Τελικός και career high για τον Zverev (vid)

Εκτύπωση

Alexander Zverev
O Alexander Zverev ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο "NextGen" ημιτελικό του Rogers Cup, καθώς σταμάτησε την ξέφρενη πορεία του 18χρονου Denis Shapovalov με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Rogers Cup. Θα είναι ο δεύτερος τελικός σε Masters διοργάνωση για τον 20χρονο "Sascha", που απόψε (23:00GR, COSMOTE SPORT 6) θα αντιμετωπίσει τον Roger Federer και ό,τι κι αν συμβεί, θα ανεβεί στο Νο. 7 της παγκόσμιας κατάταξης την Δευτέρα.

Σε έναν αγώνα που δεν αποκλείεται να "άνοιξε" ένα σπουδαίο rivalry του μέλλοντος, ο 20χρονος Alexander Zverev επιβλήθηκε του 18χρονου Denis Shapovalov με 6-4, 7-5 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Rogers Cup, στο Μόντρεαλ του Καναδά.

Ο 20χρονος Γερμανός, ο οποίος διανύει μια φανταστική χρονιά, θα διεκδικήσει τον 2ο τίτλο του σε Masters διοργάνωση, αφού ήταν πρωταθλητής στη Ρώμη. Θα παίξει για δεύτερη φορά σε έναν τόσο σημαντικό τελικό, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, καθώς στην παρθενική του εμφάνιση είχε κερδίσει με straight set τον Novak Djokovic στην "αιώνια Πόλη".

Ο Zverev εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή του στο Next Gen ATP Finals του Μιλάνου μετά και τη νίκη του επί του Shapovalov. Σε άλλο επίπεδο δείχνει να είναι ο Γερμανός από τους "NextGen" παίκτες, δηλαδή του Top 200 παίκτες που είναι κάτω από 21 ετών.

Έχει μαζέψει ήδη 3.765 βαθμούς (που μπορεί να τους κάνει 4.165 αν κερδίσει τον τίτλο), ενώ ο 2ος Karen Khachanov έχει μόλις 880. Aθροιστικά, οι παίκτες που βρίσκονται από τη 2η έως την 6η θέση (Khachanov, Andrey Rublev, Daniil Medvedev, Borna Coric, Hyeon Chung), έχουν και πάλι λιγότερους βαθμούς από τον "Sascha"!

Επιπλέον, με τη νίκη αυτή εξασφάλισε και νέο career high στην παγκόσμια κατάταξη. Είτε χάσει είτε κερδίσει, ο νεαρός Γερμανός θα είναι στο Νο. 7 του κόσμου την ερχόμενη Δευτέρα, αφήνοντας στην 8η θέση τον Dominic Thiem.

e tennis40 shoes465

Ο Shapovalov γνώριζε καλά πως δεν ήταν το φαβορί του αγώνα, την ίδια στιγμή όμως δεν είχε και τίποτα να χάσει στον πρώτο του ημιτελικό σε Masters διοργάνωση. Έκανε έναν καλό αγώνα και πανηγύρισε έντονα σε κάθε μεγάλη στιγμή, δείχνοντας μεγάλο πάθος και θέληση για μια νέα υπέρβαση.

Στο 5o game του 1ου σετ, ο νεαρός Καναδός πέρασε την πρώτη δοκιμασία στο σερβίς του, καθώς είχε ένα μεγάλο game με πολλές ισοπαλίες, το πήρε όμως και έκανε το υπέρ του 3-2. Με ψυχραιμία ο Zverev διαχειρίστηκε την κατάσταση και δεν άφησε το σετ να "ξεφύγει" από τα χέρια του. Κράτησε κι αυτός με δυσκολία το σερβίς του για να ισοφαρίσει και περιμένε για μια νέα ευκαιρία, που ήρθε στο 9ο game. Την αξιοποίησε και πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο ματς, κάνοντας το 5-4. Αργότερα ο 20χρονος σέρβιρε με επιτυχία για το 6-4 και έβαλε τέλος στο σετ.

Ο "Sascha" κέρδισε και 4ο συνεχόμενο game, ανοίγοντας το 2ο σετ με ένα break. Κόντρα στη ροή του αγώνα και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, ο 18χρονος Καναδός κατάφερε να πάρει αμέσως το break που δέχτηκε πίσω, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα στον αντίπαλό του και ξεσηκώνοντας ξανά τον κόσμο στις κερκίδες.

Προηγήθηκε με 2-1 πριν την πρώτη διακοπή του σετ και τα επόμενα λεπτά διατήρησε τον έλεγχο χάρη στο σερβίς του. Στο 8ο game, είχε μια τεράστια ευκαιρία για να βρεθεί μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ, "αγγίζοντας" το 5-3. Προηγήθηκε με 0-40 στο σερβίς του Zverev, o πολύ δυνατός όμως στο πνευματικό κομμάτι "Sascha", πήρε 5 πόντους στη σειρά και ισοφάρισε σε 4-4!

Ήρθε η σειρά του Γερμανού να απειλήσει στο 9ο game, ο Shapovalov ωστόσο επέστρεψε από το 0-30 και κράτησε κι αυτός το σερβίς του, για να φτάσει στο 5-4. Ο πρωταθλητής του ρωμαϊκού Masters δημιούργησε νέες ευκαιρίες για break και τελικά τα κατάφερε, στο 11ο game, όταν προηγήθηκε με 6-5 και έφτασε μια ανάσα μακριά από τον τελικό.

Ο Shapovalov πάντως συνέχισε να τον ταλαιπωρεί και κατάφερε να σβήσει 2 match points στο 12ο game, για να δημιουργήσει 3 ευκαιρίες για break, που θα έστελναν το σετ στο tie-break. Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Γερμανός, ο οποίος έκανε το καθήκον του σ' αυτό το game και εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης, έπειτα από μια μάχη που κράτησε 1 ώρα και 43 λεπτά.

Για 4η φορά θα συναντηθούν Federer και Zverev για επίσημο αγώνα, με τον Ελβετό να έχει 2 νίκες στις 3 προηγούμενες αναμετρήσεις τους. Η τελευταία τους ήταν φέτος, στο Halle, όπου ο Roger είχε επικρατήσει με το εμφατικό 6-1, 6-3. Σε σκληρή επιφάνεια, οι δυο τενίστες δεν έχουν αναμετρηθεί ακόμα.

Τέλος, όσον αφορά τον Shapovalov, ο Καναδός ολοκλήρωσε με ανάμεικτα συναισθήματα το καλύτερο τουρνουά της καριέρας του, καθώς ανά διαστήματα έδειξε ικανός για ακόμα πιο μεγάλα πράγματα.

Μόλις στα 18 του, ο Καναδός έγινε ο νεότερος παίκτης που αγωνίστηκε σε ημιτελικό, αλλά και σε προημιτελικό, σε Masters 1000 διοργάνωση. Επίσης θα πραγματοποιήσει την πρώτη του είσοδο στο Top 100, καθώς θα κερδίσει 76 θέσεις και θα βρεθεί στο Νο. 67 του κόσμου τη Δευτέρα.