Συνεχίζουν Παπαμιχαήλ και Φαφαλιού στο Βόλο

Εκτύπωση

Με έντεκα αγώνες στο μονό και τους προημιτελικούς στο διπλό συνεχίστηκε σήμερα Τετάρτη το 8ο Διεθνές Τουρνουά Τένις Futures Γυναικών Νέας Ιωνίας με έπαθλοδολάρια.



Η Σταματία Φαφαλιού και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ προκρίθηκαν στο δεύτερο γύρο του διεθνούς τουρνουά FUTURES Γυναικών 10.000 δολαρίων που διεξάγεται στη Νέα Ιωνία του Βόλου και θα τεθούν αντιμέτωπες την Πέμπτη στον τρίτο γύρο.

Στο διπλό, τα κορίτσια από τον Ομιλο Αντισφαίρισης Μαγνησίας, Στέλλα Παπασπύρου και Κική Φιλίππου δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν από το αυστριακό δίδυμο των Χιρς/Κλοτς. Κέρδισαν πάντως εμπειρίες κι αγωνιστικές παραστάσεις σε ένα δυνατό τουρνουά κι αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Η σημερινή ημέρα περιελάμβανε επίσης και τη δεξίωση των διοργανωτών προς τιμήν των αθλητριών.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης:

Μονό

1) Στάνκου (Ρουμανία) - Κλέρικο (Ιταλία) 2-0 (7-5/6-1)

2) Πίβεν (Ουκρανία) - Λατινοπούλου (Ελλάς) 2-0 (6-1/6-2)

3) Γεγιόλκα (Πολωνία – Τόμιτς (Ελβατία) 2-1 (6-7 (3)/6-2/6-2)

4) Φαφαλιού (Ελλάς) – Τσεκούρα (Ελλάς) 2-0 (6-3/6-0)

5) Παπαμιχαήλ (Ελλάς) - Χιρς (Αυστρία) 2-0 (6-3/6-2)

6) Μαρτσινκέβιτσα (Λετονία) – Κλοτς (Αυστρία) 2-1 (7-6 (4)/7-6 (6)

7) Μπίντι (Ιταλία) – Μπλανκ (Ισραήλ) 2-0 (6-2/7-5)

8) Ισάγιαν (Ρωσία) – Συλεούνη (Ελλάς) 2-0 (6-1/6-3)

9) Ούρμπαντιτς (Σλοβενία) – Ίον (Ρουμανία) 2-0 (6-2/6-1)

10) Αρουτιούνοβα (Ρωσία) - Ραζούμοβα (Ρωσία) 2-0 (6-2/6-2)

11) Τουτσάκοβ (Σερβία) – Μπουρ (Ολλανδία) 2-0 (7-6 (2)/6-2)

Το πρόγραμμα

1) Στάνκου-Πίβεν

2) Στάνκοβιτς-Γεγιόλκα

3) Φαφαλιού-Παπαμιχαήλ και η νικήτρια με την Μαρτσινκέβιτσα

4) Ισάγιαν-Ούρμπαντιτς και η νικήτρια με την Μπίντι

5) Τουτσάκοβ-Μπακίεβα και η νικήτρια με την Αρουτιούνοβα

Διπλό

1) Κλέρικο (Ιταλία)/Ούρμπαντσιτς (Σλοβενία) - Παπαμιχαήλ (Ελλάς)/Ρότμαν (Αυστρία) 2-0 (6-2/6-4)

2) Χιρς (Αυστρία)/Κλοτς (Αυστρία) - Φιλίππου (Ελλάδα)/Παπασπύρου (Ελλάδα) 2-0 (6-1/6-1)

3) Πίβεν (Ουκρανία)/Ραζούμοβα (Ρωσία) - Αρουτιούνοβα (Ρωσία)/Ντρέγκερ (Γερμανία) 2-0 (7-5/6-3)

4) Γεγιόλκα (Πολωνία)/Τόμιτς (Ελβετία) - Ίον (Ρουμανία)/Στάνκοβιτς (Σερβία) 2-0 (7-6 (7)/6-1)

Οι ημιτελικοί (25/9, στις 12:00)

1) Κλέρικο/Ούρμπαντσιτς - Χιρς/Κλοτς

2) Πίβεν/Ραζούμοβα - Γεγιόλκα/Τόμιτς