tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Andy Murray
O Andy Murray είναι ακόμα "ζωντανός" και είναι ακόμα ο πρώτος στον κόσμο! Ο 29χρονος Βρετανός ήταν πίσω με σετ και με break από τον εμπνευσμένο Milos Raonic, έσωσε τρία match points, αλλά "επιβίωσε" μετά από μια συγκλονιστική μάχη που ξεπέρασε τις 3,5 ώρες και έσπασε κάθε ρεκόρ, για να προκριθεί για πρώτη φορά στον τελικό του ATP World Tour Finals.

Ήταν μια εξαιρετικά δύσκολη αποστολή για τον Andy Murray, στον σημερινό ημιτελικό του ATP World Tour Finals απέναντι στον Milos Raonic. Μετά από 3 ώρες και 38 λεπτά - στη μεγαλύτερη σε διάρκεια best-of-three αναμέτρηση στην ιστορία του θεσμού, ο Βρετανός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Καναδού με 5-7, 7-6 (5), 7-6 (9) και να πάρει το πρώτο εισιτήριο για τον τελευταίο τελικό της χρονιάς.

Τα highlights του αγώνα

Για δεύτερη φορά στο τουρνουά, ο Murray χρειάστηκε μια μάχη που ξεπέρασε τις 3 ώρες για να πανηγυρίσει τη νίκη. Είχε μείνει στο court 3 ώρες και 20 λεπτά για να κερδίσει τον Kei Nishikori στον δεύτερο μεγαλύτερο best-of-three αγώνα στην ιστορία του τουρνουά.

Σήμερα όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά σε σχέση με τη μάχη του με τον Nishikori. Τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα για τον Βρετανό, που ήταν πίσω με σετ και με break, απέτυχε να κλείσει το παιχνίδι ενώ σέρβιρε δυο φορές για τη νίκη και τελικά χρειάστηκε ένα "μαραθώνιο" tie-break, στο οποίο έσβησε και match point, για να φτάσει στη νίκη.

Ο Καναδός ξεκίνησε εξαιρετικά στο ματς και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Murray στο πρώτο σετ, με το φανταστικό σερβίς του. Ήταν συνεχώς πιο κοντά στο break και ευτύχισε να το κάνει για πρώτη φορά στο κρίσιμο 11o game, κάνοντας το 6-5. Στη συνέχεια χωρίς να νιώσει πίεση, σέρβιρε επιτυχημένα για το 7-5 και ολοκλήρωσε το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Raonic είχε το momentum και έκανε το γρήγορο break για να προηγηθεί με 2-1. Όλα έδειχναν πως ο Καναδός είχε την τύχη στη ρακέτα του και πως δύσκολα θα έχανε αυτό τον αγώνα, έκανε όμως το χειρότερο του game από τη γραμμή του σερβίς στη συνέχεια και ο Murray κέρδισε 8 πόντους στη σειρά, για να ανακτήσει το προβάδισμα και να κάνει το 3-2.

Ο Murray, ο οποίος απείλησε για άλλο ένα break στα επόμενα games αλλά δεν τα κατάφερε, έστειλε το ματς σε 3ο σετ μετά από ένα πολύ κρίσιμο tie-break, στο οποίο αν και είχε καθαρό προβάδισμα ισοφαρίστηκε σε 5-5 και βρέθηκε δυο πόντους μακριά από τον αποκλεισμό. Τελικά έκανε ένα σπουδαίο mini-break και πήρε το tie-break με 7-5, για να επαναφέρει την απόλυτη ισορροπία στον ημιτελικό.

Ακόμα συγκλονιστικότερο ήταν το αποφασιστικό σετ. O Raonic όχι μόνο διέψευσε αυτούς που πίστευαν πως δε θα είχε τύχη αν το ματς πήγαινε σε 3ο σετ, αλλά έφτασε πιο κοντά από ποτέ στη νίκη, αφού είχε και ένα match point.

O Murray πάντως ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 9ο game, o Βρετανός όμως έκανε πρώτος σε αυτό το σετ το break και προηγήθηκε με 5-4. Από εκείνο το σημείο όμως, δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο σερβίς του και απέτυχε δυο φορές να κλείσει το παιχνίδι!

Πρώτα στο 10ο game, όταν ο Raonic έκανε το break back και ισοφάρισε σε 5-5 και έπειτα στο 12ο game. Ο Murray "έσπασε" ξανά τον Καναδό για να προηγηθεί με 6-5, αλλά ο τελευταίος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με το 4ο διαδοχικό break στο ματς, έστειλε το σετ στο tie-break.

Στο tie-break o Murray προηγήθηκε με 5-3, έχασε όμως 3 match points και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Έσβησε match point του Raonic στο 8-9 και κέρδισε τους 3 τελευταίους πόντους του αγώνα για να βάλει τέλος σε αυτή την επική μάχη, 22 λεπτά πριν συμπληρωθούν 4 ώρες!

Ο Raonic έφτασε μια ανάσα μακριά από τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, την πρώτη απέναντι σε Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά δεν τα κατάφερε. Σε κάθε περίπτωση θα αποχωρήσει με ψηλά το κεφάλι από το Λονδίνο, όπου ολοκλήρωσε την καλύτερη χρονιά της καριέρας του. Τη Δευτέρα θα ξεπεράσει τον Stan Wawrinka στο Νο. 3 της παγκόσμιας κατάταξης, όπου θα τερματίσει και τη χρονιά, βελτιώνοντας ταυτόχρονα το career high του.

Ο Murray στην αντίπερα όχθη, θα περιμένει τον δεύτερο ημιτελικό (22:00GR, COSMOTE SPORT 6), ανάμεσα στον Novak Djokovic και στον Kei Nishikori, για να μάθει τον τελευταίο του αντίπαλο στην τρομερή φετινή χρονιά του.

Αν o Nishikori κάνει την υπέρβαση, o Murray θα εξασφαλίσει από σήμερα την παραμονή του στο Νο. 1 του κόσμου έως και το τέλος της χρονιάς, αν όμως ο Djokovic επιβεβαιώσει τα προγνωστικά, ο νικητής του ATP World Tour Finals θα είναι εκείνος που θα τερματίσει το 2016 στο Νο. 1.

Για τον Murray, που πλέον μετράει 23 διαδοχικές νίκες στο tour, ένα μεγάλο ερωτηματικό θα είναι και η κόπωση, καθώς από τους 4 αγώνες που έδωσε αυτή την εβδομάδα, οι δυο ήταν τουλάχιστον εξαντλητικοί και συνολικά έφτασαν τις 7 ώρες σε διάρκεια!