tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

His Royal Highness! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Rafael Nadal
Μετά από 2 ώρες ενός σπουδαίου αγώνα, ο "Βασιλιάς" του χωμάτινου τένις Rafael Nadal κέρδισε το Novak Djokovic στον μεγάλο ημιτελικό του Internazionali BNL d' Ιtalia και απέχει πλέον ένα βήμα από την επιστροφή του στον "θρόνο" της Ρώμης και στο Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης.

O Novak Djokovic έπαιξε για άλλη μια μέρα πολύ κοντά στο καλύτερό του, δείχνοντας πως είναι πανέτοιμος για να διεκδικήσει και πάλι μεγάλους τίτλους, ο Rafael Nadal όμως ήταν και σήμερα "Βασιλιάς" στο χώμα, για να πάρει το μεγάλο αυτό ματς με 7-6 (4), 6-3 και να προκριθεί σε άλλον έναν τελικό στη Ρώμη.

O Nadal παρέμεινε αήττητος σε ημιτελικούς στη Ρώμη, τρέχοντας ένα απίστευτο ρεκόρ με 10-0 νίκες! Τρομερό ήταν και το ρεκόρ του Djokovic, που ήταν επίσης αήττητος σε 8 ημιτελικούς, πλέον όμως το ρεκόρ νικών του μετατράπηκε σε 8-1.

Rafa και Nole έπιασαν σπουδαία απόδοση και προσέφεραν μια τεράστια μάχη, ο Ισπανός ωστόσο ήταν καλύτερος και πήρε την 25η νίκη του απέναντι στον Σέρβο, μειώνοντας τη διαφορά περισσότερο (25-26), σε αυτό το απίστευτο rivalry που μετράει ήδη 51 αναμετρήσεις!

Το 1ο σετ ήταν συναρπαστικό, επικό και... μαραθώνιο, αφού χρειάστηκε 71 λεπτά για να ολοκληρωθεί! Ο Nadal, αφού έσωσε διπλό break point στο 1ο game, "χτύπησε" πρώτος στον ημιτελικό, κάνοντας break στο 6ο game (4-2).

Προηγήθηκε μέχρι και με 5-2, ο Nole όμως έδωσε μια σπουδαία μάχη στα επόμενα λεπτά, κυνηγώντας ένα τεράστιο comeback κόντρα στον κορυφαίο. Όπως αυτό που έκανε χθες ο Fabio Fognini, που από το 1-4 πήρε το 1ο σετ με 6-4 κόντρα στον Ισπανό.

Ο κάτοχος 12 Grand Slam τίτλων ισοφάρισε, ο Rafa όμως δεν ήθελε για 2η συνεχόμενη μέρα να χάσει μέσα από τα χέρια του το 1ο σετ και πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του στο tie-break. Στο σημείο που έκανε τη διαφορά, το forehand του Rafa του έδωσε δυο μεγάλους πόντους και από το 3-3 έφτασε στο 5-3. Αργότερα βρέθηκε σε διπλό set point (6-4) και αξιοποίησε την πρώτη του ευκαιρία με ένα υποδειγματικό backhand, που πέρασε τον Σέρβο (που ανέβαινε στο φιλέ) και βρήκε εξωτερικά την πλάγια γραμμή.

Στο 2ο σετ η μάχη συνεχίστηκε, αλλά ο "Matador" είχε ξεκάθαρα το πλεονέκτημα. Παίζοντας με λιγότερη πίεση στους ώμους του, αλλά δείχνοντας και πιο φρέσκος, έκανε το break στο 3ο game για να περάσει μπροστά με 2-1. Αυτή τη φορά δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο ο Ισπανός, αν και χρειάστηκε αρκετή ώρα μέχρι να κρατήσει το σερβις του στο 8ο game και να κάνει το 5-3, σ' ένα game που είχε 3 ισοπαλίες, αλλά κανένα break point για τον Σέρβο.

Ο Nadal γενικά δεν απειλήθηκε με break point στο 2ο σετ και στο 9ο game ολοκλήρωσε τον μεγάλο θρίαμβο, με ένα νέο break στο σερβίς του Σέρβου. Μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά, ο Ισπανός πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη straight sets νίκη του απέναντι στον δυσκολότερο αντίπαλο που είχε ποτέ στη ζωή του, όπως ο ίδιος είχε δηλώσει στο παρελθόν.

Αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο του πολύ ανεβασμένου αυτή την εβδομάδα Nole, ο Rafa απέχει 2 σετ από την επιστροφή του στον "θρόνο" της Ρώμης, μετά από 5 χρόνια. Συνολικά θα διεκδικήσει την Κυριακή τον 8ο τίτλο του στην "αιώνια πόλη", κάτι που αν καταφέρει θα επιστρέψει και στο Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης, ρίχνοντας ξανά στη 2η θέση τον Roger Federer.

Ό,τι κι αν συμβεί στον δεύτερο ημιτελικό, στον οποίο ο υπερασπιστής του τίτλου, Alexander Zverev, θα αντιμετωπίσει τον Marin Cilic, δεν χωράει αμφιβολία για το ότι ο Nadal θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά.