To "touch" του Hurkacz που του στέρησε κρίσιμο πόντο στο tie-break (vid)

tn team Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024 - 11:31

Στο tie-break του 3ου σετ, όπου και κρίθηκε η αναμέτρησή του με τον Grigor Dimitrov, o Hubert Hurkacz είχε μια επαφή με το φιλέ (touch), που άλλαξε τα πάντα.

Αντί για το υπέρ του 3-2 έγινε το 2-3 με mini-break μάλιστα εις βάρος του Hurkacz, που έδειξε τον εκνευρισμό του και πέταξε τη ρακέτα του.

Ένα touch πάντα είναι αμφιλεγόμενο και σίγουρα στον συγκεκριμένο πόντο προφανώς δεν θα άλλαζε τίποτα, η απόφαση του διαιτητή όμως ήταν η σωστή βάσει κανονισμού, αφού ο Πολωνός άγγιξε με το αριστερό του πόδι το φιλέ, πριν η μπάλα σκάσει δεύτερη φορά στην αντίπαλη πλευρά.

Εκτός από την αλλαγή που θα είχαμε στο αποτέλεσμα, ο πόντος αυτός επηρέασε και ψυχολογικά τον Hurkacz, με τον Dimitrov να παίρνει λίγα λεπτά μετά τη νίκη με 3-6, 6-3, 7-6 (3). Ο Βούλγαρος προκρίθηκε στα προημιτελικά του Miami Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Carlos Alcaraz.