2η θέση στα Τίρανα για τον Αλέξανδρο Σπανό

tn team Σάββατο, 07 Σεπτεμβρίου 2024 - 9:51

Φιναλίστ ήταν στο διπλό του National Sport Park Open στα Τίρανα της Αλβανίας ο Αλέξανδρος Σπανός.

Ο Αλέξανδρος Σπανός έφτασε μέχρι τον τελικό του τουρνουά 2ης κατηγορίας στα 12άρια της Tennis Europe, μαζί με τον Βρετανό συμπαίκτη του, Marc Fulwood.

Στον τελικό, οι δυο τους ηττήθηκαν από το βουλγαρικό δίδυμο των Steliyan Darakev και Viktor Georgiev με 6-1, 6-2.

Ήταν ο 1ος τελικός σε τουρνουά της Tennis Europe για τον Αλέξανδρο, αθλητή του Ο.Α. Θεσσαλονίκης.

Αυτή την εβδομάδα μαζί με τον Βρετανό συμπαίκτη του απέκλεισαν τους Heron Ajeti και Ivan Hristakiev στον 1ο γύρο με 6-4, 6-4, τους Muhammed Demir Chouman και Doruk Doganca στα προημιτελικά με 6-2, 6-3 και τους Aleksey Imamutdinov και Andrej Temov στα ημιτελικά με 6-4, 4-6, 10-5.

Και στο μονό είχε καλή εβδομάδα ο Αλέξανδρος, ο οποίος έφτασε μέχρι τα προημιτελικά. Πήρε την 1η θέση στον όμιλό του, κερδίζοντας τον Τούρκο Alper Ozkan με 6-0, 6-0, τον Γερμανό Viktor Damyanov με 6-0, 6-2 και τον Ρώσο Timophey Storozhuk με 6-2, 6-2. Στα νοκ-άουτ υπέστη την ήττα από τον Darakev με 6-0, 6-0.