tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

"Άγγιξε" την πρώτη της WTA νίκη η Βαλεντίνη!

E-mail Εκτύπωση

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό τένις απέναντι στη Nicole Gibbs, είχε αρκετές ευκαιρίες για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη σε κυρίως ταμπλό WTA διοργάνωσης, μετά από μια μεγάλη μάχη όμως στο 3ο σετ ηττήθηκε από την Αμερικανίδα και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το Χονγκ Κονγκ.

Μετά από μια μάχη 2 ωρών και 12 λεπτών, η Nicole Gibbs πήρε τη νίκη απέναντι στη Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου με 4-6, 6-2, 7-5, σε έναν αγώνα που η Ελληνίδα τενίστρια έδειχνε να ελέγχει και είχε αρκετές ευκαιρίες για να φέρει στο μέρος της, αλλά στα κρίσιμα σημεία πλήρωσε την απειρία της.

Αν και αντιμετώπισε το πρώτο break point στο 3ο game της αναμέτρησης (πριν κάνει το υπέρ της 2-1), η Γραμματικοπούλου έγινε η πρώτη παίκτρια που έκανε break στον αγώνα, έπειτα από ένα game που είχε 3 χαμένα break point. Προηγήθηκε με 3-1, όμως η Gibbs απάντησε άμεσα, σε άλλο ένα μεγάλο game, στο οποίο χρειάστηκε την 4η ευκαιρία της αλλά έκανε το break back για το 3-2.

Για 3ο συνεχόμενο game είχαμε break, όταν η Βαλεντίνη προηγήθηκε με 2-3, 15-40 και τελικά αξιοποίησε την 2η ευκαιρία της, για να φτάσει στο 4-2. Αυτή τη φορά η Ελληνίδα υπερασπίστηκε το προβάδισμά της και πλησίασε ακόμα περισσότερο στο σετ, κάνοντας το 5-2.

Μια τελευταία αντεπίθεση επιχείρησε στο 1ο σετ η Gibbs, η οποία κράτησε δύσκολα το σερβίς της, όμως μετά έκανε και το break, μειώνοντας σε 5-4. Τη δεύτερη φορά ωστόσο που σέρβιρε για την παραμονή της στο σετ, η Γραμματικοπούλου ήρθε για πρώτη φορά σε set point, στο 4-5, 15-40, για να κάνει τελικά το 6-4 στη δεύτερη ευκαιρία της.

e tennis40 shoes465

Το 2ο σετ άνοιξε με 2 break, ένα για κάθε παίκτρια. Η Βαλεντίνη κράτησε στη συνέχεια το σερβίς της και προηγήθηκε με 1-2, 0-30, φτάνοντας στα μισά ενός νέου break. Τα πολύ επιθετικά της χτυπήματα δεν άφηναν και πολλά περιθώρια στην Gibbs, που στάθηκε τυχερή σε αυτό το σημείο, αφού είδε όλες τις μπάλες της Γραμματικοπούλου είτε να χάνουν για λίγο τη γραμμή, είτε να σταματούν στο φιλέ, με αποτέλεσμα να πάρει 4 συνεχόμενους πόντους και μια βαθιά ανάσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Βαλεντίνη έχασε άλλο ένα κρίσιμο game, στο οποίο προηγήθηκε με 40-15 και δεν κατάφερε να το κλείσει, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με break στο 3-2. Αυτά τα 2 game έβγαλαν εκτός σετ την Ελληνίδα τενίστρια, που πήρε μόνο 3 πόντους στα τρια επόμενα και η Gibbs έφτασε πιο εύκολα απ' όσο θα περίμενε στην κατάκτηση του σετ, στο 6-2.

Στο 3ο σετ η Βαλεντίνη είχε ακόμα μεγαλύτερες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Και οι δυο παίκτριες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το γρήγορο break, καθώς αμφότερες προηγήθηκαν με 0-40 και δεν έφτασαν στo break. Πρώτη η Γραμματικοπούλου έσωσε 3 συνεχόμενες ευκαιρίες της Αμερικανίδες και κράτησε το σερβίς της για το 2-1, ενώ αργότερα η Gibbs εκανε το ίδιο πράγμα και ισοφάρισε σε 2-2.

Η πρώτη αντίδραση της 20χρονης Ελληνίδας ήταν καλή, καθώς πήρε ένα love service game και τελικά έκανε και το break στη συνέχεια, για να "ξεφύγει" με 4-2. Έχασε όμως τη μεγάλη ευκαιρία να "πατήσει" πάνω σε αυτό το break και να τελειώσει τον αγώνα, αφού παρ' όλο που επέστρεψε από το 15-40, έχασε το επόμενο game και η Gibbs μείωσε σε 4-3.

Η Αμερικανίδα ισοφάρισε με ένα εύκολο κράτημα σερβίς και η Γραμματικοπούλου πήρε άλλο ένα μεγάλο σε διάρκεια game, για να κάνει το 5-4. Η Gibbs διατήρησε την ψυχραιμία της και έκανε μια αντεπίθεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, για να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή. Η Αμερικανίδα πήρε τους 12 από τους 14 τελευταίους πόντους του αγώνα και κατέκτησε το αποφασιστικό σετ με 7-5, για να βγει "ζωντανή" από τη μεγάλη πρόκληση που της έβαλε η Ελληνίδα παίκτρια.

Μπορεί να μην πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Hong Kong Open, αλλά η Βαλεντίνη απέδειξε για ακόμα μια φορά πως βρίσκεται στο σωστό δρόμο και πως διαθέτει πολύ μεγάλο παιχνίδι, αλλά όχι ακόμα τη συνέπεια που απαιτείται σε αυτό το επίπεδο.

Η 20χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο. 207 στην παγκόσμια κατάταξη, αγωνίστηκε για 2η φορά σε κυρίως ταμπλό WTA διοργάνωσης, μετά από το Citi Open στην Ουάσινγκτον τον περασμένο Αύγουστο, όπου είχε κάνει επίσης έναν μεγάλο αγώνα απέναντι στην Sabine Lisicki, αλλά είχε ηττηθεί έπειτα από 2 tie-break.