tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Όμορφη μέρα στο Πικέρμι

E-mail Εκτύπωση
Σολδάτου Θεοδώρα - ©tennisnews.gr
Θετικά εξελίχθηκε και η χθεσινή μέρα για τα ελληνικά χρώματα στο Πικέρμι, καθώς είχαμε αρκετές προκρίσεις για τους εκπροσώπους μας στον 2ο γύρο του Kalovelonis Spring Tour στα μονά των αγοριών και των κοριτσιών κάτω των 14 ετών. Συνολικά 10 αθλητές κατάφεραν να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους τη χθεσινή ημέρα, με αποτέλεσμα να έχουμε 13 ελληνικές παρουσίες στον 2ο γύρο, 7 στο ταμπλό των αγοριών και 6 στων κοριτσιών. Τη νίκη της ημέρας πέτυχε αναμφίβολα ο Αλέξανδρος Λυμπέρης, ο οποίος επικράτησε με 1-6, 6-1, 7-5 του Ρώσου Timur Igamberdyev, Νο1 στο ταμπλό. Στους "16" ο Αλέξανδρος θα αντιμετωπίσει τον Πορτογάλο qualifier Diego Herrera, που άφησε εκτός τον Μαρίνο Σπαθη με 6-2, 6-4.

Με περιπετειώδη τρόπο εξασφάλισε το εισιτήριο του 2ου γύρου ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος χρειάστηκε τρία σετ για να κάμψει την αντίσταση του Βρετανού Jack Oldfield με 6-3, 6-7 (12), 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο ο Ρουμάνος Ioan Luca Vidan, που νίκησε τον Άγγελο Νταντίνη με 6-3, 6-2.

Στους "16" θα βρίσκεται και ο Κωνσταντίνος Λαζαρίδης που επικράτησε με 5-7, 6-2, 6-1 του Ισραηλινού Omer Hefez και θα συναντήσει τον Βασίλη Ηλιόπουλο, που με τη σειρά του απέκλεισε τον Κύπριο Κωνσταντίνο Χριστοφόρου με 7-6 (2), 6-3.

Αθλητή από τη μεγαλόνησο χρειάστηκε να αποκλείσει και ο Κωνσταντίνος Κατσαλής για να προκριθεί στους "16", με τον νεαρό Έλληνα να κερδίζει τον Κωνσταντίνο Στυλιανού με 6-1, 6-0.

Παρά την πολύ δυνατή του μάχη, εκτός έμεινε ο Χάρης Σημαιοφορίδης, ο οποίος ηττήθηκε με 6-4, 6-7 (2), 6-2 από τον Ρουμάνο Vincentiu Andrei Niculescu.

Εκτός συνέχειας και ο Παναγιώτης Κωσταράς, που έχασε από τον Πολωνό Norbet Tadyszak με 7-5, 6-2, ενώ τρία σετ χρειάστηκε ο Αυστριακός Greor Ramskogler για να κάμψει την αντίσταση του Θεοφάνη Κοντόπουλου.

Τέλος, δυνατά αντιστάθηκε και ο Μίνος Κίμων Σταύρακας που ηττήθηκε τελικά από τον Βούλγαρο Martin Atanasov (No7) με 7-5, 6-7 (4), 6-4, σε αντίθεση με τον Mιχάλη Σακελλαρίδη, που δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί τον Ουκρανό Vladyslav Lobak (No3) o , που δεν απέφυγε τη συντριβεί με 6-1, 6-1.

Στα κορίτσια, με χαρακτηριστική άνεση πήρε την πρόκριση η Ασπασία Αυγέρη, η οποία επιβλήθηκε της Izabel Nikolaeva με 6-4, 6-1. Η Ασπασία θα συναντήσει στις "16" τη Νο6 στο ταμπλό Ρωσίδα Maria Galiy, που συνέτριψε με 6-2, 6-1 τη Δάφνη Δεμέναγα στην πρεμιέρα της χθες.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακή στην πρεμιέρα της ήταν και η Βασιλική Καρβούνη, η οποία συνέτριψε με 6-0, 6-0 τη Ρωσίδα Elizaveta Vaizova, κάτι που έκανε και η Θεοδώρα Σολδάτου (φωτογραφία), επικρατώντας με 6-1, 6-1 της Ρουμάνας Andra Gafton.

Στα δύο σετ προκρίθηκαν και οι Ελένη Χριστοφή και Παρασκευή Μπότσα, κερδίζοντας τις Inbar Cohen (Ισραήλ) και Anna Ukolova (Ρωσία) με 6-3, 6-2 και 6-2, 6-2 αντίστοιχα. Αντίθετα, εκτός από τον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό έμειναν οι Ναταλία Νικολοπούλου και Ηλέκτρα Πετρίδου. Η πρώτη ηττήθηκε από την Ουκρανή Alina Viacheslavovna Menshykova με 1-6, 6-4, 6-2, ενώ η Ηλέκτρα δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Ισραηλινή Noa Yaron, No8 του ταμπλό, γνωρίζοντας την ήττα με 6-2, 6-1.


Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Τρίτης:

Απλό αγοριών - 1ος γύρος
Αλέξανδρος Λυμπέρης - Timur Igamberdyev (1) 1-6, 6-1, 7-5
Βασίλης Ηλιόπουλος - Κωνσταντίνος Χριστοφόρου 7-6 (2), 6-3
Στέφανος Τσιτσιπάς (2) - Jack Oldfield 6-3, 6-7 (12), 6-3
Κωνσταντίνος Κατσαλής - Κωνσταντίνος Στυλιανού 6-1, 6-0
Κωνσταντίνος Λαζαρίδης (5) - Omer Hefez 5-7, 6-2, 6-1
Martin Atanasov (7) - Μίνος Κίμων Σταύρακας 7-5, 6-7 (4), 6-4
Vladyslav Lobak (3) - Μιχάλης Σακελλαρίδης 6-1, 6-1
Vincentiu Andrei Niculescu - Χάρης Σημαιοφορίδης 6-4, 6-7 (2), 6-2
Norbert Tadyszak - Παναγιώτης Κωσταράς 7-5, 6-2
Gregor Ramskogler - Θεοφάνης Κοντόπουλος 3-6, 7-6 (6), 6-4
Diego Herrera - Μαρίνος Σπάθης 6-2, 6-4
Ioan Luca Vidan - Άγγελος Νταντίνης 6-3, 6-2

Απλό κοριτσιών - 1ος γύρος
Ασπασία Αυγέρη - Izabel Nikolaeva 6-4, 6-1
Βασιλική Καρβούνη - Elizaveta Vaizova 6-0, 6-0
Παρασκευή Μπότσα - Anna Ukolova 6-2, 6-2
Ελένη Χριστοφή (5) - Inbar Cohen 6-3, 6-2
Θεοδώρα Σολδάτου - Andra Gafton 6-1, 6-1
Maria Galiy (6) - Δάφνη Δεμέναγα 6-2, 6-1
Noa Yaron (8) - Ηλέκτρα Πετρίδου 6-2, 6-1
Alina Viacheslavovna Menshykova - Ναταλία Νικολοπούλου 1-6, 6-4, 6-2

Διπλό αγοριών - 1ος γύρος
Κωνσταντίνος Κατσαλής/Ευστάθιος Τσιρανίδης - Vincentiu Andrei Niculescu/Nikita Parfenov 6-0, 6-2
Χρήστος Αντωνόπουλος/Κωνσταντίνος Λαζαρίδης (3) - Yovan Lambros/Νικόλαος Ανδρέας Παχάκης 6-1, 6-0

Διπλό κοριτσιών - 1ος γύρος
Θεοδώρα Σολδάτου/Μαρία Στυλιανού - Σταυρούλα Μαγκλάρα/Ηλέκτρα Πετρίδου 7-6 (1), 6-4
Αναστασία Αγγελάτου Ραφτοπούλου/Μαρίνα Ασημάκη - Βαρβάρα Γρίβα/Elizaveta Vaizova 2-6, 6-3, 10-8
Μαγδαληνή Αδάλογλου/Ιωάννα Τσιάρα - Valentina Dancenco/Vlada Medvedcova 6-3, 7-5
Ασπασία Αυγέρη/Ελένη Χριστοφή (2) - Georgia Andreea Craciun/Andra Gafton 6-0, 7-6 (2)
Inbar Cohen/Noa Yaron (3) - Παρασκευή Μπότσα/Βασιλική Καρβούνη 6-1, 6-4

 
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση