E-mail Εκτύπωση

capriati graf 1992 barcelona olympics
Σαν σήμερα η Jennifer Capriati έγινε η νεότερη Ολυμπιονίκης στην ιστορία του τένις, οι John McEnroe και Peter Fleming έφτασαν τους 50 τίτλους καριέρας και ένα από τα μεγαλύτερα tie-break στην ιστορία πραγματοποιήθηκε στο Τορόντο. Δείτε αναλυτικά τι έγινε σαν σήμερα, 7 Αυγούστου.

1903 Βοστώνη, Μασαχουσέτη, ΗΠΑ

Ο τίτλος του Davis Cup απομακρύνεται για πρώτη φορά από τις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς οι αδερφοί Reggie και Laurie Doherty κέρδισαν τους Williams Larned και Robert Wrenn, για να χαρίσουν το παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Μεγάλη Βρετανία.

Στον αγώνα που σφράγισε τον τίτλο για τους Βρετανούς, ο Laurence Doherty επιβλήθηκε του William Larned με 6-3, 6-7, 6-0, 2-6, 7-5. Στον τελευταίο αγώνα της σειράς, ο Reginald Doherty επικράτησε του Robert Wrenn με 6-4, 3-6, 6-3, 6-8, 6-4 και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Μεγάλης Βρετανίας στη Βοστώνη, με 4-1 νίκες επί των Αμερικανών.

1978 South Orange, Νιου Τζέρσεϊ, ΗΠΑ

Ο John McEnroe και ο Peter Fleming, κατακτούν μαζί τον 50ό τίτλο τους ως ζευγάρι, κερδίζοντας τα διπλά του Grand Prix Championships στο South Orange. Στον τελικό τη διοργάνωσης, οι Αμερικανοί επιβλήθηκαν των Guillermo Vilas και Ion Tiriac με 6-3, 6-3.

Ο Vilas αναγκάστηκε να αγωνιστεί 3 φορές την ίδια μέρα, αφού πριν από τον τελικό των διπλών, είχε δώσει δύο αγώνες στα μονά! Στον εξ αναβολής ημιτελικό κέρδισε τον Ούγγρο Balazs Taroczy με 7-6 (3), 6-1 και αργότερα αγωνίστηκε στον τελικό, κερδίζοντας τον Jose-Luis Clerc με 6-1, 6-3. Ο τελικός είχε διακοπεί για περίπου μια ώρα εξαιτίας της βροχής και ο Vilas, ο οποίος αγωνίστηκε το πρωί και το μεσημέρι, αναγκάστηκε να παίξει χωρίς ξεκούραση και το απόγευμα, για τον τελικό των διπλών.

"Είναι δύσκολο να παίζεις σε ένα τουρνουά σαν κι αυτό. Ένας αγώνας το πρωί, μετά έφαγα κάτι, προετοιμάστηκα για τον τελικό, μπήκα στο court και έβρεχε. Επέστρεψα στα αποδυτήρια, όπου ήρθε κάποιος και μου είπε πως έπρεπε να βγω έξω και να παίξω", δήλωσε στη New York Times o Vilas, ο οποίος κέρδισε 12.750 δολάρια από τον τίτλο του στα μονά.

1992 Βαρκελώνη, Καταλονία, Ισπανία

Η Jennifer Capriati κερδίζει την Steffi Graf με 3-6, 6-3, 6-4 στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων της Βαρκελώνης, σταματώντας την κυριαρχία της Γερμανίδας στη διοργάνωση, όπου είχε κατακτήσει το χρυσό το 1984 (όταν το τένις ήταν σε δοκιμαστικό στάδιο και συμμετείχαν μόνο αθλητές και αθλήτριες κάτω των 21 ετών) και το 1988. Η Capriati ήταν μόλις 16 ετών και 132 ημερών, για να γίνει η νεότερη παίκτρια - σε άνδρες και γυναίκες - που κερδίζει χρυσό μετάλλιο στο τένις.

"Ήταν τόσο συναισθηματικό. Ήταν απίστευτο και έτρεμα όλη την ώρα της απονομής. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Αυτές τις δυο εβδομάδες έβλεπα τους αθλητές πάνω στο βάθρο και σκεφτόμουν πως ήταν τόσο όμορφο", δήλωσε η νεαρή Αμερικανίδα, η οποία δεν περίμενε να πάρει την πρώτη θέση στη Βαρκελώνη.

Στο διπλό των ανδρών, που ολοκληρώθηκε την ίδια μέρα, οι Boris Becker και Michael Stich επιβλήθηκαν των Νοτιαφρικανών Wayne Ferreira και Piet Norval με 7-6, 4-6, 7-6, 6-3, για να κερδίσουν το χρυσό μετάλλιο για λογαριασμό της Γερμανίας. Το αργυρό των Ferreria και Norval, ήταν το πρώτο μετάλλιο για τη Νότια Αφρική από το 1960.

2006 Τορόντο, Οντάριο, Καναδάς

Ο Αργεντινός Jose Acasuso και ο Γερμανός Bjorn Phau ισοφάρισαν το ρεκόρ για το μεγαλύτερο tie-break που έχει γίνει ποτέ σε αγώνα μονού, με τους 38 πόντους που έπαιξαν στο tie-break του 2ου σετ. Ο Acasuso πήρε τη νίκη με 7-5, 7-6 και το tie-break που έκλεισε την αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο 20-18 υπέρ του Αργεντινού. Ο αγώνας έγινε για τον 1ο γύρο του Rogers Cup στο Τορόντο.

Το πρώτο tie-break 38 πόντων που είχε γίνει για μονό αγώνα τένις, ήταν εκείνο για τον 1ο γύρο του Wimbledon του 1973, στο οποιο ο Bjorn Borg είχε χάσει με 20-18 από τον Premjit Lall. Το 1993, στον 1ο γύρο του US Open, ο Goran Ivanisevic είχε επικρατήσει του Daniel Nestor με 6-4, 7-6 (5), 7-6 (18), ενώ το 1997 στα ημιτελικά του Queens Club, o Ivanisevic είχε κερδίσει τον Greg Rusedski με 4-6, 6-4, 7-6 (18). Τέλος, ο Roger Federer κέρδισε τον Marat Safin με 6-3, 7-6 (18) στα ημιτελικά του Tennis Masters Cup στο Χιούστον το 2004.

Μέχρι σήμερα δεν έχει ξεπεραστεί το ρεκόρ των 38 πόντων σε μονό αγώνα τένις, παραμόνο το ισοφάρισαν οι Andy Roddick και Jo-Wilfried Tsonga, με τον Αμερικανό να χάνει το tie-break, αλλά να κερδίζει τον αγώνα για τον 1ο γύρο του Australian Open, με 6-7 (18), 7-6 (2), 6-2, 6-3.