tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Συνεπής στο ραντεβού του!

E-mail Εκτύπωση

Andy Murray
O Andy Murray έπαιξε πολύ καλό τένις, ήταν ψύχραιμος και ουσιαστικός σε όλα τα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να κερδίσει με 3-0 σετ τον Juan Martin Del Potro, έπειτα από έναν αγώνα που ήταν πιο κλειστός απ' όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο 30χρονος Βρετανός δεν έχει αποκλειστεί την πρώτη εβδομάδα σε κανένα από τα τελευταία 25 Grand Slam που συμμετείχε!

Ο Andy Murray γνώριζε καλά πως για να κερδίσει τον Juan Martin Del Potro θα έπρεπε να βγάλει στην επιφάνεια τον καλύτερό του εαυτό και αυτό έκανε, για να επικρατήσει του Αργεντινού με 7-6 (8), 7-5, 6-0, σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι για τον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ο κορυφαίος παίκτης της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν ουσιαστικός και ψύχραιμος σε όλες τις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης, κάτι για το οποίο δικαιώθηκε, αφού πήρε μια straight sets νίκη σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να έχει τεράστια προβλήματα.

Τον σημαντικότερο ρόλο στην "καθαρή" νίκη του, τον είχε το 1ο σετ και η ανατροπή που έκανε σε αυτό. Ο Del Potro έκανε καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα και προηγήθηκε με 3-1. Διατήρησε το προβάδισμα με break που είχε έως και το 8o game, όταν έκανε το 5-3, ενώ σέρβιρε για το σετ στο 10ο game.

Αφού πρώτα έχασε ένα προβάδισμα με 15-40, ο Murray χρειάστηκε να σβήσει ένα set point σε αυτό το game, για να μείνει σε αυτό και έπειτα με ένα διπλό λάθος του Αργεντινού, να φτάσει εκ νέου σε break point. Αυτή τη φορά ο Βρετανός αξιοποίησε την ευκαιρία του με έναν winner με το forehand του, για να ισοφαρίσει σε 5-5.

Οι δυο τους αντάλλαξαν από άλλο ένα κράτημα σερβίς και το σετ οδηγήθηκε στο tie-break, όπου ο Murray προηγήθηκε με 6-4, όμως έχασε τους 3 επόμενους πόντους και ξαφνικά βρέθηκε και πάλι αντιμέτωπος με set point, στο σερβίς του Αργεντινού.

Το έσωσε και αυτό, με διπλό λάθος του "Delpo", ενώ αργότερα έσωσε και άλλο ένα στο δικό του σερβίς, για να μετατρέψει το 7-8 σε 10-8 και να βάλει τέλος σε αυτό το "μαραθώνιο" tie-break, κατακτώντας το 1ο σετ έχοντας σώσει 3 set points! Το εξαντλητικό πρώτο σετ, είχε διάρκεια 87 λεπτά!

Παρά την έντονη απογοήτευση του Del Potro, που ήταν αρκετά εκδηλωτικός, αλλά και το γεγονός πως ο Murray εκμεταλλεύτηκε προς το παρόν το momentum του και προηγήθηκε με 2-0 στο 2ο σετ, ο Αργεντινός δε σταμάτησε να παλεύει και να δημιουργεί προβλήματα στον Βρετανό.

Από το 3-5 κατάφερε να επιστρέψει ο "Πύργος" του Tandil, ο οποίος έκανε το break την τελευταία στιγμή και έδωσε παράταση στο 2ο σετ, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Για άλλη μια φορά ωστόσο, όταν χρειάστηκε ο Murray στάθηκε στο ύψος του, έκανε νέο break και απέκτησε νέο προβάδισμα με 6-5, για να κλείσει με έναν άσο το σετ στο 12ο game.

Ο Del Potro, o οποίος είχε και ένα τράβηγμα στο μηρό του πριν δυο μέρες (στην αναμέτρησή του με τον Nicolas Almagro), δυστυχώς δεν είχε περισσότερα αποθέματα ενέργειας και ψυχικής δύναμης, με αποτέλεσμα να μη φέρει σθεναρή αντίσταση στον Murray στο 3ο σετ.

Ο Βρετανός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος σε αυτό το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης και πήρε εύκολα τα πρώτα 5 games, κάνοντας 3 break στο σερβίς του Αργεντινού. Τελικά έκανε και το bagel, επιστρέφοντας από το 15-40 στο 6ο game, που ήταν το μοναδικό που συνάντησε αντίσταση.

Μετά από 2 ώρες και 53 λεπτά, σε έναν άψογο αγώνα που είχε 44 winners και 28 αβίατα λάθη, ο Murray πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον 4ο γύρο του Roland Garros. O 30χρονος Βρετανός, ο οποίος παρουσιάζεται όλο και καλύτερος σε κάθε αγώνα του στο Παρίσι, δεν έχει χάσει την πρώτη εβδομάδα σε κανένα από τα 25 τελευταία Grand Slam που συμμετείχε.

Για 8η φορά στην καριέρα του (και 8η συνεχόμενη), το Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης προκρίθηκε στη φάση των "16" στο Παρίσι και θα περιμένει την αναμέτρηση του John Isner με τον Karen Khachanov, για να μάθει ποιον παίκτη θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα.