρη Καπογιαννη-Domink Kelovsky (CZE) ενάντια στους Γάλλους Enzo Py-Johan Sebastien Tatlot.
To δίδυμο Παυλή-Στεργίου έχασε πολύ εύκολα το 1ο σετ, στο 2ο όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και θα μπορούσαν να το είχαν κερδίσει αν απέφευγαν κάποια λάθη, τελικά το σετ και το ματς κατέληξε στους Τσέχους με συνολικό σκορ 2-0 σετ (6-0, 7-5).
Ίδια εικόνα και στο ματς του Χάρη, με τους Γάλλους να παίρνουν εύκολα το 1ο σετ αλλά στο 2ο οι Καπόγιαννης-Kellovsky να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να το χάνουν στις λεπτομέρειες. Συνολικό σκόρ 2-0 σετ (6-1, 7-5).

Στο μονό γυναικών τα πράγματα δεν ήταν καλύτερα, με την Αγνή Στεφάνου και την Ειρήνη Παπαγεωργίου να γνωρίζουν την ήττα από τις Veronica Kolarova (6-1, 1-6, 6-4) και Luisa Marie Huber (6-4, 6-0) αντίστοιχα.

Τρείς Έλληνες αθλητές ρίχνονται αύριο (30/10) στη μάχη, στα πλαίσια του 1ου γύρου του κυρίως ταμπλό στο μονό ανδρών. Συγκεκριμένα ο Μάρκος Καλοβελώνης αντιμετωπίζει τον Βρετανό Michael Suleau και ο Χάρης Καπόγιαννης τον Γάλλο Alexandre Muller, ενώ λίγο αργότερα ο Αναστάσιος Παυλής θα αναμετρηθεί με τον Γερμανό Peter Heller.

Στο διπλό ξεχωρίζει ο αγώνας του Κωσταντίνου Μίκου και του Ρουμάνου συμπαίχτη του Petru-Alexandru Luncanu ενάντια στους Miki Jankovic από την Σερβία και Tom Kocevar-Desman από την Σλοβενία.

Στις γυναίκες το ενδιαφέρον θα είναι στραμμένο στο διπλό, εκεί που η Αγνή Στεφάνου και η Βουλγάρα παρτενέρ της Julia Stamatova θα αντιμετωπίσουν τις Jelena Stojanovic από την Αυστραλία και Julia Valetova από την Ρωσία.

Όλοι οι αγώνες είναι στα πλαίσια του 3rd Hellenic Zeus ITF Pro Circuit που διεξάγεται στις σύγχρονες εγκαταστάσεις του Lyttos Bitch Hotel στη Χερσόννησο Ηρακλείου Κρήτης.

Mεγάλος χορηγός τίτλου της σημαντικής αυτής διοργάνωσης που θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (ΕΦΟΑ) είναι η εταιρία Hellenic Zeus Travel Services. Άλλοι σημαντικοί χορηγοί της σειράς των 10 τουρνουά είναι οι εταιρίες: HEAD, TOYOTA – Παπακαλιάτης Α.Ε., ACE Tennis Academy, Cleanup laundries, ART, LadyBug και Success.

Χορηγοί επικοινωνίας: tennisnews.gr, newsit, Κρήτη Σπορ Fm 87,6, prismanews.gr, Prismasport, CRETELIFE.gr, ΚΡΗΤΗ TV, Νέα Κρήτη, allaspor.gr, tv CRETA, gazzetta.gr, CRETE2DAY, Flashnews.gr, CRETALIVE, CretePlus.gr, Κύδων Τηλεόραση, η εφημερίδα Πατρίς και η Νέα Τηλεόραση Κρήτης.

Η επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης είναι η http://www.helleniczeustennis.com , μέσα από την οποία μπορείτε να ενημερώνεστε καθημερινά για την αγωνιστική δράση της ημέρας, live παρακολούθηση αγώνων καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Μπορείτε να ενημερώνεστε καθημερινά για την αγωνιστική δράση της ημέρας, live παρακολούθηση αγώνων καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης http://www.helleniczeustennis.com και από την σελίδα του tennisnews.gr.