tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Perfect 10!

E-mail Εκτύπωση

Rafael Nadal
Ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών στο χώμα, επέστρεψε στον τελικό του Roland Garros μετά από 3 χρόνια! Ο Rafael Nadal ήταν άψογος για άλλον έναν αγώνα, επιβλήθηκε του Dominic Thiem με 3-0 σετ και βελτίωσε το ρεκόρ του στους ημιτελικούς στο Παρίσι στο τέλειο 10-0, πλησιάζοντας στη μια νίκη το "Décima"!

O σαρωτικός Rafael Nadal παρέμεινε αήττητος σε ημιτελικούς Roland Garros, καθώς επιβλήθηκε του Dominic Thiem με 6-3, 6-4, 6-0 και προκρίθηκε με χαρακτηριστική άνεση στον τελικό του παρισινού Grand Slam.

Δείτε τα highlights του αγώνα

Ο 31χρονος Ισπανός, ο οποίος έχει κατακτήσει τα 9 από τα 14 Grand Slams του στο Παρίσι, θα είναι για 10η φορά στον τελικό του Roland Garros, όπου συνολικά έχει πετύχει 78 νίκες, σε 80 αναμετρήσεις!

Αυτός θα είναι ο 22ος τελικός για τον Nadal σε Grand Slam, που σημαίνει πως θα ξεπεράσει το ρεκόρ των 21 τελικών του Novak Djokovic, που ήταν το 2ο καλύτερο στην ιστορία της Open era. Το κορυφαίο ρεκόρ το έχει ο Roger Federer, με 28 τελικούς. Ο Nadal έχει 14 νίκες και 7 ήττες στους προηγούμενους τελικούς του σε majors, καμία στο Παρίσι, όπου είναι αήττητος σε τελικούς (9-0).

Θα διεκδικήσει επίσης ένα μοναδικό, αξεπέραστο ρεκόρ, να γίνει ο πρώτος που θα έχει 10 τίτλους σε ένα Grand Slam τουρνουά. Είναι κάτι απλησίαστο, αφού το αμέσως επόμενο ρεκόρ τίτλων σε ένα Slam είναι οι 7 τίτλοι των Federer και Pete Sampras στο Wimbledon.

Ο ενθουσιώδης Thiem, ο οποίος δεν είχε χάσει κανένα σετ μέχρι σήμερα στο τουρνουά, έκανε ένα ενθαρρυντικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς άνοιξε με break τον ημιτελικό και προηγήθηκε με 1-0. Αυτό όμως που ακολούθησε ήταν καταστροφικό για την εξέλιξη του 1ου σετ και κυρίως για την ψυχολογία του, ενόψει του υπόλοιπου αγώνα.

Ο Nadal κατέκτησε 4 games στη σειρά, για να αποκαταστήσει την τάξη και να αποκτήσει ένα αποφασιστικό προβάδισμα στο σετ. Το έκανε μάλιστα με έναν τρόπο που ισοπέδωσε την ψυχολογία του 23χρονου Αυστριακού, καθώς και στα δυο service games που πήρε, ήταν πίσω με 15-40, αλλά κράτησε το σερβίς του και έφτασε να προηγείται με 4-1.

Τα ποσοστά του Ισπανού από τη γραμμή του σερβίς ανέβηκαν στη συνέχεια και δεν απειλήθηκε σε κάποιο άλλο service game του, για να φτάσει με ασφάλεια στο 6-3 και στην κατάκτηση του σετ.

Η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά στο μέρος του Rafa, όταν έκανε το γρήγορο break και στο 2ο σετ, για να προηγηθεί με 3-1. Για άλλη μια φορά μάλιστα απέκτησε προβάδισμα ενώ θα μπορούσε να μείνει πίσω με break, καθώς όταν ισοφάρισε σε 1-1, ήταν πίσω με 15-40 και απέτρεψε για άλλη μια φορά το break από τον Thiem.

Στη συνέχεια πήρε 3 games στη σειρά και "καθάρισε" και αυτό το σετ, αφού για άλλη μια φορά έριξε πολύ την αυτοπεποίθηση του Thiem, που δεν ήταν απειλητικός στο υπόλοιπο του σετ. Κατάφερε να μείνει κοντά στον Rafa, δεν πλησίασε όμως στο break και ο Ισπανός για άλλη μια φορά έφτασε με ασφάλεια στο 6-4 και στην κατάκτηση του σετ.

Οι ελπίδες του Thiem "εξανεμίστηκαν" εντελώς, με άλλο ένα γρήγορο break που δέχτηκε, στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Ο Nadal δεν αστειευόταν και φυσικά το τελευταίο πράγμα που ήθελε ήταν να χάσει σετ, αφού αν γινόταν κάτι τέτοιο θα εμφανιζόταν από το πουθενά ο κίνδυνος να μπει σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς μπορεί ο αγώνας να αναβαλόταν λόγω περιορισμένης ορατότητας και να είχαμε νέο ματς το Σάββατο.

Αυτό βεβαίως δε συνέβη, αφού ο σαρωτικός Ισπανός συνέχισε να μονοπωλεί και να κυριαρχεί στο 3ο σετ. Έκανε μάλιστα τρια διαδοχικά break, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με ένα bagel και να βάλει τέλος στον αγώνα σε 2 ώρα και 7 λεπτά.

Το αξιοσημείωτο είναι πως αυτός ήταν ο μεγαλύτερος σε διάρκεια αγώνα για τον Rafa στο τουρνουά, στο οποίο ακόμα δεν έχει χάσει σετ (16-0)! Όλα αυτά, ενώ ο τελευταίος του αντίπαλος, Stan Wawrinka, χρειάστηκε 4 ώρες και 34 λεπτά για να αποκλείσει τον Andy Murray νωρίτερα σήμερα.

Για 108η φορά στην καριέρα του, ο Nadal προκρίθηκε σε έναν τελικό στο tour. Έχει ρεκόρ 72-35 ως φιναλίστ και θα διεκδικήσει τον 73ο τίτλο του την Κυριακή, στις 16:00 το απόγευμα ώρα Ελλάδας.

Απέναντί του θα βρίσκεται ο Stan Wawrinka, που απέκλεισε στα 5 σετ τον Murray στον άλλον ημιτελικό. Γενικά ο Rafa κυριαρχεί σε αυτό το match up, έχοντας 15 νίκες σε 18 αναμετρήσεις, αξίζει ωστόσο να αναφερθεί πως ο Ελβετός είναι αήττητος σε τελικούς Grand Slam (3-0), ενώ μια φορά αντίπαλός του ήταν ο Nadal, στον τελικό του Australian Open το 2014, όταν επικράτησε του Ισπανού με 3-1 σετ.

Στο χώμα ο Wawrinka έχει κερδίσει μια φορά τον Nadal (1-5), αλλά ήταν ίσως στη χειρότερη χρονιά του Ισπανού μέχρι σήμερα, το 2015, στα προημιτελικά της Ρώμης (7-6, 6-2). Από την τελευταία τους αναμέτρηση έχουν περάσει 14 περίπου μήνες, αφού ήταν πέρσι στο Monte-Carlo Masters, με τον Rafa να κερδίζει 6-1, 6-4.