Διαφήμιση
Διαφήμιση

Στα προημιτελικά του Status ο Οικονομίδης

E-mail Εκτύπωση

Με μεγάλη εμφάνιση και νίκη συνέχισε την πορεία του στο Status Athens Open 2009 ο Κωνσταντίνος Οικονομίδης. Ο έλληνας πρωταθλητής χάρισε όμορφο θέαμα και ικανοποίησε τους πολλούς θεατές που προσήλθαν στο κεντρικό γήπεδο του Ο.Α. Αθηνών και τον ενθάρυναν με τη σειρά του με την παρουσία τους. Ο Οικονομίδης νίκησε με 2-0 σετ (76(5), 64) τον Γάλλο Quanna και στα προημιτελικά πλέον θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Daniel Brands για μια θέση στην τετράδα του Status Athens Open.

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην Ελλάδα ο Κωνσταντίνος Οικονομίδης νίκησε σήμερα 7-6, 6-4 τον Γάλλο Josselin Ouanna και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά ΑΤΡ Challenger Τour, 125.000 $, Status Athens Open 2009, όπου θ αντιμετωπίσει αύριο (γύρω στις 1.30 μ.μ) τον Γερμανό Daniel Brands, Νο 152 στον κόσμο.

Ο 32χρονος πρωταθλητής μας, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε πέρσι από τραυματισμούς, με αποτέλεσμα να κατρακυλήσει κάτω από το Νο 500 της παγκόσμιας κατάταξης, βρέθηκε να χάνει 5-4 στο 1ο σετ αλλά κάνοντας break πήγε το ματς στο tie break, το οποίο κέρδισε 7-5. Στο 2ο σετ, κράτησε το σερβίς του και με break στο 7ο γκέιμ, έφτασε στη νίκη, η οποία θα του αποφέρει 18 πόντους και 2.480 δολάρια.

“Ξεκίνησα μουδιασμένα τον αγώνα γιατί πάντα έχω ένα άγχος όταν παίζω μπροστά στο δικό μου κοινό. Γρήγορα όμως βρήκα τον ρυθμό μου και με την βοήθεια του κόσμου, που τον αισθανόμουνα πολύ ζωντανό στην εξέδρα, πήρα τη νίκη” δήλωσε ο Οικονομίδης μετά τον αγώνα, που κράτησε 1 ώρα και 28 λεπτά. Αναφερόμενος στη συνέχεια ο Οικονομίδης είπε. “Ο Brands είναι πολύ καλός παίκτης και μένα αύριο με περιμένει φορτωμένο πρόγραμμα (παίζει και στο Διπλό). Θα ξεκουραστώ και υπόσχομαι να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου”.

Μετά από μια ημέρα με υψηλού επιπέδου αγώνες και αφού σημειώθηκε νέες εκπλήξεις, αναδείχτηκε η 8αδα των προημιτελικών στο Απλό. Την μεγαλύτερη έκπληξη έκανε ο Tσέχος Jan Hajek, ο οποίος ερχόμενος από τα προκριματικά, άφησε εκτός τουρνουά τον Ρουμάνο Victor Crivoi, Nο 3 του ταμπλό, κερδίζοντάς τον 6-1, 6-1 μέσα σε 47 λεπτά!

O Σλοβάκος Dominic Hrbaty  ύστερα από ένα συναρπαστικό ματς, απέκλεισε το Νο 1 του τουρνουά, Ivo Minar με 6-4, 1-6, 6-3.To παιχνίδι, διάρκειας 1.30 ώρας, ήταν ιδιαίτερα θεαματικό, είχε ανατροπές και στιγμές που ξεσήκωσε το κοινό, που το παρακολούθησε. Ο Μinar προηγήθηκε 3-1 στο 3ο σετ αλλά ο Hrbaty με αντεπίθεση διαρκείας κέρδισε 5 σερί γκέιμ φτάνοντας στη νίκη.

«Το σημερινό ματς ήταν δύσκολο αλλά το αυριανό κόντρα στον Machado θα είναι ακόμη δυσκολότερο. Θα πρέπει να παίξω πολύ καλύτερα για να μπορέσω να προκριθώ στα ημιτελικά» δήλωσε ο Hrbaty μετά τη νίκη του. Ο Rui Machado έπαιξε εξαιρετικό τένις στη νίκη του 6-2, 7-5 επί του Lukas Rosol, Νο 8 του ταμπλό.

Ο Dennis Ιstomin, Νο 2 του ταμπλό, χρειάστηκε να σώσει 7 (από τα 10) break-points στο διάρκειας 2 ωρών παιχνίδι για να μπορέσει να καταβάλει 7-5, 7-6 (5) την αντίσταση του Mark Lopez, o oποίος σέρβιρε 9 άσους σε 12 service games. «Αυτή η νίκη, απέναντι σε έναν εξαιρετικό παίκτη στις χωμάτινες επιφάνειες, όπως είναι ο Lopez, αυξάνει την αυτοπεποίθησή μου για τους επόμενους αγώνες».

O Alexandre Sidorenko, με όπλο το δυνατό σερβίς του, νίκησε 6-3, 6-2 τον Ilia Bozoljac, No 7 του ταμπλό, τον οποίο είχε έρθει για να παρακολουθήσει ο φίλος του Μίλος Τεόντοσιτς, μπασκετμπολίστας του Ολυμπιακού. Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι του β΄ γύρου ο Ισπανός Daniel Munoz-De La Nava απέκλεισε τον Τσέχο Jiri Vanek με 6-1, 3-6, 6-4. Ο Γερμανός Brands κέρδισε ...μισό ματς, από τον  Riba Madrid καθώς  ο Ισπανός αποχώρησε λόγω τραυματισμού μετά το 1ο σετ, που είχε κερδίσει ο Brands 6-3.

Το αυριανό πρόγραμμα (10.4.09) των αγώνων- πάντα στον Ο.Α Αθηνών- περιλαμβάνει τα προημιτελικά, τόσο στο Απλό, όσο και στο Διπλό. Οι Οικονομίδης-Γιακούποβιτς θα παίξουν γύρω στις 4.30 μ.μ  κόντρα στους Oswald (Αυστρία), Scherrer (Eλβετία) διεκδικώντας την είσοδό τους στα ημιτελικά.