tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Ανασκόπηση 2016 - Καλύτερες Ελληνίδες WTA

E-mail Εκτύπωση

Bαλεντίνη Γραμματικοπούλου
Η σπουδαία χρονιά της Μαρίας Σάκκαρη, η προέλαση της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου στα τουρνουά της ITF, καθώς και η μεγάλη άνοδος - σχεδόν 500 θέσεων - της Ελένης Κορδολαίμη, ήταν μερικά από τα highlights της χρονιάς που μας πέρασε για το ελληνικό τένις. Διαβάστε την ανασκόπηση του 2016 για τις καλύτερες Ελληνίδες τενίστριες, που βρίσκονται στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Όπως και πέρσι, όλα τα επαγγελματικά τουρνουά που έγιναν στο γυναικείο Pro Circuit της ITF στη χώρα μας για το 2016, ήταν της κατηγορίας των 10.000 δολαρίων και ήταν 11 στον αριθμό. Όλα ήταν στο Ηράκλειο και διοργανώθηκαν από την Hellenic Zeus, που συνεχίζει να κρατάει υψηλού επιπέδου διοργανώσεις στην Ελλάδα.

Συγκεκριμένα, τα 11 Futures χωρίστηκαν σε δύο περιόδους. Το 8th Hellenic Zeus ITF Pro Circuit, που είχε 6 εβδομάδες, από τις 21 Μαρτίου έως την 1η Μαΐου, και το 9th Hellenic Zeus ITF Pro Circuit, που είχε 5 εβδομάδες, από τις 24 Οκτωβρίου έως τις 27 Νοεμβρίου.

tournoua women

Στις πρώτες 100 του κόσμου η Σάκκαρη

Όπως και πέρσι, η Μαρία Σάκκαρη ήταν η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια της χρονιάς. Η 21χρονη Μαρία, κατάφερε μάλιστα να κάνει μεγάλες βελτιώσεις στο παιχνίδι της και να πραγματοποιήσει την καλύτερη σεζόν της καριέρας της, πετυχαίνοντας πολλές μεγάλες νίκες το 2016.

Συνοπτικά, η Μαρία κατάφερε να πετύχει 9 νίκες απέναντι σε Top 100 παίκτριες, δύο νίκες σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργανώσεων, έφτασε σε έναν προημιτελικό WTA διοργάνωσης, στην Κωνσταντινούπολη, ενώ έδωσε μερικούς αξιομνημόνευτους αγώνες με τις Carla Suarez Navarro, Venus Williams και Angelique Kerber, δίνοντας μεγάλη μάχη και κερδίζοντας το χειροκρότημα σε όλους.

Το career high της ήταν το Νο. 89 (31 Oκτωβρίου), που είναι 80 θέσεις ψηλότερα από τη θέση που είχε όταν ξεκίνησε η χρονιά (Νο. 169), ενώ αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Νο. 98 του κόσμου, από όπου και θα αποχαιρετήσει το 2016.

Διαβάστε αναλυτικά την ανασκόπηση της χρονιάς της Μαρίας Σάκκαρη

sakkari 7

"Φλερτάρει" με το Top 200 η Γραμματικοπούλου

Στη σκιά της Σάκκαρη, μας έδωσε πολλές χαρές και η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου. Θυμίζοντας σε μεγάλο βαθμό τη σεζόν του 2015 της Μαρίας, η 19χρονη μόλις Βαλεντίνη τα πήγε φανταστικά στο ITF Pro Circuit και γνώρισε μερικές μεγάλες επιτυχίες σε τουρνουά των 25.000 δολαρίων, με αποτέλεσμα να φτάσει πολύ κοντά στο Top 200 της παγκόσμιας κατάταξης. Θα αποχαιρετήσει τη χρονιά από το Νο. 210, ενώ το career high της είναι το Νο. 207.

Η Βαλεντίνη άρχισε από νωρίς στη χρονιά να σκαρφαλώνει στην παγκόσμια κατάταξη. Ξεκίνησε το 2016 από το Νο. 358 του κόσμου, αλλά δεν άργησε να μπει στις πρώτες 300 της WTA, μετά από τον τελικό του τουρνουά των 10.000 δολαρίων στην Στουτγκάρδη και τον προημιτελικό στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Altenkirchen της Γερμανίας, όπου είχε ξεκινήσει από τα προκριματικά.

Την πρώτη της ηχηρή δήλωση στο 2016, την έκανε στα μέσα του Ιουνίου, όταν και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Μινσκ. Ακολούθησε άλλο ένα σπουδαίο τουρνουά, στο τέλος του μήνα, στο Middelburg της Ολλανδίας. Ήταν επίσης στην κατηγορία των 25.000 δολαρίων, επίσης στο χώμα και η Βαλεντίνη έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκε από την Quirine Lemoine με 6-2, 7-5.

Στα προημιτελικά εκείνης της διοργάνωσης, πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην Richel Hogenkamp, Νο. 1 στο ταμπλό και Νο. 135 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-3, 4-6, 6-3.

Τον Αύγουστο ήταν σε άλλον έναν τελικό σε τουρνουά των 25.000 δολαρίων, στο Westende του Βελγίου. Αυτή τη φορά σε σκληρή επιφάνεια, η ολοκληρωμένη Βαλεντίνη πέτυχε 4 νίκες (με κορυφαίο παιχνίδι εκείνο το θρίλερ στον 2ο γύρο, όπου κέρδισε την ταλαντούχα Vera Lapko με 5-7, 7-6 (3), 7-5) για να φτάσει στον τελικό. Στον τελικό ηττήθηκε από την επίσης ανερχόμενη Ρωσίδα, Anna Blinkova, με 7-5, 6-2.

grammatikopoulou stuttgart finalist

Για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, η Γραμματικοπούλου ήταν φιναλίστ σε τουρνουά των 25.000 δολαρίων. Ήταν συνολικά ο 4ος τελικός της σε τουρνουά της κατηγορίας στο 2016, στο Χάρκοβο της Ουκρανίας, όπου πέτυχε άλλες 4 νίκες και τελικά γνώρισε την ήττα από την Ρωσίδα Anna Kalinskaya σε έναν ωραίο τελικό, με 6-4, 1-6, 6-1.

Στα μέσα του Σεπτεμβρίου, η Βαλεντίνη πραγματοποίησε άλλο ένα μεγάλο τουρνουά. Αυτή τη φορά ήταν στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας και στο indoor Neva Cup των 100.000 δολαρίων. Η Βαλεντίνη έφτασε έως τα προημιτελικά, πετυχαίνοντας αναμφίβολα την πιο εντυπωσιακή νίκη της καριέρας της στον 1ο γύρο, όπου επιβλήθηκε της Cagla Buyukakcay, Νο. 1 στο ταμπλό και Νο. 64 στον κόσμο, με 6-3, 6-2!

Είχε άλλον έναν πολύ καλό ημιτελικό, στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Λάγος στη Νιγηρία, ενώ στις αρχές του Δεκεμβρίου ολοκλήρωσε τη χρονιά της με έναν τίτλο, στο τουρνουά των 10.000 δολαρίων στη Hammamet της Τυνησίας, σε μια εβδομάδα που δεν έχασε ούτε ένα σετ.

Αυτός ήταν ο δεύτερος τίτλος της στο 2016 και ο 10ος συνολικά στην καριέρα της στα μονά. Έχει επίσης 13 τίτλους στα διπλά, 6 εκ των οποίων κέρδισε φέτος. Οι 5 από αυτούς ήταν σε διοργανώσεις των 25.000 δολαρίων, στο Μινσκ (με Kalinskaya), στο Ντάρμσταντ (με Kalinskaya), στο Westende (με Boeykens), στη Σόφια (με Lemoine) και στο Λάγος (με Thombare). Χάρη σε αυτούς τους τίτλους έχει πλασαριστεί πολύ ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη των διπλών, στο Νο. 174.

grammatikopoulou kalinskaya darmstadt

Τίτλος και career high για την Κορδολαίμη

Την καλύτερη χρονιά της είχε η Ελένη Κορδολαίμη, η οποία κατάφερε να τερματίσει τη σεζόν στην ψηλότερη θέση που είχε ποτέ, το Νο. 524 της παγκόσμιας κατάταξης. Είναι η 3η καλύτερη Ελληνίδα, μετά από τις Σάκκαρη και Γραμματικοπούλου.

Κορυφαία στιγμή της Κορδολαίμη, ήταν η επιστροφή της στους τίτλους, στις 10 Ιουλίου στο Sharm El Sheikh. Αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο τοπικό Futures των 10.000 δολαρίων, μετά και τη νίκη της στον τελικό επί της Ρουμάνας Ana Bianca Mihaila, με 7-6 (6), 6-3. Επιπλέον, κατέκτησε τον τίτλο και στα διπλά της ίδιας διοργάνωσης, μαζί με την Ουκρανή Kateryna Sliusar.

Άλλους δύο τελικούς είχε η Ελένη στο 2016. Ήταν φιναλίστ ξανά στο Sharm El Sheikh στις 24 Ιουλίου, χάνοντας σε έναν κλειστό τελικό από την Brenda Njuki με 4-6, 3-6, καθώς και στην Καζαμπλάνκα στο Μαρόκο την τελευταία της εβδομάδα στη χρονιά, στις 24 Δεκεμβρίου, όπου ηττήθηκε από την Panna Udvardy με 4-6, 6-7 (3).

Γενικά είχε μια πολύ καλή σεζόν, ήταν σταθερή και συνολικά προκρίθηκε σε 12 προημιτελικούς, ενώ είχε ρεκόρ 52-31 νίκες.

kordolaimi sharm el sheikh

Πίσω από την Κορδολαίμη, στο Νο. 564 του κόσμου, βρίσκεται η Δέσποινα Παπαμιχαήλ. Η Δέσποινα ξεκίνησε δυναμικά τη χρονιά της, με δύο διαδοχικούς ημιτελικούς σε τουρνουά των 10.000 δολαρίων στο Κάιρο. Το καλύτερο τουρνουά της ήταν στην τελευταία εβδομάδα του Φεβρουαρίου, όταν ήταν φιναλίστ στο Futures των 10.000 δολαρίων της Hammamet και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Chantal Skamlova, με 1-6, 6-4, 3-6.

Είχε 7 παρουσίες σε ημιτελικές φάσεις στα τουρνουά της ITF στα μονά, ενώ στα διπλά κατέκτησε 7 τίτλους, τρεις στο Sharm El Sheikh, δύο στη Hammamet και από έναν στο Targu Jiu και στο Ηράκλειο της Κρήτης. Αυτοί οι 7 τίτλοι μπήκαν στην πλούσια συλλογή των 25 ITF τίτλων της Παπαμιχαήλ στα διπλά.

Στην παγκόσμια κατάταξη της WTA είναι και η Λένα Δανιηλίδου, η οποία θα τερματίσει τη χρονιά στο Νο. 806 του κόσμου. Η καλύτερη πορεία της Λένας στα μονά ήταν στο Schio της Ιταλίας, όπου ήταν ημιφιναλίστ στο Futures των 10.000 δολαρίων.

Στα διπλά η Δανιηλίδου είναι στο Νο. 489 του κόσμου και κέρδισε έναν τίτλο σε τουρνουά των 25.000 δολαρίων στην Ίμολα της Ιταλίας, μαζί με την Ελβετίδα Lisa Sabino. Ήταν φιναλίστ σε δύο άλλες διοργανώσεις των 10.000 δολαρίων, στην Αττάλεια και στη Μανίσα της Τουρκίας.

Οι Ελληνίδες στην παγκόσμια κατάταξη στα μονά (30/12/2016)