tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Βλέπουν κυρίως ταμπλό Κεϊσίδης και Γεωργούδας

E-mail Εκτύπωση


Με το κυρίως ταμπλό φλερτάρουν οι Χρήστος Κεϊσίδης και ο Αλέξανδρος Γεωργούδας, που προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του Greece F2 Futures στο Ηράκλειο. Οι δύο αθλητές είναι οι μόνοι εκπρόσωποί μας που συνεχίζουν στο προκριματικού ταμπλό του 2ου κατά σειρά Futures που φιλοξενεί φέτος η Ελλάδα και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκρισή τους στο βασικό ταμπλό.


Ο Χρήστος Κεϊσίδης έδωσε συνέχεια στις πολύ καλές του εμφανίσεις, κερδίζοντας τον Νο15 στο ταμπλό Ρουμάνο Alexandru Daniel Carpen, με 6-3, 6-4. Ο 19χρονος Έλληνας βρίσκεται στην καλύτερή του κατάσταση και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον 4ο γύρο των προκριματικών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Evan Song την Δευτέρα το πρωί στις 9.00.

Μία νίκη μακριά από το κυρίως ταμπλό βρίσκεται και ο Αλέξανδρος Φερδινάνδος Γεωργούδας, ο οποίος άφησε εκτός τον Ελβετό Luca Margaroli, No9 του ταμπλό, με 6-4, 6-3. Ο Αλέξανδρος δεν έχει χάσει ακόμα σετ αφού 2-0 είχε νικήσει και στην πρεμιέρα του και πλέον βρίσκεται μπροστά σε μία ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση, καθώς θα αντιμετωπίσει στον 4ο προκριματικό γύρο τον Γερμανό Daniel Uhlig, Νο8 στο ταμπλό, την Δευτέρα το πρωί στις 9.00.

Στον 3ο προκριματικό γύρο αγωνίστηκε και ο Κωνσταντίνος Μίκος, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης, αφού ηττήθηκε μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι από τον Γερμανό Νο6 στο ταμπλό George Von Massow με 7-5, 7-6 (1).

Στον ίδιο γύρο του γυναικείου ταμπλό, αγωνίστηκε η Ανδρεάννα Χριστοπούλου, η οποία νίκησε την Ιταλίδα Alessia Camplone με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-2) είχε όμως πολύ δύσκολο έργο στη συνέχεια κόντρα στη Νο1 του ταμπλό Κινέζα Min Liu. Τελικά η 19χρονη Ελληνίδα δεν μπόρεσε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση γνωρίζοντας  την ήττα με 6-1, 6-0.

Από τον 2ο γύρο έμειναν εκτός οι Νικολέτα Βλαϊκούδη και Πανωραία Τσεκούρα, που ηττήθηκαν από τις Alpha Ambaye και Lina Gjorcheska (No9) με 7-6 (5), 6-3 και 6-1, 6-2 αντίστοιχα.

Στο μεταξύ χτες Κυριακή ολοκληρώθηκε και το 1ο από τα 3 τουρνουα του 1st Tennis-Holidays ITF Pro Circuit. Στους Άνδρες νικητής αναδείχτηκε ο Γάλλος Yannick Jankovic με 6-3, 7-5 επί του Βέλγου Niels Desein, ενώ στις Γυναίκες νικήτρια ήταν η Silvia Njiric από την Κροατία, η οποία επικράτησε με 6-3, 6-4 επί της Σέρβας Tamara Curovic, No3 του ταμπλό.

Δείτε παρακάτω όλα τα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών συνοπτικά στη μάχη των προκριματικών. Τα πλήρη ταμπλό, το πρόγραμμα των αγώνων, τα τελευταία αποτελέσματα σε ζωντανή ροή και φωτογραφικό υλικό μπορείτε να δείτε στην ειδική σελίδα για το τουρνουά από το tennisnews.gr, χορηγού επικοινωνίας της διοργάνωσης.

1ος Προκριματικός Γύρος Ανδρών
Evan SONG (USA) vs Loudovikos MAVRONIKOLAS (GRE) 6-0 6-1
Alessandro MORIANO (ITA) vs Nikola BISMPIKOS (GRE) 6-0 6-1
Iznaur AKHMAEV (RUS) vs Ioannis BROKAKIS (GRE) 6-1 6-0     
Alexandru GRIGORITA (ROU) vs Pier BISMPIKOS (GRE) 6-3 6-2
Henrique SOUSA (POR) vs Dimitrios SKALIDAKIS (GRE) 6-2 6-1
Alessandro PICCARI (ITA) vs Thomas-Orestis PANOULAS (GRE) 6-1 6-3
Michail-Anastasios PSARROS (GRE) vs Medhir GOYAL (IND) 6-1 6-0
Maximilian KOLLERITSCH (GER) vs Manos CHRISTOFAKAKIS (GRE) 6-0 6-0

2ος Προκριματικός Γύρος Ανδρών
Christos KEISIDIS (GRE) vs Maximilian DINSLAKEN (GER) 7-6(5) 3-6 7-5
Marshall TUTU (GBR) vs Alexandros Sokratis CHARISIS (GRE) 6-1 6-0     
Alexandru GRIGORITA (ROU) vs Alexandros - Georgios VAKOUFTSIS (GRE) 6-1 6-2
Miles BUGBY (GBR) [16] vs Ioannis Marios KOKKINAKIS (GRE) 6-0 6-0
Konstantinos MIKOS (GRE) vs Henrique SOUSA (POR) 4-6 7-6(4) 6-4
Andrea PATRACCHINI (ITA) [14] vs Andreas Konstantinos STERGIOU (GRE) 6-2 6-2
Aba OMODELE-LUCIEN (USA) vs Michail-Anastasios PSARROS (GRE) 7-5 6-1
Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GRE) vs Thomas SUTRICH (AUT) 6-1 6-4
Luca MARGAROLI (SUI) [9] vs Charalabos KANIARIS (GRE) 6-2 6-0

3ος Προκριματικός Γύρος Ανδρών
Christos KEISIDIS (GRE) vs Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) [15] 6-3 6-4
George VON MASSOW (GER) [6] vs Konstantinos MIKOS (GRE) 7-5 7-6(1)
Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GRE) vs Luca MARGAROLI (SUI) [9]  6-4 6-3

1ος Προκριματικός Γύρος Γυναικών
Adreanna CHRISTOPOULOU (GRE) vs Camilla MARGAROLI (SUI) 6-0 6-2
Alexis DORR (USA) vs Maria-Eleni CHARALAMPOPOULOU (GRE) 6-3 6-1
Michaela FRLICKA (GER) [13] vs Irini PAPAGEORGIOU (GRE) 6-2 6-3
Nikoleta VLAIKOUDI (GRE) vs Nina KHRISANOVA (RUS) [15] 6-1 6-2
Kimberley CASSAR (MLT) vs Eleni XIROGIANNI (GRE) 6-1 6-2
Panoria TSEKOURA (GRE) vs Afroditi LATINOPOULOU (GRE) 6-1 7-5
Maria MILANOVA (BUL) vs Katerina BAKA (GRE) 6-4 6-7(4) 6-1
Julie TRINGA (FRA) vs Katerina BENIOUDAKI (GRE) 6-2 6-0

2ος Προκριματικός Γύρος Γυναικών
Adreanna CHRISTOPOULOU (GRE) vs Alessia CAMPLONE (ITA) 5-7 6-3 6-2
Alpha AMBAYE (FRA) vs Nikoleta VLAIKOUDI (GRE) 7-6(5) 6-3
Lina GJORCHESKA (MKD) [9] vs Panoria TSEKOURA (GRE) 6-1 6-2

3ος Προκριματικός Γύρος Γυναικών
Min LIU (CHN) [1] vs Adreanna CHRISTOPOULOU (GRE) 6-1 6-0

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση


Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση