tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

Δεν άντεξε ο Rafa - στα ημιτελικά ο Cilic (vids)

E-mail Εκτύπωση

Marin Cilic - Rafael Nadal
O Rafael Nadal προηγήθηκε 2 φορές με σετ στον μεγάλο προημιτελικό με τον Marin Cilic, όμως από τα μέσα του 4ου σετ κι έπειτα αναγκάστηκε να αγωνιστεί με έναν έντονο πόνο στο δεξί του πόδι, στον οποίο τελικά υπέκυψε και εγκατέλειψε τον αγώνα.

Ο Rafael Nadal δυστυχώς ολοκλήρωσε με τραυματισμό την προσπάθειά του στο πρώτο Grand Slam της χρονιάς, καθώς εγκατέλειψε την αναμέτρησή του με τον Marin Cilic στο 5ο σετ, για την προημιτελική φάση του Australian Open.

O Rafa, o οποίος ήταν πίσω με 6-3, 3-6, 7-6 (5), 2-6, 0-2, αντιμετώπιζε έντονο πόνο στον δεξί του μηρό κατά τη διάρκεια των δυο τελευταίων σετ και αναγκάστηκε να σηκώσει λευκή πετσέτα, ανήμπορος να συνεχίσει και χωρίς να υπάρχει λόγος να ρισκάρει ακόμα περισσότερο, όταν δέχτηκε το break στο 5ο σετ.

Αν και σίγουρα θα ήθελε να ολοκληρωθεί αλλιώς ο αγώνας, ο Cilic πήρε μια σπουδαία και πανάξια πρόκριση, καθώς έπαιξε εξαιρετικό τένις για σχεδόν 4 ώρες. Ο Κροάτης θα επιστρέψει στα ημιτελικά του Australian Open μετά από 8 χρόνια, από το 2010, όταν έχασε στους "4" από τον Andy Murray.

Θα έχει μια μεγάλη ευκαιρία για να προκριθεί και στον πρώτο του τελικό στη Μελβούρνη, καθώς στον ημιτελικό της Πέμπτης θα αντιμετωπίσει τον Kyle Edmund, σίγουρα έναν πολύ ταλαντούχο, αλλά και πιο άπειρο σε τέτοια παιχνίδια παίκτη. Ο 23χρονος Βρετανός απέκλεισε τον Grigor Dimitrov με 3-1 σετ νωρίτερα, κάνοντας μεγάλο ματς.

Ο Nadal έκανε ένα πολύ καλό 1ο σετ, το οποίο πάντως ήταν αρκετά κλειστό. Στο 6ο game, ο Cilic χρειάστηκε να σβήσει 5 break points για να ανταπεξέλθει από την πίεση του Ισπανού και να ισοφαρίσει σε 3-3. Στο αμέσως επόμενο game, ήρθε η σειρά του Rafa να σώσει ένα break point και να κρατήσει το σερβίς του για το 4-3.

Μετά από 2 πολύ μεγάλα σε διάρκεια games, o Cilic δεν αξιοποίησε την ευκαιρία του και έχασε για λίγο την αυτοσυγκέντρωσή του, κάνοντας κάποια εύκολα λάθη στο 8ο game. O Nadal προηγήθηκε με 0-40 και αξιοποιώντας το 7ο break point του συνολικά (2ο στο game), έκανε το μεγάλο break που τον έφερε μπροστά με 5-3. Στο 9ο game o Iσπανός χρειάστηκε 3 set points, αλλά υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 6-3.

Ο Nadal είχε την ευκαιρία να ενισχύσει το προβάδισμά του, καθώς έκανε πρώτος break και στο 2ο σετ. Προηγήθηκε με 3-2, σε ένα σημείο που ο Κροάτης πήρε warning από την chair umpire, Εύα Ασδεράκη, και φαινόταν πολύ εκνευρισμένος κάνοντας διπλό λάθος.

Ο Ισπανός ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε το break που έκανε και παίζοντας πολύ καλό τένις, ο Cilic ανέκαμψε με δυο συνεχόμενα break. Πρώτα ισοφάρισε σε 3-3 και αργότερα απέκτησε τον έλεγχο του σετ, κάνοντας το 5-3. Το σερβίς του επανήλθε στα φυσιολογικά, πολύ υψηλά του επίπεδα και ο Κροάτης έκανε το 6-3, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στον αγώνα.

Στο 3ο σετ έγινε μια πολύ μεγάλη μάχη, με τους δυο παίκτες να έχουν ευκαιρίες, αλλά να κρατούν αμφότεροι τα σερβίς τους έως το τέλος. Ο Cilic ήταν πιο κοντά στο break, όμως έχασε τις ευκαιρίες του, μια στο 3ο game (1-2) κι άλλες δυο στο 7ο (3-4). Ο Nadal παρέμεινε μπροστά σε όλο το σετ και στο 10ο game είχε το μοναδικό του break point, το οποίο ήταν και set point (4-5, 30-40).

O Cilic το έσβησε και ισοφάρισε σε 5-5, για να μείνει "ζωντανός" στο σετ και να το στείλει σε tie-break αργότερα. Εκεί η μάχη συνεχίστηκε, με τους δυο παίκτες να έχουν από 3 mini-break, έως το 4-4. Το 4ο mini-break, αυτό που έκρινε το νικητή του σετ, ήταν για το Nadal και ήρθε έπειτα από αβίαστο λάθος του Cilic με το forehand. Ο Ισπανός πήρε set point στο σερβίς του και το αξιοποίσε με έναν ωραία "χτισμένο" πόντο, τον οποίο τελείωσε με smash winner.

Τα μεγάλα προβλήματα του Nadal ξεκίνησαν στο 4ο σετ. Ο Cilic έκανε ένα γρήγορο break και "ξέφυγε" με 4-1. Ο κάτοχος 16 Grand Slam τίτλων κάλεσε στη συνέχεια τον γιατρό, καθώς αντιμετώπιζε σημαντικό πρόβλημα με τον δεξί του μηρό. Στο επόμενο game έσβησε τριπλό break point του Cilic και πήρε 5 συνεχόμενους πόντους για να μειώσει σε 4-2. Ο Cilic δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη και συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του, για να σερβίρει για το 5-2 και τελικά να κάνει το double break στο 8ο game, ολοκληρώνοντας αυτό το σετ με εμφατικό τρόπο.

Στο 5ο σετ ο Nadal δεν είχε δικαίωμα να πάρει νέο ιατρικό τάιμ άουτ και αντιμετώπιζε πια έναν ακόμα εντονότερο πόνο στο δεξί του πόδι. Έχασε τους πρώτους 7 πόντους του σετ και έμεινε πίσω με 0-1, 0-40. Παρά το πολύ μεγάλο πρόβλημα πια, ο Ισπανός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 40-40 και έσβησε συνολικά 5 break points, o Cilic όμως είχε και 6η ευκαιρία, την οποία εκμεταλλεύτηκε για το 2-0. Κάπου εκεί, o Rafa εγκατέλειψε τη μάχη, καθώς το μόνο που μπορούσε να κάνει από 'κει και πέρα ήταν να δυσχεραίνει τη θέση του, με έναν πολύ πιο μεγάλο τραυματισμό.

Aυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Nadal εγκατέλειψε αγώνα μετά από σχεδόν 2 χρόνια, από το Miami Masters του 2016, όταν δεν ολοκλήρωσε την αναμέτρησή του με τον Damir Dzumhur στην πρεμιέρα του στο τουρνουά του Μαϊάμι. Επίσης αυτός ήταν ο 2ος, από τους 264 αγώνες Grand Slam της καριέρας του, που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.