Εύκολα στην πρεμιέρα η Swiatek (vids)

Iga Swiatek
Iga Swiatek © Jimmie48/WTA
tn team Παρασκευή, 28 Απριλίου 2023 - 22:35

Με πειστικό τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στη Μαδρίτη η Iga Swiatek, η οποία απώλεσε μόνο 5 games από την Julia Grabher. Στον 3ο γύρο και η Jessica Pegula, εκτός έμειναν οι Elena Rybakina και Victoria Azarenka.

Η Swiatek δεν συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την Grabher, την οποία "εξουδετέρωσε" με 6-3, 6-2 σε 79 λεπτά, για να πάρει το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Mutua Madrid Open.

Η κορυφαία τενίστρια του κόσμου, δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα, αφού πήρε από νωρίς το break για να προηγηθεί με 4-1 στο 1ο σετ και να το κλείσει στα 9 games. Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 3-0 και δεν κοίταξε πίσω της, για να ολοκληρώσει σε λιγότερα από 80 λεπτά τη νίκη της.

Θυμίζουμε πως πέρσι η Swiatek είχε επιλέξει την ξεκούραση και δεν αγωνίστηκε στη Μαδρίτη, επομένως αυτή τη χρονιά διεκδικεί έως και 1.000 "καθαρούς" βαθμούς!

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Bernarda Pera, που κέρδισε νωρίτερα την Tatjana Maria με 6-1, 6-3.

Καλή αρχή και για την Jessica Pegula, που δυσκολεύτηκε λίγο στο 1ο σετ αλλά έφτασε στη νίκη επί της Magdalena Frech με 7-6 (5), 6-3.

Η Daria Kasatkina επικράτησε της Anastasia Pavlyuchenkova με 6-4, 6-3, ενώ στις "32" καλύτερες μπήκε και η Barbora Krejcikova, που "καθάρισε" στο 3ο σετ την αναμέτρησή της με την Danka Kovinic, με 6-3, 4-6, 6-0.

Εκτός 3ου γύρου έμεινε η Elena Rybakina στην έκπληξη της ημέρας, μετά και την ήττα της από την Anna Kalinskaya με 7-5, 4-6, 6-2. Η Kalinskaya θα παίξει στον 3ο γύρο με την Petra Martic, που κέρδισε την Laura Siegemund με 7-6 (6), 6-3.

Μεγάλη νίκη και για την Alycia Parks, που έβγαλε εκτός τη Νο.15 του ταμπλό, Victoria Azarenka, με 6-2, 7-6 (5). Η Parks θα παίξει στην επόμενη φάση με τη Martina Trevisan, που απέκλεισε τη Eugenie Bouchard με 6-2, 7-5.