tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Απέκλεισε τον Federer o Haas!

E-mail Εκτύπωση

Tommy Haas - Roger Federer
Στον πρώτο του αγώνα μετά από 2,5 μήνες, ο Roger Federer γνώρισε μια απρόσμενη ήττα από τον καλό του φίλο, Tommy Haas, σε ένα παιχνίδι που ο Ελβετός ήταν μπροστά με σετ και με break, ενώ είχε χαμένο match point στο 2ο σετ! Ο 39χρονος Haas, προκρίθηκε στον πρώτο του προημιτελικό από τον Μάιο του 2014 κι έγινε ο δεύτερος παίκτης που κέρδισε τον Federer φέτος!

Αν και βρέθηκε πολύ γρήγορα μπροστά με σετ και με break και είχε ένα match point για να πάρει τη νίκη στο tie-break του 2ου σετ, ο Roger Federer γνώρισε μια απρόσμενη ήττα από τον Tommy Haas με 2-6, 7-6 (8), 6-4!

Ήταν η πρεμιέρα του Ελβετού στην σεζόν του γρασιδιού και στην Στουτγκάρδη, καθώς και η πρώτη του αναμέτρηση μετά από 2,5 μήνες απουσίες από τα courts. Αντίθετα, o Haas αγωνίστηκε και χθες στο τουρνουά της πατρίδας του, αποκλείοντας τον Pierre-Hugues Herbert.

O 39χρονος Γερμανός, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια αλλά δεν σταμάτησε να δουλεύει σκληρά για να επιστρέψει στο tour, διανύει πιθανότατα την τελευταία χρονιά της καριέρας του. Φροντίζει με κάθε τρόπο για να την κάνει ξεχωριστή, αφού στα 39 του συνεχίζει να πετυχαίνει μεγάλες νίκες.

Σήμερα, προκρίθηκε στον πρώτο του προημιτελικό μετά από 3 χρόνια, από τον Μάιο του 2014, όταν έπαιξε στα προημιτελικά του Masters της Ρώμης. Στα προημιτελικά της Στουτγκάρδης, τον περίμενε ο συμπατριώτης του, Mischa Zverev.

e tennis40 shoes465

Ο Federer ήταν φανταστικός στο 1ο σετ, θυμίζοντας αρκετά τον σαρωτικό παίκτη των τριών πρώτων μηνών της χρονιάς, που κατέκτησε το Australian Open, το Indian Wells Masters και το Miami Open. "Έσπασε" δυο φορές το σερβίς του Haas και σε λιγότερο από μισή ώρα πήρε το σετ με 6-2.

Ο Ελβετός ξεκίνησε καλύτερα και το 2ο σετ, κάνοντας ένα γρήγορο break για να προηγηθεί με 2-1. Δεν υπερασπίστηκε όμως το προβάδισμά του και στο αμέσως επόμενο game υπέστη για πρώτη φορά break, για να ισοφαριστεί σε 2-2. Κανείς από τους δυο δεν κατάφερε να φτάσει σε άλλο break και το 2ο σετ ολοκληρώθηκε έπειτα από ένα συναρπαστικό tie-break.

Ο Haas προηγήθηκε με 6-4 και με 7-6, όμως ο Federer έσωσε 3 set points για να ισοφαρίσει σε 6-6 και σε 7-7, δημιουργώντας μια δική του ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι, στο 8-7. Ο Γερμανός δεν είχε πρώτο σερβίς στο match point και έγινε ένα ισορροπημένο ράλι, ο Federer όμως έχασε για λίγο την baseline με το backhand του και ο Haas έμεινε "ζωντανός" στο ματς.

Στη συνέχεια κέρδισε τους δυο επόμενους πόντους, για να πάρει το tie-break με 10-8 και να κατακτήσει το 2ο σετ. Στο 4ο set point του Γερμανού, ο Federer ρίσκαρε σε δεύτερο σερβίς, αλλά έχασε για λίγο τη γραμμή και το σετ ολοκληρώθηκε με διπλό λάθος του Ελβετού.

Ο Haas ήταν εκείνος που απέκτησε το ψυχολογικό πλεονέκτημα στο 3ο σετ και σε ένα παιχνίδι που έδειχνε χαμένο, ξαφνικά πήρε το πάνω χέρι, κάνοντας break για να προηγηθεί με 3-2! Όλα αυτά, ενώ λίγο νωρίτερα είχε σώσει δυο break points, αποτρέποντας το break που θα έφερνε ξανά σε θέση οδηγού τον κάτοχο 18 Grand Slam τίτλων.

Ο Haas έσωσε άλλα 5 break points, 7 συνολικά στο 3ο σετ, για να υπερασπιστεί αυτό το σημαντικό προβάδισμα που απέκτησε μέχρι το τέλος και να "κλειδώσει" τη νίκη του με ένα άνετο κράτημα σερβίς, για το 6-4, έπειτα από 1 ώρα και 54 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Haas έγινε ο δεύτερος παίκτης που κέρδισε τον Federer φέτος, αφού ο Ελβετός πήγε στην Στουτγκάρδη με ρεκόρ 19-1 νίκες στο 2017. Η άλλη ήττα του ήταν επίσης μεγάλη έκπληξη, στον 2ο γύρο του Dubai Tennis Championships, από τον Evgeny Donskoy.

Ο Ελβετός πάντως θα είναι φρέσκος στο Halle, που ξεκινάει σε λιγότερο από μια εβδομάδα. Θα διεκδικήσει εκεί τον 9ο τίτλο του και επίσης θα δώσει τους τελευταίους του αγώνες πριν ταξιδέψει στο Λονδίνο, για το μεγάλο ραντεβού του Wimbledon.