US Open: Το πρόγραμμα του Σαββάτου

 
Μαρία Σάκκαρη
Μαρία Σάκκαρη © Andrew Ong / USTA
tennisnews team Σάββατο, 04 Σεπτεμβρίου 2021 - 10:19

H Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στο Arthur Ashe Stadium φέτος, αντιμετωπίζοντας την Petra Kvitova στις 19:00. Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα του US Open.

Η Σάκκαρη θα έχει μια δύσκολη αποστολή απέναντι στην Petra Kvitova, Νο.10 στο ταμπλό και κάτοχο 2 Grand Slam τίτλων, σήμερα στις 19:00 ώρα Ελλάδας, στο Arthur Ashe Stadium, με φόντο μια θέση στην τελική 16άδα του US Open.

Για 5η φορά θα αναμετρηθούν οι δυο παίκτριες, με τη Σάκκαρη να έχει κερδίσει 2 φορές την Kvitova (2-3). Και οι 2 μάλιστα ήταν σε σκληρές επιφάνειες, όπου προηγείται με 2-1 νίκες της Τσέχας.

Στη συνέχεια του προγράμματος του Arthur Ashe, o Novak Djokovic θα αντιμετωπίσει τον Kei Nishikori. Η δράση θα επιστρέψει για τη Night Session δυο ώρες μετά τα μεσάνυκτα, με την αναμέτρηση της Ashleigh Barty απέναντι στην Shelby Rogers, ενώ το πρόγραμμα θα ολοκληρώσει ο αγώνας του Alexander Zverev με τον Jack Sock.

Στο Louis Armstrong Stadium ξεχωρίζει ο αγώνας του Gael Monfils με τον Jannik Sinner στους άνδρες και της Belinda Bencic με την Jessica Pegula στις γυναίκες. Στο ίδιο γήπεδο θα παίξουν ακόμα οι Bianca Andreescu, Denis Shapovalov και Anastasia Pavlyuchenkova, ενώ στο Grandstand θα πραγματοποιήσουν τις προσπάθειές τους οι Matteo Berrettini, Iga Swiatek και Karolina Pliskova.

Οι αγώνες του US Open μεταδίδονται από τις συχνότητες του Eurosport και από το Eurosport Player

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (04/09):

Arthur Ashe Stadium (έναρξη πρώτου αγώνα 19:00)
1) Petra Kvitova [10] v. Maria Sakkari [17]
2) Novak Djokovic [1] v. Kei Nishikori

(όχι πριν τις 02:00)
3) Ashleigh Barty [1] v. Shelby Rogers
4) Alexander Zverev [4] v. Jack Sock

Louis Armstrong Stadium (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Greet Minnen [LL] v. Bianca Andreescu [6]
2) Belinda Bencic [11] v. Jessica Pegula [23]
3) Gael Monfils [17] v. Jannik Sinner [13]

(όχι πριν τις 02:00)
4) Lloyd Harris v. Dennis Shapovalov [7]
5) Varvara Gracheva v. Anastasia Pavlyuchenkova [14]

Grandstand (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Ilya Ivashka v. Matteo Berrettini [6]
2) Anett Kontaveit [28] v. Iga Swiatek [7]
3) Karolina Pliskova [4] v. Ajla Tomljanovic
4) Nikoloz Basilashvili v. Reilly Opelka [22]

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 18:00)
1) Andreas Seppi v. Oscar Otte [Q]
2) Sara Sorribes Tormo v. Emma Raducanu
3) Aslan Karatsev [17] v. Jenson Brooksby

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.