tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

ΜΕΓΑΣ Anderson στη Νέα Υόρκη! (vid)

E-mail Εκτύπωση

Kevin Anderson
Ο Kevin Anderson έκανε ένα νωθρό ξεκίνημα στον σημαντικότερο ημιτελικό της καριέρας του, αλλά έπαιξε τρια σπουδαία σετ στη σειρά, κέρδισε τον Pablo Carreno Busta με 3-1 και έγινε ο πρώτος Νοτιαφρικανός τενίστας στην ιστορία της open era, που προκρίθηκε στον τελικό του US Open!

Ο Kevin Anderson είχε μια νευρικότητα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησής του με τον Pablo Carreno Busta, αναμφίβολα στο σημαντικότερο αγώνα που έχει δώσει μέχρι στιγμής. Άρχισε να παίζει καλύτερα στο 2ο σετ, απελευθερώθηκε από το άγχος όταν το κατέκτησε και κυριάρχησε απόλυτα στο υπόλοιπο του αγώνα, για να κάνει συνολικά ένα σπουδαίο ματς και να κερδίσει τον Ισπανό με 4-6, 7-5, 6-3, 6-4.

Και οι δυο συμμετείχαν για πρώτη φορά σε έναν Grand Slam ημιτελικό, με τον Carreno Busta να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη του Anderson και να φτάνει στο break στο 7ο game του 1ου σετ, για το 4-3. Δεν κινδύνεψε στα επόμενα game και έφτασε στο 6-4, σε ένα σετ που είχε μόνο ένα αβίαστο λάθος και 2 winners, αφού σχεδόν όλοι οι πόντοι κρίθηκαν από τη ρακέτα του Νοτιαφρικανού.

Ο Anderson έκανε το πρώτο του break νωρίς στο 2ο σετ, για να προηγηθεί με 3-1, ο Carreno Busta ωστόσο είχε απάντηση σε αυτό και αμέσως ισοφάρισε σε 3-3. Όλα έβαιναν υπέρ του Ισπανού, που και σε προηγούμενα παιχνίδια του είχε βρεθεί πίσω με break, αλλά ποτέ δεν έχασε σετ.

Ο 31χρονος Νοτιαφρικανός ωστόσο ήταν αποφασισμένος για να το αλλάξει αυτό. Άρχισε να δημιουργεί νευρικότητα στον Ισπανό με τις πολύ δυνατές επιστροφές του στα δεύτερα σερβίς - καμιά φορά και στα πρώτα - με τον Carreno Busta να νιώθει την έντονη πίεση στο 5-6, 30-30 και να κάνει ένα διπλό λάθος, δίνοντας set point στον Anderson. Εκείνος έπαιξε άψογα τον επόμενο πόντο, έβγαλε έξω από το γήπεδο τον Ισπανό και με backhand winner αξιοποίησε την ευκαιρία του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Αυτή η εξέλιξη άλλαξε όλο το παιχνίδι και στα δυο επόμενα σετ ήταν ξεκάθαρο ποιος παίκτης είχε τον απόλυτο έλεγχο. Τα λάθη γινόντουσαν όλο και λιγότερα από τη ρακέτα του Anderson, που "ξέφυγε" με 4-1 στο 3ο σετ και έφτασε χωρίς να απειληθεί στο 6-3, έχοντας 15 winners και 8 αβίαστα λάθη.

Και στο 4ο σετ ο Νοτιαφρικανός ήταν ο μοναδικός παίκτης που απειλούσε για break, κάτι που κατάφερε να κάνει στο 6ο game, για να προηγηθεί με 4-2 και να αγκαλιάσει την πρόκριση. Ο Anderson λίγο έλειψε να κάνει και δεύτερο break, με το οποίο μάλλον θα τελείωναν όλα, μετά από πολλές ισοπαλίες όμως και 2 σβησμένα break point, o Carreno Busta κράτησε το service game του και μείωσε σε 4-3.

e tennis40 shoes465

Οι χαμένες ευκαιρίες δεν πτόησαν τον Anderson, που συνέχισε να σεβίρει εκπληκτικά και χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο στον Ισπανό, έφτασε στο 5-3. Στο 10ο game, όταν σέρβιρε για το ματς, άρχισε να νιώθει μια μικρή πίεση, αλλά παρ' όλα αυτά πήρε ρίσκα και δικαιώθηκε, για να επιστρέψει από το 15-30 και με 3 διαδοχικούς πόντους να βάλει τέλος στο ματς, έπειτα από σε 2 ώρες και 54 λεπτά.

H νέα σπουδαία πρόκριση του Anderson, που για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα του βελτιώνει την καλύτερη πορεία του σε Grand Slam διοργάνωση - και όλα αυτά στην 34η παρουσία του σε major - αναμένεται να τον φέρει πίσω στο Top 15 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μέχρι το Νο. 10 του κόσμου έχει φτάσει ο 31χρονος, ο οποίος από το Νο. 32 όπου βρίσκεται, θα "αναρριχηθεί" στο Νο. 15 τη Δευτέρα. Αν κερδίσει τον τίτλο, θα ισοφαρίσει το career high του.

Θα γίνει ο πρώτος Νοτιαφρικανός τενίστας που θα αγωνιστεί στον τελικό του US Open στην ιστορία της Open era (από το 1968), καθώς ο τελευταίος που τα κατάφερε ήταν ο Cliff Drysdale, από το μακρινό 1965. Μαζί με τον Eric Sturgess, είναι οι μόνοι 3 Νοτιαφρικανοί που έχουν προκριθεί σε τελικό στο αμερικανικό major και κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει τίτλο.

Γενικά σε Grand Slam, o Anderson θα γίνει ο πρώτος Νοτιαφρικανός φιναλίστ από το 1982, όταν ο Johan Kriek αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Australian Open. O Kriek είναι και ο μοναδικός παίκτης από τη Νότια Αφρική, σε άνδρες και γυναίκες, που έχει κερδίσει Grand Slam τίτλο στο μονό.

Ο Carreno Busta, ο οποίος έχασε τα πρώτα του σετ στο US Open σήμερα, σίγουρα έχασε μια καλή ευκαιρία για να φτάσει ακόμα πιο μακριά στη Νέα Υόρκη, ωστόσο σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να έχει παράπονο από τον εαυτό του, καθώς έκανε το τουρνουά της ζωής του και για πρώτη φορά έφτασε στους "4" ενός major.

Αν o συμπατριώτης του, Rafael Nadal, κατακτήσει τον τίτλο, ο Carreno Busta θα γίνει το νέο μέλος του Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης, βελτιώνοντας κατά 5 θέσεις το προσωπικό του career high. Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή ο Juan Martin Del Potro ή ο Anderson, κατακτήσει τον τίτλο στο US Open, o Carreno Busta θα κάνει και πάλι career high, αλλά στο Νο. 11 του κόσμου.