tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

Ο "Πύργος" είναι ακόμα εδώ! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Juan Martin Del Potro
O Juan Martin Del Potro είχε τη δυσκολότερη δοκιμασία του έως τώρα στο Μαϊάμι, αλλά κατάφερε να κερδίσει τον πολύ καλό Milos Raonic σε μια μάχη τριών ωρών και να παραμείνει "ζωντανός" στο κυνήγι του "Sunshine Double". Αυτή ήταν η 15η διαδοχική νίκη για τον "Πύργο" και η 100ή συνολικά σε Masters διοργάνωση!

Την πιο δύσκολη δοκιμασία του μέχρι τώρα στο φετινό Miami Open είχε ο Juan Martin Del Potro, o οποίος νίκησε τον Milos Raonic με 5-7, 7-6 (1), 7-6 (3) και διατήρησε "ζωντανό" το νικηφόρο του σερί, σε έναν αγώνα που ο έλεγχος είχε "ξεφύγει" από τα χέρια του στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου σετ.

Μετά από 2 ώρες και 53 λεπτά, τρία εξαιρετικά κλειστά σετ και ασυνήθιστα λάθη σε κρίσιμες στιγμές για τον Milos Raonic, o Del Potro κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να πετύχει την δεύτερη δυσκολότερη νίκη του τον τελευταίο μήνα (μετά από εκείνη επί του Roger Federer στον τελικό του Indian Wells), για να φτάσει τις 15 επικρατήσεις στη σειρά και να πάρει ένα εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Miami Open.

O Raonic πραγματοποίησε τον καλύτερο αγώνα του από τότε που επέστρεψε στo tour, δείχνοντας για ακόμα μια φορά στο Μαϊάμι πως είναι σε πολύ καλό δρόμο, για να βρει και πάλι το καλύτερο παιχνίδι του. Πέτυχε 18 άσους ο Καναδός, έβγαλε όμως και μια νευρικότητα στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να πάρει τη νίκη όταν είχε τον έλεγχο.

Πιο αναλυτικά, σε ένα 1ο σετ στο οποίο δεν απειλήθηκε με break point, o Raonic έφτασε πρώτος στο break point στο 12ο game, δημιουργώντας ταυτόχρονα και set point. Αξιοποίησε τη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και πήρε το 1ο σετ με 7-5, για να βάλει σε μεγάλους μπελάδες τον πρωταθλητή του Indian Wells.

Και στο 2ο σετ ο Raonic ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης. Έχασε το μοναδικό break point του σετ στο 6ο game (3-3), ενώ έφτασε 2 πόντους μακριά από τη νίκη στο 10ο game (4-5, 30-30), με τον Del Potro να "αντέχει" και στις δυο περιπτώσεις και να ισοφαρίζει τον Καναδό.

Όλα αυτά μέχρι το tie-break, όπου τίποτα δεν πήγε καλά για τον Raonic. Έκανε διπλό λάθος την πρώτη φορά που σέρβιρε και πολύ γρήγορα έχασε την επαφή με το σκορ, με τον Del Potro τελικά να το παίρνει με 7-1 και να επιστρέφει δυναμικά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Στο 3ο σετ και οι δυο παίκτες είχαν ένα ασυνήθιστο ξεκίνημα, καθώς αμφότεροι δεν έβρισκαν τόσο καλά σερβίς και την ίδια ώρα επέστρεφαν πολύ επιθετικά. Ως αποτέλεσμα, έγιναν 4 break στη σειρά, με τον Raonic να προηγείται με 1-0 και με 2-1, και τον Del Potro να επιστρέφει 2 φορές από break πίσω, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και σε 2-2 αντίστοιχα.

Ο "Πύργος" χρειάστηκε να σβήσει 2 break points για να σταματήσει αυτό το σερί και να γίνει ο πρώτος που κράτησε το σερβίς του στο 3ο σετ, για να προηγηθεί με 3-2. Αμφότεροι σταθεροποίησαν τα σερβίς τους στη συνέχεια και δεν υπήρξε άλλη ευκαιρία για break, με εξαίρεση μόνο το 11ο game, στο οποίο και πάλι ο Del Potro ήταν στη μειονεκτική θέση, επιστρέφοντας από το 0-30 και κερδίζοντας 4 πόντους στη σειρά για να κάνει το υπέρ του 6-5.

Τελικά κι αυτό το σετ οδηγήθηκε στο tie-break και για μια ακόμα φορά ο Raonic έκανε διπλό λάθος στον πρώτο πόντο που σέρβιρε! Μπορεί να μην ήταν το ίδιο άνετο με το πρώτο tie-break, όμως ο Del Potro διατηρήθηκε μπροστά από τον Καναδό σε όλη τη διάρκειά του και δημιούργησε τριπλό match point στο 6-3, για να εκμεταλλευτεί την πρώτη του ευκαιρία με έναν όμορφο forehand winner.

Για 3η φορά κέρδισε τον Raonic o Αργεντινός, στην 5η τους συνάντηση (3-2). Αυτή ήταν η πιο κλειστή αναμέτρηση που έδωσαν οι δυο τους, καθώς καμία από τις 4 προηγούμενες δεν είχε 3ο σετ.

Θα είναι η δεύτερη φορά που θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του Miami Open o "Delpo", πρώτη μετά από 9 χρόνια (2009). Θα διεκδικήσει την πρώτη του πρόκριση σε τελικό στο Μαϊάμι και 5η συνολικά σε τελικό Masters διοργάνωσης, λιγότερο από 2 εβδομάδες μετά από την κατάκτηση του πρώτου Masters τίτλου της καριέρας του στην Καλιφόρνια.

Όλα αυτά θα τα κάνει απέναντι στον John Isner, που πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό τουρνουά και απέναντι στον Hyeon Chung ήταν άκρως εντυπωσιακός, παίρνοντας τη νίκη με 6-1, 6-4 σε 68 λεπτά.

Ο Isner πέτυχε 13 άσους, κέρδισε τους 31 από τους 32 πόντους στα πρώτα του σερβίς και "έσπασε" 3 φορές το σερβίς του 21χρονου Κορεάτη, 2 στο πολύ κακό για τον Chung 1ο σετ κι άλλη μια στο 2ο, "καθαρίζοντας" με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση πρόκριση.

Και για τον Isner θα είναι ο 2ος ημιτελικός στο Μαϊάμι, μετά από το 2015, ενώ ούτε ο Αμερικανός έχει προκριθεί ποτέ σε τελικό στη διοργάνωση της Φλόριντα. Del Potro και Isner έχουν συναντηθεί άλλες 9 φορές στο παρελθόν, με τον Αργεντινό να έχει κερδίσει στις 6 απ' αυτές (6-3).