tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Νικητής στο ντέρμπι ο Dimitrov! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Grigor Dimitrov
Μετά από έναν απολαυστικό αγώνα και μια τεράστια μάχη ανάμεσα σε δυο σημαντικούς υποψήφιους για την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals, o Grigor Dimitrov κέρδισε τον Dominic Thiem με 2-1 σετ και συνδύασε με θετικό αποτέλεσμα την πρώτη του εμφάνιση στην O2 Arena.

Dimitrov και Thiem επιβεβαίωσαν πως αμφότεροι σκοπεύουν να παλέψουν με όλες τις δυνάμεις τους για μια θέση στα ημιτελικά του ATP Finals, προσφέροντάς μας μια σπουδαία μάχη, με το καλημέρα στο τουρνουά. Στην πρώτη αναμέτρηση για τους δυο πρωταθλητές, ο Dimitrov επικράτησε του Thiem με 6-3, 5-7, 7-5 και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για το Group Pete Sampras.

Ο "Grisha", ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην O2 Arena του Λονδίνου, ήταν καλύτερος από τον Thiem στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια πανηγύρισε τη νίκη. Απειλήθηκε μόνο 2 φορές με break point σε όλο το ματς και αυτές του στοίχισαν τα 2 break που δέχτηκε.

Ο Βούλγαρος πρωταθλητής έδειχνε να πατάει καλύτερα από τον αντίπαλό του στο εναρκτήριο σετ και είχε μια χαμένη ευκαιρία για break από το 2ο game. Το break ήρθε λίγο πιο μετά, στο 6ο game, όταν ο Dimitrov έφτασε σε διπλή ευκαιρία αυτή τη φορά (2-3, 15-40) και αξιοποιώντας τη δεύτερη ευκαιρία του, "σφράγισε" το break για το 4-2. Στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς του και χωρίς να βρει εμπόδια στο δρόμο του έφτασε στο 6-3.

Ο Thiem ανέβασε την απόδοσή του και έμεινε ψύχραιμος στις δύσκολες στιγμές του 2ου σετ. Παρά το γεγονός πως η περισσότερη πίεση βρισκόταν στις δικές του πλάτες, ο 24χρονος Αυστριακός, ο οποίος ήταν και πέρσι στο Λονδίνο, έσβησε ένα break point στο πολύ κρίσιμο 11ο game του 2ου σετ, για να κρατήσει το σερβίς του και να προηγηθεί με 6-5.

Κι ενώ όλοι περίμεναν να δούν tie-break, o Αυστριακός πήρε 4 πόντους στη σειρά στο επόμενο game και "έσπασε" με love το σερβίς του Βούλγαρου, στο μοναδικό break που είχε σε ολόκληρο τον αγώνα.

e tennis40 shoes465

Χρειάστηκε 3ο σετ για να βγει νικητής από το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, με τον Thiem να σβήνει άλλες 2 ευκαιρίες για break του Dimitrov στο 5ο game, διαμορφώντας το υπέρ του 3-2. Ο Βούλγαρος δεν το έβαλε κάτω και στο 7ο game έφτασε ξανά σε διπλό break point. Αυτή τη φορά αξιοποίησε την πρώτη ευκαιρία του και βρέθηκε μπροστά με 4-3.

Αυτό το break πάντως δε στάθηκε αρκετό για τον 26χρονο. Στο 8ο game o Thiem είχε ρίξει την προειδοποιητική βολή καθώς είχε προηγηθεί με 0-30, ενώ στο 10ο game έκανε και το break back, χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 5-5 και έδωσε νέα παράταση στην αγωνία.

Στο επόμενο game ωστόσο, μια νέα απρόοπτη εξέλιξη ήρθε. Ο Dimitrov με 2 καλές επιστροφές έφτασε στο 0-30 και ο Thiem αντέδρασε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς έκανε διαδοχικά διπλά λάθη και με άλλο ένα break, o Βούλγαρος προηγήθηκε με 6-5. Τη δεύτερη φορά που σέρβιρε για τη νίκη, ο Dimitrov "έγραψε" το τελικό 7-5 στο 3ο σετ, έπειτα από 2 ώρες και 19 λεπτά συνολικής διάρκειας στον αγώνα.

Και στο τελευταίο game της αναμέτρησης πάντως ο Dimitrov συνάντησε προβλήματα, καθώς απώλεσε ένα προβάδισμα με 40-15 και τελικά χρειάστηκε το 3ο του match point για να δώσει τέλος στο ματς, έπειτα από ένα ράλι υπομονής, στο οποίο ο Thiem έκανε πρώτος το λάθος με το backhand του.

Ο Dimitrov πέτυχε τη 2η νίκη του με αντίπαλο τον Thiem, στην 4η τους συνάντηση (2-2). Έφτασε τις 45 νίκες στη φετινή χρονιά (45-19), που είναι η καλύτερη της καριέρας του, με μια συμμετοχή σε ημιτελικό Grand Slam διοργάνωσης (Australian Open), έναν Masters τίτλο (Cincinnati), πρόκριση στο ATP Finals και νέο career high στην παγκόσμια κατάταξη (Νο. 6).

Ταυτοχρόνως έγινε και ο πρώτος νικητής στο Group Pete Sampras, κάτι το οποίο τον βάζει στη θέση του οδηγού. Απόψε, στις 22:00 ώρα Ελλάδας (COSMOTE SPORT 6 HD), θα γίνει και η άλλη αναμέτρηση του ομίλου για την πρώτη αγωνιστική, ανάμεσα στον Rafael Nadal και στον David Goffin.