tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

 

Προβάδισμα για Γαλλία και Αυστραλία στα ημιτελικά του Davis Cup

E-mail Εκτύπωση

mahut herbert semi final fonto
Κορυφώθηκε και η 2η μέρα των ημιτελικών του Davis Cup, μετά την ολοκλήρωση των αναμετρήσεων στα διπλά. Η Γαλλία και η Αυστραλία πήραν προβάδισμα έναντι της Σερβίας και του Βελγίου αντίστοιχα, οδηγώντας με 2-1 την κούρσα. Η πρόκριση για τον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί 24-26 Νοεμβρίου, θα κριθεί στο αυριανό πρόγραμμα, με τις τελευταίες μονομαχίες των μονών να ξεχωρίζουν στο World Group.

O Nicolas Mahut μαζί με τον Pierre Hugues Herbert σήκωσαν το βάρος της Γαλλικής ομάδας την 2η μέρα των αγώνων της ημιτελικής φάσης του Davis Cup, ξεπερνώντας με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο των Σέρβων, Filip Krajinovic και Nenad Zimonjic, με 6-1, 6-2, 7-6 (3).

Η Γαλλική ομάδα έχοντας το προβάδισμα με 2-1, θα διεκδικήσει στο αυριανό πρόγραμμα την εξασφάλιση της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό, με τον Jo-Wilfried Tsonga να αντιμετωπίζει τον επικίνδυνο Dusan Lajovic, στο 4ο Rubber. Αν δεν κριθούν όλα στο 4ο ματς της σειράς, θα ακολουθήσει η αναμέτρηση του Lucas Pouille κόντρα στον Laslo Djere στο 5o και τελευταίο Rubber.

Οι γηπεδούχοι Γάλλοι φαίνεται να έχουν προβάδισμα έναντι των αποδυναμωμένων Σέρβων που δεν έχουν εντάξει στο δυναμικό τους τον Novak Djokovic, καθώς ο κορυφαίος Σέρβος τενίστας όλων των εποχών αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και δεν θα αγωνιστεί σε κανένα άλλο τουρνουά το 2017.

Σπουδαίο προβάδισμα με 2-1 πήραν όμως και οι Αυστραλοί, που πλέον απέχουν μόλις μια νίκη από την επιστροφή τους στον τελικό του Davis Cup, έπειτα από το 2003 που είχαν στεφθεί μάλιστα πρωταθλητές.

Με το δυνατό δίδυμο John Peers και Jordan Thompson η Αυστραλία επικράτησε σε βάρος των Βέλγων, Ruben Bemelamns και Arthur de Greef, με το εύκολο 6-3, 6-4, 6-0.

Οι Βέλγοι, οι οποίοι είχαν βρεθεί το 2015 στον τελικό του Davis Cup, θα επιχειρήσουν να παραμείνουν στο παιχνίδι της πρόκρισης στο αυριανό πρόγραμμα, με τον David Goffin να περιμένει στην έδρα τους στο Palais 12 στο 4ο Rubber, τον Νικ Κύργιο, ίσως στο καλύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς. Ενώ αν καταφέρουν να κερδίσουν οι Βέλγοι, θα οδηγηθεί η μονομαχία στο 5ο Rubber, στο οποίο θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους οι, Steve Darcis και John Millman.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης μέρας για την ημιτελική φάση του Davis Cup στο World Group:

ΓΑΛΛΙΑ - ΣΕΡΒΙΑ
Stade Pierre Mauroy, Λιλ, Γαλλία (clay, outdoor)
Lucas Pouille v. Dusan Lajovic 1-6, 6-3, 6-7 (7), 6-7 (5)
Jo-Wilfried Tsonga v. Laslo Djere 7-6 (2), 6-3, 6-3
Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut v. Filip Krajinovic/Nenad Zimonjic  6-1, 6-2, 7-6 (3)
Κυριακή (14:00):
Jo-Wilfried Tsonga v. Dusan Lajovic
Lucas Pouille v. Laslo Djere

BΕΛΓΙΟ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Palais 12, Βρυξέλλες, Βέλγιο (clay, indoor)
David Goffin v. John Millman 6-7 (4), 6-4, 6-3, 7-5
Steve Darcis v. Nick Kyrgios  3-6, 6-3, 7-6 (5), 1-6, 2-6 
Ruben Bemelmans/Arthur de Greef v. John Peers/Jordan Thompson 6-3, 6-4, 6-0
Κυριακή (15:00):
David Goffin v. Nick Kyrgios 
Steve Darcis v. John Millman

Στα παιχνίδια των Play-Off, ξεχώρισε η σπουδαία νίκη που σημείωσαν οι Κροάτες, με τον Marin Cilic σε συνεργασία με τον Nicola Mektic, κόντρα στους Κολομβιανούς, Alejandro Falla και Juan Sebastian Cabal, στο 3ο Rubber με 3-2 σετ, δίνοντας το προβάδισμα στην χώρα τους με 2-1.

Το 2-1 έκανε τα ξημερώματα και ο Καναδάς απέναντι στην Ινδία, με τους Daniel Nestor και Vasik Pospisil, να επικρατούν με 3-1 σετ, των Rohan Bopanna και Purav Raja. Ενώ δύσκολο έργο έχουν οι Αργεντινοί, η οποίοι έχασαν στο 3ο Rubber, με αποτέλεσμα βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-1 απέναντι στο Καζακστάν.

 Δείτε αναλυτικά παρακάτω όλα τα αποτελέσματα των Play-Off της 2ης μέρας στο Davis Cup:

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
National Tennis Centre, Αστάνα, Καζακστάν (hard, indoor)
Mikhail Kukushkin v. Guido Pella 6-7 (5), 7-6 (5), 6-2, 6-4
Dmitry Popko v. Diego Schwartzman 6-4, 6-2, 6-2
Kukushkin/Aleksandr Nedovyesov v. Maximo Gonzalez/Andres Molteni 5-7, 6-4, 7-5, 6-4
Κυριακή (11:00):
Mikhail Kukushkin v. Diego Schwartzman
Dmitry Popko v. Guido Pella

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Centro de Tenis do Jamor, Λισαβόνα, Πορτογαλία (clay, outdoor)
Joao Sousa v. Cedrik Marcel Stebe 4-6, 6-3, 6-3, 6-0
Pedro Sousa v. Jan-Lennard Struff 6-2, 7-5, 7-6 (5)
Gastao Elias/Joao Sousa v. Yannick Hanfmann/Tim Puetz 6-2, 4-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4
Κυριακή (13:00):
Joao Sousa v. Jan-Lennard Struff
Pedro Sousa v. Cedrik-Marcel Stebe

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ
Sportcampus Zuiderpark, Χάγη, Ολλανδία (clay, indoor)
Thiemo de Bakker v. Jiri Vesely 4-6, 6-3, 4-6, 6-4, 6-4
Robin Haase v. Lukas Rosol 6-7 (5), 6-3, 6-2, 3-6, 7-5 
Tallon Griekspoor/Matwe Middelkoop v. Roman Jebavy/Adam Pavlasek 4-6, 6-4, 7-6 (1), 6-4
Κυριακή (13:00):
Robin Haase v. Jiri Vesely
Thiemo de Bakker v. Lukas Rosol

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΡΩΣΙΑ
Kopaszi Dam, Bουδαπέστη, Ουγγαρία (clay, outdoor)
Marton Fucsovics v. Andrey Rublev 6-2, 6-4, 5-7, 2-6, 6-3
Attila Balazs v. Karen Khachanov3-6, 6-2, 7-6, 6-1
Balazs/Fucsovics v. Konstantin Kravchuk/Daniil Medvedev  7-6 (4), 6-4, 7-6 (4)
Κυριακή (15:30):
Marton Fucsovics v. Karen Khachanov
Attila Balazs v. Andrey Rublev

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Utsubo Tennis Center, Οσάκα, Ιαπωνία (hard, outdoor)
Yuichi Sugita v. Guilherme Clezar 6-2, 7-5, 7-6 (5) 
Go Soeda v. Thiago Monteiro 3-6, 6-4, 6-3, 6-7 (1), 6-4
Σάββατο (05:00):
Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama v. Marcelo Melo/Bruno Soares
Κυριακή (05:00):
Yuichi Sugita v. Thiago Monteiro
Go Soeda v. Guilherme Clezar

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ
Plaza de Toros La Santamaria, Μπογκοτά, Κολομβία (clay, outdoor)
Alejandro Gonzalez v. Marin Cilic 6-1, 6-4, 6-1 
Santiago Giraldo v. Viktor Galovic 6-4, 4-6, 5-7, 6-4, 6-2
Juan-Sebastian Cabal/Alejandro Falla v. Nikola Mektic/Marin Cilic 5-7, 6-7 (5), 6-4, 6-2, 6-4
Κυριακή (18:00):
Santiago Giraldo v. Marin Cilic
Alejandro Gonzalez v. Viktor Galovic

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Swiss Tennis Arena, Biel, Ελβετία (hard, indoor)
Henri Laaksonen v. Yaraslav Shyla 6-4, 6-2, 7-6 (3)
Marco Chiudinelli v. Dzmitry Zhyrmont 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
Adrian Bodmer/Luca Margaroli v. Max Mirnyi/Andrei Vasilevski 7-6 (6), 7-6 (4), 7-6 (3)
Κυριακή (14:00):
Henri Laaksonen v. Dzmitry Zhyrmont
Marco Chiudinelli v. Yaraslav Shyla

ΚΑΝΑΔΑΣ - ΙΝΔΙΑ
Northlands Coliseum, Έντμοντον, Καναδάς (hard, indoor)
Brayden Schnur v. Ramkumar Ramanathan 5-7, 7-6 (4), 7-5, 7-5
Denis Shapovalov v. Yuki Bhambri 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 4-6, 6-1 
Daniel Nestor/Vasek Pospisil v. Rohan Bopanna/Purav Raja 7-5, 7-5, 5-7, 6-3
Κυριακή (22:00):
Denis Shapovalov v. Ramkumar Ramanathan
Brayden Schnur v. Yuki Bhambri

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση