tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Επική ανατροπή από τον Seppi! (vid)

E-mail Εκτύπωση

Andreas Seppi
Ο Andreas Seppi ήταν πίσω με δύο σετ από τον Νικ Κύργιο, αλλά έφτασε σε μια επική ανατροπή και μετά από ένα συναρπαστικό 5ο σετ πήρε την μεγάλη πρόκριση για τον 3ο γύρο του Australian Open!

Μετά από μια σπουδαία μάχη που κέντρισε τα βλέμματα όλων για κάτι περισσότερο από 3 ώρες, ο Andreas Seppi έκανε την ολική ανατροπή, κερδίζοντας τον Νικ Κύργιο με 1-6, 6-7 (1), 6-4, 6-2, 10-8!

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ο Seppi έμοιαζε να μην έχει τύχη μετά το τέλος του πρώτου σετ, αλλά όσο περνούσε η ώρα κατάφερνε να ανεβάζει συνεχώς τις πιθανότητές του, μέχρι τελικά να το φέρει στη μεριά του και να πάρει μια επική πρόκριση.

Πιο συγκεκριμένα, ο Κύργιος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με δύο break στο 1ο σετ, ένα στο 2ο (2-0) και ένα στο 6ο game (5-1), το κατέκτησε αρκετά εύκολα, με 6-1. Ο Seppi έδειχνε να αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα στο σερβίς του, τα οποία όμως κατάφερε να αφήσει πίσω του.

Από το 2ο σετ φάνηκε πως ο Ιταλός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, παρόλο που ο Κύργιος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι. Ο 21χρονος Ελληνοαυστραλός δεν απειλήθηκε με break point ούτε σε αυτό το σετ, ωστόσο δεν κατάφερε και να πλησιάσει στο break, με τον Seppi να κλείνει ευκολότερα και γρηγορότερα τα δικά του service games.

Στο tie-break πάντως ο Κύργιος ήταν πολύ καλύτερος, έχασε μόνο έναν πόντο και με το εμφατικό 7-1 ενίσχυσε το προβάδισμά του, αγκαλιάζοντας την πρόκριση.

Είχε ακόμη όμως πολύ δρόμο να διανύσει και ο Seppi φρόντισε να του το δείξει αυτό στα επόμενα λεπτά. Ο Ιταλός συνέχισε να κλείνει εύκολα τα service games του στο 3ο σετ, στο οποίο μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ 4 φορές και γενικά να είχε τεράστια πίεση στους ώμους του, αλλά κατάφερε να διώξει μεγάλο βάρος από πάνω του, με ένα break στο 9ο game. Προηγήθηκε με 5-4 και λίγο αργότερα σέρβιρε επιτυχημένα για το 6-4, κλείνοντας το 3ο σετ με έναν άσο.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο 4ο σετ, το οποίο ο Ιταλός άνοιξε με break. Έφτασε τα 5 κερδισμένα games στη σειρά και προηγήθηκε με 2-0. Στο 5ο game έκανε άλλο ένα break και πιστοποίησε την επιστροφή του στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 5-1 και, χωρίς να δυσκολευτεί, σέρβιρε επιτυχώς για το 6-2.

Το 5ο σετ ήταν και το συναρπαστικότερο, με τους δύο παίκτες να δίνουν ό,τι έχουν για την πρόκριση. Οι πρώτες ευκαιρίες ήρθαν για τον Κύργιο στο 8ο game, όταν ήταν πολύ κοντά σε ένα καθοριστικό break. Προηγήθηκε με 3-4, 0-40, ο Seppi όμως έσβησε τα πρώτα δύο break points με winners και ο 21χρονος έκανε αβίαστο λάθος στο τρίτο του break point. Τελικά, με 5 συνεχόμενους πόντους και τελευταίο έναν άσο, ο Ιταλός κράτησε το σερβίς του για το 4-4.

Στη συνέχεια ήρθε η σειρά του να απειλήσει, μόνο που εκείνος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και "έσπασε" τον Κύργιο στο δεύτερο break point του, για να προηγηθεί με 6-5. Ούτε αυτό όμως σήμανε το τέλος της αναμέτρησης, αφού ο 21χρονος πήρε το φιλί της ζωής στο επόμενο game, όταν έκανε το break back με δύο διαδοχικά λάθη του Ιταλού.

Στα επόμενα τρία games κανείς δεν απείλησε ξανά και ο Κύργιος προηγήθηκε με 7-6 και με 8-7, αναγκάζοντας σε δύο περιπτώσεις τον Seppi να σερβίρει για να παραμείνει στο τουρνουά. Στο 16ο game είχε μάλιστα και ένα match point, ο Seppi όμως με έναν forehand winner το έσβησε και για άλλη μια φορά απέφυγε τα χειρότερα, σερβίροντας επιτυχημένα για το 8-8.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του Κύργιου να κλείσει αυτό το ματς. Στο επόμενο game βρέθηκε αντιμέτωπος με break point και αντέδρασε με ένα διπλό λάθος. Ο Seppi προηγήθηκε με 9-8, σέρβιρε για τη νίκη για δεύτερη φορά στο 5ο σετ και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, γράφοντας το τελικό 10-8 με έναν ακόμη άσο, τον 16ο του στον αγώνα, μετά από 3 ώρες και 8 λεπτά.

Ο Ιταλός τελείωσε το παιχνίδι με 16 άσους, 57 winners και 36 αβίαστα λάθη. Με εξαίρεση το πρώτο σετ, πραγματοποίησε έναν εξαιρετικό αγώνα. Στα 4 τελευταία σετ, στα 49 από τα 56 games του αγώνα δηλαδή, έκανε μόνο 26 αβίαστα λάθη!

Ο Κύργιος αντίθετα, είχε 28 άσους και 57 winners - όσους έβγαλε δηλαδή και ο Seppi - έκανε όμως 68 αβίαστα λάθη. Ήταν αναμενόμενο να πάρει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, ωστόσο έριξε πολύ το επίπεδό του στο 3ο και στο 4ο σετ, κάνοντας αρκετά εύκολα το λάθος.

O Seppi, ο οποίος πήρε και μια μικρή ρεβάνς για την ήττα του στη Μελβούρνη από τον Κύργιο στον 4ο γύρο του 2015, προκρίθηκε στους "32" του Australian Open για 3η συνεχόμενη χρονιά και μόλις 4η συνολικά στην καριέρα του. Μέχρι το 2012, είχε πάει 9 φορές στη Μελβούρνη και δεν είχε προκριθεί ούτε μια στον 3ο γύρο - κάτι που έκανε 4 φορές στα τελευταία 5 χρόνια!

Θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει και το ρεκόρ του, να προκριθεί δηλαδή σε 4ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης για 5η φορά στην καριέρα του, την Παρασκευή, όταν και θα αντιμετωπίσει τον Steve Darcis. Ο Βέλγος κέρδισε τον Diego Schwartzman, με 6-3, 6-3, 2-6, 6-4.