tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

Στην 16άδα μετά από σπουδαίο ματς ο Rafa! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Rafael Nadal
O Rafael Nadal παρέμεινε "ζωντανός" στο κυνήγι της υπεράσπισης του τίτλου στο US Open, κερδίζοντας μετά από ένα σπουδαίο ματς - που πλησίασε τις 4,5 ώρες σε διάρκεια - τον Karen Khachanov.

Ήταν ο καλύτερος αγώνας του φετινού US Open μέχρι στιγμής, με τον Karen Khachanov να παίζει φοβερό τένις και τον Rafael Nadal να ανταπεξέρχεται στην πρόκληση, κερδίζοντας τον εμπνευσμένο Ρώσο με 5-7, 7-5, 7-6 (7), 7-6 (3).

Αυτή η επική μονομαχία χρειάστηκε 4 ώρες και 22 λεπτά για να ολοκληρωθεί, με τον Khachanov να κάνει ίσως και τον καλύτερο αγώνα της ζωής του. Αυτό δεν ήταν αρκετό για να "εκθρονίσει" τον Nadal, το τελικό 3-1 όμως ενδεχομένως και να τον αδικεί.

Ειδικά στα πρώτα δυο σετ, ο 22χρονος έδειχνε ικανός να κάνει μεγάλη ζημιά στον Rafa. Πήρε το 1ο με 7-5, παρόλο που αρχικά απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-2 και χρειάστηκε να σερβίρει για την παραμονή του σ' αυτό στο 4-5, ενώ ήταν μπροστά με 4-2 και με 5-4 στο 2ο σετ, στο οποίο σέρβιρε για το 6-4!

Ο Nadal κατάφερε να κάνει ένα σωτήριο break, που τον έβγαλε από μια πολύ δύσκολη θέση. Ισοφάρισε σε 5-5 και κατάφερε να αποδιοργανώσει για λίγα λεπτά τον αντίπαλό του, που του άφησε περιθώρια και στο επόμενο service game του. Ο Ισπανός τα εκμεταλλεύτηκε και με δεύτερο συνεχόμενο break κατέκτησε το 2ο σετ με 7-5.

Είχαν ήδη περάσει 2 ώρες και 12 λεπτά, όταν ξεκινούσε ένα νέο παιχνίδι, στα δυο νικηφόρα σετ. Πολλοί πίστευαν πως ο τρόπος που ο Khachanov έχασε το 2ο σετ θα ήταν καταλυτικός για τη συνέχεια του αγώνα, ο Ρώσος όμως έδειξε εντυπωσιακό ψυχικό σθένος απέναντι σε έναν από τους δυνατότερους στο πνευματικό κομμάτι όλων των εποχών.

Κοίταξε στα μάτια τον Rafa και στα δυο επόμενα σετ, τα οποία ο Ισπανός κατάφερε να πάρει στο tie-break. Στο 3ο σετ κανείς από τους δυο δεν έφτασε σε break και ο κάτοχος 17 Grand Slam τίτλων το πήρε στο 5ο του set point, αφού έχασε πρώτα το προβάδισμα με 6-3 και με 7-6! O πόντος για το 9-7 του tie-break και το 2-1 σετ, ήταν ένα απίθανο ράλι 39 χτυπημάτων!

Στο 4ο σετ ο Nadal έδειχνε πως θα τελείωνε ευκολότερα το έργο του, αφού έκανε το break για το 3-1 και είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος. Στο 5-4 όμως, όταν σέρβιρε για την πρόκριση, ο Khachanov έκανε break χωρίς να χάσει πόντο και ισοφάρισε σε 5-5!

Ο Ρώσος στη συνέχεια σέρβιρε για το 6-5 και είχε ένα set point για να φέρει τα πάνω κάτω και να στείλει το ήδη "μαραθώνιο" ματς σε 5ο σετ! O Nadal έμεινε όρθιος σε εκείνο το πολύ κρίσιμο σημείο, έσβησε το set point και ισοφάρισε σε 6-6, για να στείλει και αυτό το σετ στο tie-break. Εκεί κυριάρχησε, καθώς προηγήθηκε με 6-1 και στο 3ο του match point "κλείδωσε" τη μεγάλη νίκη.

Και τα 4 σετ κρίθηκαν σε λεπτομέρειες, με τους δυο παίκτες να έχουν πολύ καλά στατιστικά. Ο Nadal είχε 49 winners και 38 αβίαστα λάθη, ενώ ο Khachanov 66 winners και 55 αβίαστα λάθη.

Παρά την πολύ βελτιωμένη εμφάνισή του ενάντια στον Nadal, από τον οποίο δεν είχε πάρει ούτε ένα σετ στις 4 πρώτες συναντήσεις τους, ο Ρώσος δεν κέρδισε ούτε σήμερα τον Rafa, που έχει πλέον ρεκόρ 5-0 νίκες στο head2head.

Για τον Nadal, αυτή ήταν η 10η διαδοχική νίκη στο Flushing Meadows και η 56η συνολικά στο US Open. Σε Grand Slam διοργανώσεις έφτασε τις 245 νίκες, σε 280 αναμετρήσεις (245-35).

Στον 4ο γύρο του αμερικανικού Grand Slam, θα αντιμετωπίσει τον Nikoloz Basilashvili, που μετά από τον Jack Sock απέκλεισε και τον Guido Pella, με 6-3, 6-4, 1-6, 7-6 (4). Για πρώτη φορά πέρασε στη δεύτερη εβδομάδα ενός major o 26χρονος Γεωργιανός.