Διαφήμιση

Aνασκόπηση 2012 - Seniors ITF

E-mail Εκτύπωση

anaskopisi-seniors
Πλησιάζοντας προς το τέλος του 2012, το tennisnews.gr συνεχίζει τη σειρά αφιερωμάτων για τον χρόνο που φεύγει, με τις ανασκοπήσεις στο ελληνικό τένις εντός και εκτός συνόρων. Στη σημερινή ανασκόπηση, τη σκυτάλη παίρνουν οι βετεράνοι αθλητές μας και οι προσπάθειές τους στα tour των Seniors της ITF, ανδρών και γυναικών, σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

AΝΔΡΕΣ
Από τη φετινή σεζόν, αναμφίβολα ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Εφραίμογλου που έφερε στην κορυφή του κόσμου της Ελλάδα για την κατηγορία των βετεράνων άνω 50 ετών. Ο Εφραίμογλου ήταν σαρωτικός το 2012, αφού αγωνίστηκε σε 9 τουρνουά και κέρδισε τα 5 από αυτά. Η σεζόν στα μονά ξεκίνησε τον Ιούλιο για τον Κωνσταντίνο, όταν και συμμετείχε στο European Senior Championships στη Σόφια. Εκεί έφτασε μέχρι τον τελικό, όμως ένα μήνα αργότερα έφτασε και στην πηγή, κατακτώντας το 65th ITF Swiss Seniors (Grade 1) στο Klosters της Ελβετίας. Στην Ελβετία και τη Γενεύη κέρδισε ακόμα ένα τουρνουά, το Senior Geneva Open (Grade 2).

Τον Οκτώβριο ο 50χρονος πρώην επαγγελματίας τενίστας μεταφέρθηκε στην Ισπανία και τη Font de Sa Cala, κερδίζοντας ακόμα ένα τουρνουά της κατηγορίας Grade 1, το 17th Mallorca Seniors Open, συντρίβοντας μάλιστα στον τελικό τον Πολωνό αντίπαλό του Marek Lubas με 6-0, 6-0. Με εξίσου δυναμικό τρόπο έκλεισε και τη σεζόν του στη Νότια Αμερική, πανηγυρίζοντας τόσο σε Βραζιλία (Porto Alegre), όσο και σε Χιλή (Santiago) 2 ακόμα τίτλους, για να κλείσει τη σεζόν στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης της κατηγορίας του.

Δεύτερος Έλληνας στα άνω των 50 ήταν ο βετεράνος πρωταθλητής μας Φώτης Βαζαίος, ο οποίος τερμάτισε στο Νο65, έχοντας 4 τίτλους σε Λάρνακα (Grade 4), Θεσσαλονίκη (Grade 4) και Αθήνα (Grade 4 και Grade 5). Ο Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος βρίσκεται στο Νο130 της συγκεκριμένης κατάταξης, έχοντας αγωνιστεί στα περισσότερα (14) από κάθε άλλον τουρνουά για φέτος, ενώ τον ακολουθεί ο Γιάννης Χουρδάκης στο Νο170.

Στην κατηγορία των άνω 40, ο Μιχάλης Παπαγεωργίου έκανε αρκετά καλή χρονιά και βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο Νο41 του κόσμου. Ο 40χρονος Έλληνας κέρδισε το Acropolis Cup στην Αθήνα, το Macedonia στη Θεσσαλονίκη και το Cyprus Seniors Cup στη Λάρνακα, έχοντας ακόμα έναν τελικό στην κυπριακή πόλη και το 24th Aldiana Cyprus Open. Χαμηλότερα στα 40άρια τερμάτισαν οι Νίκος Παππής (Νο117) και Μιχάλης Ζωρζός (Νο226).

Στη μικρότερη κατηγορία των Seniors, αυτή των 35 ετών και άνω, ο Γιώργος Μαμάσης ήταν ο κορυφαίος Έλληνας τερματίζοντας στο Νο114. Ο 39χρονος αθλητής δεν αγωνίστηκε σε πολλά τουρνουά φέτος, όμως δεν είχε καμία κακή πορεία, φτάνοντας μέχρι τον τελικό στο Macedonia της Θεσσαλονίκης (Grade 4) και μέχρι τα προημιτελικά του European Senior Championships στη Σόφια (Grade B1). Την 230η θέση μοιράστηκαν Αλέξης Σκαρλατίδης και Νεόφυτος Κομνηνός, ενώ στο Νο251 τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος.

Στους 45άρηδες από τους Έλληνες ηγείται ο Κωνσταντίνος Πανάκας, ο οποίος με 115 βαθμούς σε 10 τουρνουά έφτασε στην 155η θέση. Ο Πανάκας, που ξεκίνησε να παίζει τένις στα 32 του, σταμάτησε στα ημιτελικά των Macedonia  (Grade 4), Corfu International (Grade 5), 1st MTC Seniors International Tournament (Grade 5), IEK DELTA-Les Raquettes ITF Seniors (Grade 5) και Adlemar Open Crete (Grade 5). Τον Κωνσταντίνο στην κατάταξη των 45 και άνω ακολουθούν οι Δημήτρης Ρώζος (Νο262) και Σπύρος Κεφαλλονίτης (Νο312), που έχουν από 65 και 60 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο Δημήτρης Κακάτσος έκανε καλή χρονιά με σημαντικότερες στιγμές τους τελικούς στην Αθήνα και την Κέρκυρα σε Grade 5 τουρνουά και έτσι βρίσκεται στο Νο164 της κατάταξης των 55άρηδων. Στην ίδια κατάταξη, χαμηλότερα από τους Έλληνες είναι ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος (Νο275) και ο Βασίλης Ασημακόπουλος (Νο323).

Στην κατηγορία των 60άρηδων και πάνω, ο Αλέξης Σαπουντζής έχει με διαφορά τον τίτλο του καλύτερου Έλληνα, τελειώνοντας τη σεζόν στο Νο86. Ο Σαπουντζής κέρδισε το IEK DELTA-Les Raquettes ITF Seniors και το Corfu International στην κατηγορία του, ενώ έφτασε και στον τελικό του 1st ΜΤC Seniors International Tournament. Ο Αντώνης Λαλιώτης είναι στο Νο243 της ίδιας κατηγορίας, ενώ στο Νο305 έμεινε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, που αγωνίστηκε μόλις σε ένα τουρνουά φέτος.

Στην κατάταξη των αθλητών άνω των 65 ετών ηγείται ο νικητής σε Cyprus Seniors Cup (Grade 4), Acropolis Cup (Grade 4) και 1st MTC Seniors International Tournament (Grade 5), Βαγγέλης Δημητρακάκης, που βρίσκεται στο Νο108, λίγο ψηλότερο από τον Μιχάλη Παναγιωτίδη (Νο137). Τέλος, ο φιναλίστ στο Acropolis Cup Γιάννης Μπέλλος είναι ο κορυφαίος Έλληνας στην κατηγορία των μεγαλύτερων από 70 ετών, βρισκόμενος στο Νο255 του κόσμου.