tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Fed Cup: Στα ημιτελικά μετά από 46 χρόνια η Ρουμανία

E-mail Εκτύπωση

Simona Halep
Η Simona Halep πήρε το μεγάλο ντέρμπι, η Irina Camelia Begu και η Monica Niculescu κέρδισαν το διπλό και η Ρουμανία "άλωσε" την Οστράβα, για να αποκλείσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Τσεχία και να επιστρέψει στα ημιτελικά του Fed Cup μετά από 46 χρόνια! Δείτε όλα τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου.

Η Simona Halep πήρε το μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών του Fed Cup, επικρατώντας της Karolina Pliskova με 6-4, 5-7, 6-4. Η Halep παρέμεινε αήττητη αυτό το Σαββατοκύριακο στην Οστράβα, η Ρουμανία ωστόσο χρειάστηκε και το διπλό για να πάρει την πρόκριση, δια χειρός των Monica Niculescu και Irina Camelia Begu.

Η Ρουμανία δεν κατάφερε μόνο να αφήσει εκτός την πανίσχυρη Τσεχία, παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2011, το 2012, το 2014, το 2015, το 2016 και το 2018, αλλά και να επιστρέψει στα ημιτελικά του Fed Cup μετά από 46 χρόνια, από το 1973, όταν είχε λάβει μέρος για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Στα ημιτελικά (20-21 Απριλίου), η Ρουμανία θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, που κέρδισε το Βέλγιο με 3-1 στη Λιέγη, χάρη στις Alize Cornet και Caroline Garcia. Στα ημιτελικά πέρασε και η Λευκορωσία, που ολοκλήρωσε ένα άψογο διήμερο με τη νέα νίκη της Aryna Sabalenka στο μονό και τη συμμετοχή της Victoria Azarenka στο διπλό.

Τα αποτελέσματα του World Group:

ΤΣΕΧΙΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2-3
Ostravar Arena, Οστράβα, Τσεχία (hard, indoor)
Karolina Pliskova - Mihaela Buzarnescu 6-1, 6-4
Katerina Siniakova - Simona Halep 4-6, 0-6
Karolina Pliskova - Simona Halep 4-6, 7-5, 4-6
Katerina Siniakova - Mihaela Buzarnescu 6-4, 6-2
Krejcikova/Siniakova - Begu/Niculescu 7-6 (2), 4-6, 4-6

ΒΕΛΓΙΟ - ΓΑΛΛΙΑ 1-3
Country Hall du Sart-Tilman, Λιέγη, Βέλγιο (hard, indoor)
Alison Van Uytvanck - Caroline Garcia 6-7 (2), 6-4, 2-6
Elise Mertens - Alize Cornet 6-7 (6), 2-6
Elise Mertens - Caroline Garcia 2-6, 3-6
Bonaventure/Flipkens - Ferro/Parmentier 6-3, 3-6, 10-6

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 0-4
Volkswagen Halle, Μπράουνσβαϊγκ, Γερμανία (hard, indoor)
Tatjana Maria - Aliaksandra Sasnovich 6-7 (3), 3-6
Andrea Petkovic - Aryna Sabalenka 2-6, 1-6
Laura Siegemund - Aryna Sabalenka 1-6, 1-6
Barthel/Groenefeld - Azarenka/Marozava 1-6, 6-0, 9-11

ΗΠΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-2
US Cellular Arena, Asheville, ΗΠΑ (hard, indoor)
Sofia Kenin - Ashleigh Barty 1-6, 6-7 (2)
Madison Keys - Kimberly Birrell 6-2, 6-2
Madison Keys - Ashleigh Barty 4-6, 1-6
Danielle Collins - Daria Gavrilova 6-1, 3-6, 6-2
Collins/Melichar - Barty/Hon

Στο World Group II, οι νικήτριες του Σαββατοκύριακου ήταν οι Ελβετία, Λετονία, Ισπανία και Καναδάς. Αυτό σημαίνει, πως οι 4 αυτές ομάδες θα αγωνιστούν στα World Group play-off τον Απρίλιο, με τις 4 χαμένες των προημιτελικών του World Group.

Oι 4 χαμένες του World Group II, δηλαδή οι Ιταλία, Σλοβακία, Ιαπωνία και Ολλανδία, θα αγωνιστούν τον Απρίλιο στα play-off για την παραμονή τους στην κατηγορία, με τις Ρωσία, Μεγάλη Βρετανία, Βραζιλία και το Καζακστάν, που ήταν νικήτριες στα τουρνουά της 1ης κατηγορίας αυτή την εβδομάδα.

Τα αποτελέσματα του World Group II:

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 3-1
Swiss Tennis Arena, Biel, Ελβετία (hard, indoor)
Belinda Bencic - Sara Errani 6-2, 7-5
Viktorija Golubic - Camila Giorgi 6-4, 2-6, 6-4
Belinda Bencic - Camila Giorgi 6-2, 6-4
Bacsinszky/Voegele - Errani/Trevisan 6-7 (5), 6-3, 5-10

ΛΕΤΟΝΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ 4-0
Arena Riga, Ρίγα, Λετονία (hard, indoor)
Jelena Ostapenko - Rebecca Sramkova 7-5, 6-7 (5), 6-1
Anastasija Sevastova - Anna Karolina Schmiedlova 6-4, 6-0
Anastasija Sevastova - Rebecca Sramkova 6-3, 6-2
Marcinkevica/Ostapenko - Mihalikova/Schmiedlova 6-2, 6-3

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 2-3
Kita-Kyushu Sogo Gymnastic Hall, Kita-kyushu, Ιαπωνία (hard, indoor)
Nao Hibino - Sara Sorribes Tormo 6-4, 6-2
Misaki Doi - Georgina Garcia Perez 2-6, 6-4, 6-7 (2)
Kurumi Nara - Silvia Soler Espinosa 7-6 (3), 6-4
Nao Hibino - Georgina Garcia Perez 3-6, 6-1, 1-6
Kato/Nonomiya - Garcia Perez/Martinez Sanchez 1-6, 3-6

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 0-4
Maaspoort Sports & Events, 's-Hertogenbosch, Ολλανδία (clay, indoor)
Richel Hogenkamp - Bianca Andreescu 4-6, 1-6
Arantxa Rus - Francoise Abanda 6-7 (8), 6-4, 4-6
Arantxa Rus - Bianca Andreescu 4-6, 2-6
Schoofs/Schuurs - Dabrowski/Marino 6-2, 5-7, 10-12

Τα αποτελέσματα στα play-off ανόδου της 1ης κατηγορίας:

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ - ΣΕΡΒΙΑ 2-0
University of Bath, Μπαθ, Μεγάλη Βρετανία (hard, indoor)
Katie Boulter - Ivana Jorovic 6-4, 6-3
Johanna Konta - Aleksandra Krunic 7-6 (1), 3-6, 6-2

ΡΩΣΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 2-0
Hala Widowiskowo-Sportowa, Ζιελόνα Γκόρα, Πολωνία (hard, indoor)
Natalia Vikhlyantseva - Johanna Larsson 7-6 (1), 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova - Rebecca Peterson 6-3, 6-2

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 0-2
Club Campestre Sede Llanogrande, Medellin, Κολομβία (clay, outdoor)
Montserrat Gonzalez - Carolina Meligeni Rodrigues Alves 3-6, 2-6
Veronica Cepede Royg - Beatriz Haddad Maia 2-6, 3-6

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ - ΚΙΝΑ 2-1
National Tennis Centre, Αστάνα, Καζακστάν (hard, indoor)
Zarina Diyas - Saisai Zheng 6-3, 6-2
Yulia Putintseva - Shuai Zhang 3-6, 6-3, 4-6
Danilina/Voskoboeva - Yang/Zheng 7-5, 6-0

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση