tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Πάλεψε μέχρι το τέλος ο Στέφανος

E-mail Εκτύπωση

Στέφανος Τσιτσιπάς
Αν και ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς την αναμέτρηση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε μια μεγάλη μάχη με τον Mikhail Youzhny, διεκδίκησε την πρώτη του ATP-level νίκη με αξιώσεις, αλλά τελικά "λύγισε" σε ένα γεμάτο 3ο σετ, σε κάτι περισσότερο από δυο ώρες αγώνα στη Μασσαλία της Γαλλίας.

Παρόλο που έδειχνε να έχει πρόβλημα με το σώμα του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αναγκάστηκε να διακόψει τρεις φορές την αναμέτρηση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τα πατήματά του και έδωσε μια μεγάλη μάχη με τον Mikhail Youzhny, πριν τελικά γνωρίσει την ήττα, με 1-6, 6-4, 5-7.

Ο Στέφανος, ο οποίος είναι Mouratoglou Pro Team Player, αγωνίστηκε για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα σε κυρίως ταμπλό ΑΤΡ διοργάνωσης, μετά και την wild card που πήρε από τους διοργανωτές του Open 13 στη Μασσαλία. Πλησίασε με αξιώσεις στην πρώτη του ΑΤΡ νίκη, αλλά μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά μάχης δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του 34χρονου Youzhny, άλλοτε Νο. 8 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Τσιτσιπάς έδειχνε να αντιμετωπίζει έντονες ενοχλήσεις στο ξεκίνημα του αγώνα. Χρειάστηκε τη βοήθεια του φυσιοθεραπευτή τρεις φορές στο εναρκτήριο σετ, όσο περνούσε η ώρα όμως έδειχνε να πατάει καλύτερα στο court. Ο Youzhny είχε ένα εύκολο πρώτο σετ, κάνοντας δύο break στο σερβίς του Στέφανου, για να φτάσει με χαρακτηριστική άνεση στο 6-1.

Ο Τσιτσιπάς όχι μόνο δεν εγκατέλειψε την αναμέτηση, όπως φαντάστηκαν πολλοί ότι θα έκανε, αλλά παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο στο 2ο σετ. Άρχιζε να παίζει με περισσότερη αυτοπεποίθηση και σέρβιρε πολύ καλύτερα, προσφέροντας ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Kατάφερε αρχικά να προηγηθεί για πρώτη φορά με break, κάνοντας το 4-2 στο 6ο game, ωστόσο ο έμπειρος Ρώσος τενίστας, απάντησε αμέσως, ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-4 χάρη στο σερβίς του και βρέθηκε σε νέο break point, που ήταν και set point, στο 10ο game. Ο Youzhny αυτή τη φορά δεν ανταποκρίθηκε καλά και υπέπεσε σε διπλό λάθος, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το δεύτερο σετ.

Στο αποφασιστικό σετ, ο Τσιτσιπάς έμεινε πίσω με break, στο 3-4. Κατάφερε ωστόσο να κάνει αμέσως το break back, για να ισοφαρίσει σε 4-4 και να διεκδικήσει μέχρι το τέλος του αγώνα την πρόκριση.

Στο 9ο game, o ταλαντούχος Έλληνας αθλητής, έσβησε ένα break point, για να προηγηθεί με 5-4 και να αναγκάσει τον Youzhny να σερβίρει για να παραμείνει στο τουρνουά. Δυσκολίες αντιμετώπισε και στο 11ο game o Στέφανος, ο οποίος έσβησε άλλα 4 break points, αλλά ο Ρώσος είχε και 5η ευκαιρία, την οποία αξιοποίησε.

Προηγήθηκε ξανά, αυτή τη φορά σε πολύ κρισιμότερο σημείο, κάνοντας το 6-5. Στη συνέχεια πήρε τις μπάλες και με ένα εύκολο κράτημα σερβίς ολοκλήρωσε τη δύσκολη νίκη του, διαμορφώντας το 7-5 στο 3ο σετ, έπειτα από 2 ώρες και 10 λεπτά.

O Youzhny θα περιμένει την αναμέτρηση του Richard Gasquet με τον Robin Haase, για να μάθει τον αντίπαλό του στο Open 13.

O Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε αυτό το μικρό πέρασμά του από τα γήπεδα της ΑΤΡ, με τις δυο wild cards που πήρε, από το ABN AMRO World Tennis Tournament και το Open 13. Στο Ρότερνταμ την προηγούμενη εβδομάδα είχε ηττηθεί ξανά στον 1ο γύρο, αλλά έπειτα από δυο γεμάτα σετ ενάντια στον Jo-Wilfried Tsonga, που κατέκτησε λίγες μέρες μετά το τουρνουά.

Γενικά άφησε καλές εντυπώσεις και απέδειξε πως μπορεί σύντομα να σκαρφαλώσει πολύ ψηλότερα από το Νο. 205 της παγκόσμιας κατάταξης, όπου βρίσκεται σήμερα.