tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

ΤΣΙΤΣΙ-ΠΑΜΕ 100ΑΔΑ! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Στέφανος Τσιτσιπάς
TΟ ΕΠΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΒΕΡΣΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέστρεψε από σετ πίσω και απέκλεισε τον David Goffin από τον European Open, για να προκριθεί στον πρώτο του ημιτελικό σε ΑΤΡ διοργάνωση! Αυτή ήταν η πρώτη Top 10 νίκη στην καριέρα του 19χρονου αθλητή, που θα γίνει ο πρώτος Έλληνας στην ιστορία της ATP που θα μπει στο Top 100 της παγκόσμιας κατάταξης!

Μετά από ένα συγκλονιστικό 3ο σετ, που δε συνιστάται σε καρδιακούς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε σε μια τεράστια νίκη επί του David Goffin με 2-6, 7-6 (1), 7-6 (4), για να προκριθεί στην ημιτελική φάση του European Open στην Αμβέρσα και να δώσει συνέχεια στην επική εβδομάδα του!

Πρόκειται για τη σημαντικότερη νίκη στην καριέρα του Στέφανου και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, αφού μέχρι σήμερα δεν είχε κερδίσει τενίστα από το Top 30. Πλέον έχει μια Top 10 νίκη, τον πρώτο του ΑΤΡ ημιτελικό, ενώ επιβεβαίωσε και την πρώτη του είσοδο στο Top 100 της παγκόσμιας κατάταξης, τον μεγάλο στόχο που είχε θέσει στις αρχές του 2017 για τη σεζόν.

Θα γίνει ο πρώτος Έλληνας στην ιστορία της ΑΤΡ, που θα μπει στο Top 100! Οι δυο Έλληνες με τις καλύτερες θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν ο Νικόλας Καλογερόπουλος από το μακρινό 1974, όταν είχε βρεθεί στο Νο. 108, ενώ πιο πρόσφατα, το 2007, ο Κωνσταντίνος Οικονομίδης είχε φτάσει στο Νο. 112.

e tennis40 shoes465

Ο Goffin έπαιξε πολύ υψηλού επιπέδου τένις από το 1ο σετ, "ξεκλειδώνοντας" το παιχνίδι του Στέφανου με τις εξαιρετικές επιστροφές του και κάνοντας 2 break στο νεαρό Έλληνα τενίστα, για να προηγηθεί από νωρίς με 3-1 και σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα να φτάσει στο 6-2.

Αν και η πίεση είχε αυξηθεί, ο Στέφανος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο 2ο σετ και άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Αρχικά απέφυγε ένα νέο γρήγορο break του Goffin, σώζοντας 3 break point στο 3ο game, για να προηγηθεί με 2-1. Στη συνέχεια βρήκε πολλούς "εύκολους" πόντους πίσω από τα σερβίς του και αυτό το τόνωσε το ηθικό, καταφέρνοντας να κλείσει πολύ πιο εύκολα τα service game του.

Είχε συνεχώς μικρό προβάδισμα, αλλά ο Goffin δεν έπαψε να τον ακολουθεί. Το tie-break έλυσε τις διαφορές των δυο παικτών και εκεί ο Στέφανος ήταν καταπληκτικός, καθώς έχασε μόνο έναν πόντο και με τα τρομερά του σερβίς το κατέκτησε με 7-1.

Στο 3ο σετ έγινε μια συγκλονιστική μάχη, με τον Τσιτσιπα να αποκτά προβάδισμα με break 3 φορές, αλλά να μην καταφέρνει να κλείσει το σετ! Συγκεκριμένα, έγιναν 6 break, 3 για κάθε παίκτη, με τον Έλληνα πρωταθλητή να προηγείται αρχικά με 3-2, πριν ο Goffin απαντήσει άμεσα και ισοφάρισει σε 3-3.

Ο Στέφανος έκανε νέο break στο αμέσως επόμενο game και έφτασε στο 5-3, ένα game μακριά από τον θρίαμβο. Όταν σέρβιρε για τη νίκη όμως, δεν έβρισκε πρώτα σερβίς και ο Βέλγος ισοφάρισε ξανά σε 5-5, μέσα σε αποθέωση. Με ένα νέο break, o 19χρονος Έλληνας απέκτησε νέα ευκαιρία να κλείσει το ματς στο σερβίς του, την σπατάλησε όμως και αυτή, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί και αυτό το σετ στο tie-break.

Παρά το γεγονός πως έχασε 3 φορές προβάδισμα με break, τη στιγμή που προφανώς ήταν ο πιο άπειρος παίκτης στο γήπεδο, ο Στέφανος έδειξε και τεράστια πνευματική δύναμη, εκτός από το ότι κατάφερε να μείνει στο ίδιο πολύ υψηλό επίπεδο μετά από 2,5 ώρες αγώνα. Στο tie-break που έκρινε το νικητή, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας σέρβιρε καλά στις κρίσιμες στιγμές και βρέθηκε μπροστά με 5-2.

Ο Goffin πήρε 2 πόντους στο σερβίς του και πλησίασε στο 5-4, ο Τσιτσιπάς όμως, που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ όταν μπορούσε με το σερβίς του να κλείσει τον αγώνα σήμερα, είχε 2 μεγάλα σερβίς στο πιο κρίσιμο σημείο του tie-break, για να μετατρέψει το 5-4 σε 7-4 και να ολοκληρώσει την πολύ σπουδαία επικράτηση, έπειτα από 2 ώρες και 33 λεπτά παιχνιδιού.

Η ονειρική εβδομάδα συνεχίζεται για τον Τσιτσιπά, που βρίσκεται στην Αμβέρσα μαζί με τον προπονητή και πατέρα του, κ. Απόστολο Τσιτσιπά. Ξεκίνησε από τα προκριματικά την πορεία του στο European Open και πέτυχε την 5η νίκη του συνολικά. Πρώτη απέναντι σε Top 10 τενίστα, μπροστά από το κοινό του Goffin, που μόνο αδιάφορος δεν ήταν, αφού κυνηγάει μια θέση για το ATP World Tour Finals του Λονδίνου και η νίκη σήμερα γι' αυτόν ήταν μονόδρομος.

Από το Νο. 122 της παγκόσμιας κατάταξης, όπου βρίσκεται σήμερα, αναμένεται να βρεθεί στο Top 100 και συγκεκριμένα μπορεί να φτάσει έως και το Νο. 95 του κόσμου, ακόμα και αν δεν πετύχει άλλη νίκη στην Αμβέρσα.

Θα περιμένει τον τελευταίο προημιτελικό, ανάμεσα στον Diego Schwartzman και στον David Ferrer, για να μάθει τον αυριανό του αντίπαλο.