Στοπ για την Παπαμιχαήλ από Fourlis

tn team Τετάρτη, 08 Μαϊος 2024 - 15:05

H Ελληνοαυστραλή Jaimee Fourlis σταμάτησε την προσπάθεια της Δέσποινας Παπαμιχαήλ στο 75άρι της Πράγας, μετά από μια πολύ σκληρή μάχη 2,5 ωρών.

Οι δυο παίκτριες μονομάχησαν για 2 ώρες και 24 λεπτά, παρότι έπαιξαν μόνο 2 σετ, με την Fourlis να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 6-4, 7-6 (6), σε έναν αγώνα για τον 1ο γύρο του Prague Open, διοργάνωση 60.000 δολαρίων της ITF (W75).

Στο 1ο σετ η Παπαμιχαήλ έχασε ένα προβάδισμα με 3-1 και βρέθηκε πίσω με 3-5. Συνέχισε να παλεύει, μείωσε σε 5-4, 15-30, τελικά όμως η Fourlis πήρε τους 3 επόμενους πόντους και έκλεισε το σετ στο σερβίς της.

Στο 2ο σετ η 31χρονη Ελληνίδα τενίστρια κέρδισε τα 3 πρώτα games και έμεινε μπροστά μέχρι και το 5-3. Η Fourlis ισοφάρισε σε 5-5 και αργότερα έστειλε το σετ στο tie-break, όπου οι δυο τους πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6, με την Fourlis τελικά να αξιοποιεί το 3ο της match point και να ολοκληρώνει τη διαδικασία στο 8-6.

Στον 2ο γύρο της χωμάτινης διοργάνωσης της Πράγας, η 24χρονη Ελληνοαυστραλή, Νο.305 στον κόσμο, θα αντιμετωπίσει τη 19χρονη Τσέχα Dominika Salkova, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.174 στον κόσμο.