tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Κυριάρχησε ο Rafa, στον τελικό της Μαδρίτης! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Rafael Nadal
Ένας φοβερός Rafael Nadal, συνάντησε έναν Novak Djokovic που ήταν η σκιά του εαυτού του, με αποτέλεσμα το 50ό "DJODAL" της ιστορίας να μείνει ντέρμπι μονάχα στα χαρτιά! Ο Rafa επικράτησε εύκολα του Nole με 6-2, 6-4, κέρδισε τα πρώτα του σετ απέναντι στον Σέρβο από το 2014 και προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στον τελικό του Madrid Open, φτάνοντας τις 14 συνεχόμενες νίκες στο tour!

Οι περισσότεροι περίμεναν ένα μεγάλο ντέρμπι στον πρώτο ημιτελικό του Mutua Madrid Open, όμως ο Rafael Nadal έπαιζε σε διαφορετικό επίπεδο από τον Novak Djokovic και κυριάρχησε στο court από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, για να πανηγυρίσει μια δίκαια και σχετικά άνετη νίκη, με 6-2, 6-4, σε 1 ώρα και 38 λεπτά.

Ο Rafa κέρδισε τα πρώτα του σετ απέναντι σε έναν από τους μεγαλύτερους αντιπάλους που είχε ποτέ, από το 2014! Είχε χάσει 15 σετ στη σειρά από τον Σέρβο και μετρούσε ένα αρνητικό σερί 7 διαδοχικών ηττών. Σήμερα ωστόσο κατάφερε να παίξει τένις υψηλού επιπέδου, σε αντίθεση με τον Djokovic, που ήταν η σκιά του εαυτού του και είχε μόνο κάποιες αναλαμπές, κυρίως στο 2ο σετ.

Εκτεταμένα στιγμιότυπα από τον αγώνα

To παιχνίδι δεν θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει καλύτερα για τον Rafa, που έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. "Έσπασε" με love τον Djokovic στο πρώτο game του ημιτελικού, επέστρεψε από το 0-30 για να κρατήσει το σερβίς του και έκανε νέο break στο 3ο game, για να φτάσει στο 3-0, πριν από την πρώτη διακοπή του αγώνα!

Δεν υπήρξαν άλλα break σε αυτό το πρώτο σετ, παρόλο που ο Ισπανός πλησίασε ακόμα και το bagel, όταν από το 40-0 ισοφάρισε σε 40-40 και βρέθηκε κοντά στο 5-0, αλλά τελικά ο Nole κράτησε το σερβίς του και πήρε το πρώτο του game, μειώνοντας σε 4-1. Στη συνέχεια, χωρίς να απειληθεί, ο Rafa έκανε το 5-1 και το 6-2, τελειώνοντας με συνοπτικές διαδικασίες αυτό το σετ.

Μόνο 6 πόντους έχασε ο Nadal στο σερβίς του σε αυτό το 1ο σετ, κερδίζοντας τους 12 από τους 14 πόντους στα πρώτα του σερβίς και βγάζοντας 2 άσους. Ο Nole αντίθετα πήρε περίπου τους μισούς πόντους στα πρώτα του σερβίς (10/18) και μόνο 2 από τους 9 που παίχτηκαν σε δεύτερες εκτελέσεις του!

Ο Nadal συνέχισε την επίθεση και στο ξεκίνημα του 2ου σετ, κάνοντας άλλο ένα break και αποκτώντας προβάδισμα με 2-0. Είχε κερδίσει δηλαδή τα 8 από τα πρώτα 10 games της αναμέτρησης.

Ο Nole είχε την πρώτη του αναλαμπή σε εκείνο το σημείο. Πιθανότατα ήταν το καλύτερό του διάστημα στον αγώνα, αφού κέρδισε 2 games στη σειρά, έκανε το πρώτο του και μοναδικό break στο ματς, και ισοφάρισε σε 2-2. Πήρε και τον πρώτο πόντο του 5ου game (2-2, 15-0), όμως ο Nadal απάντησε με νέο break, "αποτελειώνοντας" έτσι πνευματικά τον Σέρβο.

Ο 30χρονος αριστερόχειρας προηγήθηκε με 3-2 και κράτησε το σερβίς του για το 4-2. Με love service game έκανε αργότερα το 5-3 και απειλήθηκε μόνο στο 10ο game, στο οποίο είχε προηγηθεί με 5-4, 40-15, αλλά ένας φοβερός πόντος από τον Djokovic, σε συνδυασμό με δυο λάθη του Nadal, έφεραν τον Σέρβο σε break point!

O Rafa πάντως έμεινε ψύχραιμος σε αυτό το κρίσιμο σημείο και δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να επιστρέψει από το πουθενά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Πήρε τους 3 επόμενους πόντους και έγραψε θριαμβευτικό φινάλε στο Manolo Santana της Caja Magica, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά μια νίκη ενάντια στον Djokovic, από τον τελικό του Roland Garros του 2014.

Συνολικά, ο Nadal κέρδισε τον Djokovic για 24η φορά στην καριέρα του, μειώνοντας τη διαφορά του στο ιστορικό αυτό rivalry στο 24-26. Θυμίζουμε πως είναι οι μοναδικοί παίκτες στην ιστορία του επαγγελματικού τένις, που έχουν συναντηθεί σε 50 επίσημους αγώνες!

Επίσης ο Rafa έφτασε τις 14 συνεχόμενες νίκες στο tour, συνεχίζοντας τα σερί του από το Monte-Carlo Masters και το Barcelona Open, όπου κατέκτησε τους δυο πρώτους τίτλους του στη χρονιά. Βελτίωσε το ρεκόρ του στο 2017 σε 33-5, ενώ πέτυχε την πρώτη του Top 2 νίκη από πέρσι, όταν είχε κερδίσει τον Andy Murray στον ημιτελικό του Monte-Carlo.

Αύριο, θα αγωνιστεί για 107η φορά στην καριέρα του σε τελικό στο tour και θα διεκδικήσει τον 72ο τίτλο του, 52ο στο χώμα και 5ο στη Μαδρίτη. Μπορεί επίσης να ισοφαρίσει το μεγάλο ρεκόρ του Djokovic, τους 30 Masters τίτλους!