tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Πήρε το ντέρμπι ο Del Potro (vids)

E-mail Εκτύπωση

Juan Martin Del Potro
Ο Juan Martin Del Potro επέστρεψε στη Ρώμη μετά από 4 χρόνια και κέρδισε τον Grigor Dimitrov με 3-6, 6-2, 6-3, στον σημαντικότερο αγώνα του 1ου γύρου του Internazionali BNL d' Italia. Ο Αργεντινός παρέμεινε αήττητος με αντίπαλo τον Dimitrov, σε 5 αναμετρήσεις.

Ένα break ήταν αρκετό για τον Dimitrov στο 1ο σετ, με τον Βούλγαρο να αποκτά προβάδισμα με 4-2 στο 6ο game. Στο υπόλοιπο του σετ, έχασε μόλις έναν πόντο από τη γραμμή του σερβίς, για να ολοκληρώσει με ένα love service game το σετ στο 9ο game, με 6-3.

Ο Del Potro ανταποκρίθηκε με δυο συνεχόμενα break, τα πρώτα του στο ματς, για να προηγηθεί με 4-0 στο 2ο σετ. Ο Dimitrov πήρε το ένα break πίσω και μείωσε σε 4-2, όμως ο Αργεντινός κράτησε το σερβίς του για το 5-2 και με νέο break έκλεισε αυτό το σετ, στα 8 games.

Στο αποφασιστικό σετ και οι δυο παίκτες στηρίχθηκαν στα σερβίς του. Ο Del Potro πέρασε με επιτυχία την πρώτη δύσκολη δοκιμάσία, σώζοντας δυο break points του Dimitrov στο 7ο game, για να κάνει το υπέρ του 4-3.

O Dimitrov δεν έκανε το ίδιο στο επόμενο game. Ήταν άλλο ένα game μεγάλης διάρκειας και με μεγάλη μάχη, με τον Βούλγαρο να σβήνει ένα break point του Del Potro και να έχει αρκετές ευκαιρίες για να κλείσει το game.

Κάτι που δεν έκανε και τιμωρήθηκε γι' αυτό από τον Αργεντινό, που δημιούργησε δεύτερο break point στο ίδιο game. Ο "Grisha" έκανε διπλό λάθος και κομμάτιασε τη ρακέτα του, για να τιμωρηθεί με code violation.

Η συνέχεια ήταν απλή για τον "Delpo", που κράτησε εύκολα το σερβίς του στο επόμενο game, "έγραψε" το τελικό 6-3 στο 3ο σετ και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του σε 2 ώρες και 8 λεπτά, για να πετύχει την 5η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις με αντίπαλο τον Dimitrov.

Στον 2ο γύρο του Internazionali BNL d' Italia, ο Del Potro θα αντιμετωπίσει τον ταλαντούχο Kyle Edmund, που μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνος στο χώμα. Ο 22χρονος Βρετανός πραγματοποίησε έναν εντυπωσιακό αγώνα σήμερα, στον οποίο δεν έχασε ούτε μια φορά το σερβίς του και έβγαλε 12 άσους, για να "εξουδετερώσει" τον Πορτογάλο Joao Sousa με 6-3, 6-4 σε 69 μόλις λεπτά.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις που έγιναν σήμερα, τα περισσότερα φαβορί επικράτησαν. Ο Tomas Berdych, αν και βρέθηκε πολύ κοντά στο να χάσει το πρώτο σετ, κέρδισε "καθαρά" τελικά τον Mischa Zverev, με 7-6 (7), 6-4.

Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Carlos Berlocq, που συνεχίζει το νικηφόρο του σερί που ξεκίνησε στα προκριματικά της διοργάνωσης, κερδίζοντας τον Robin Haase, με 6-3, 7-5.

Ο David Goffin, βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά βρήκε τρόπο να διαχειριστεί την κόπωση και το πολύ καλό παιχνίδι του Thomaz Bellucci, για να πάρει στο τέλος τη νίκη με 6-7 (5), 6-3, 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 31 λεπτά παιχνιδιού. Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Fernando Verdasco, σε άλλη μια δύσκολη αποστολή, μετά και τη νίκη του Ισπανού επί του Donald Young, με 6-3, 6-3, την Κυριακή.

Με φόρα ήρθε από τα προκριματικά ο Jan-Lennard Struff, ο οποίος απέκλεισε τον Bernard Tomic με 6-7 (8), 6-1, 6-4, για να κλείσει μια θέση για τον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Sam Querrey. O Αμερικανός, παρόλο που δε φημίζεται για τις επιδόσεις του στις αργές επιφάνειες, σήμερα πέτυχε 14 άσους και κέρδισε τον Lucas Pouille, με 7-6 (6), 7-6 (8).

Τέλος, ο Nicolas Almagro κέρδισε τον Andreas Seppi με 7-6 (6), 6-3 και θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Rafael Nadal στο τουρνουά, ενώ o Aljaz Bedene επιβεβαίωσε τον αγώνα του με τον Novak Djokovic, καθώς ξεπέρασε έστω και δύσκολα το εμπόδιο του Ιταλού Gianluca Mager, που εγκατέλειψε από τις επίπονες κράμπες ενώ ήταν πίσω με 6-7 (3), 6-4, 3-0 στο 3ο σετ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Bedene διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας, ενώ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Ρώμη από τα προκριματικά. Σήμερα πέτυχε την 20ή νίκη του στις τελευταίες 22 αναμετρήσεις του, με τις 2 ήττες να είναι από τον Pouille στον τελικό της Βουδαπέστης και από τον Milos Raonic στους "16" της Κωνσταντινούπολης.