tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Νίκη πρόκρισης για τον Thiem (vids)

E-mail Εκτύπωση

Dominic Thiem
O Dominic Thiem συνεχίζει να παίζει πολύ καλό τένις, κέρδισε και τον Andrey Rublev με 2-0 σετ και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή του στους ημιτελικούς του Thiem's 7 στο Kitzbuhel της Αυστρίας.

Ο Thiem επικράτησε του Rublev με 7-5, 6-4 στον τελευταίο αγώνα της σημερινής ημέρας του Thiem's 7 και σε ένα ντέρμπι κορυφής, καθώς αμφότεροι οι δυο παίκτες είχαν κερδίσει τις πρώτες αναμετρήσεις τους για το τουρνουά χθες.

Ο 26χρονος Αυστριακός, Νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη, παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 βρέθηκε πίσω πολύ γρήγορα με 2-3. Xρειάστηκε να σερβίρει για την παραμονή του στο σετ στο 10ο game, ενώ ήταν πίσω με 4-5, αλλά έμεινε στο σετ και αργότερα έκανε το καθοριστικό break, για να περάσει μπροστά με 6-5 και να σερβίρει με επιτυχία για το 7-5.

Στο 2ο σετ ο Thiem ηταν ο μόνος παίκτης που έκανε break, στο 7ο game, για να βρεθεί μπροστά με 4-3. Δεν κινδύνεψε σε κανένα game το σερβίς του φιναλίστ του Australian Open, που "κλείδωσε" τη νίκη στο 10ο game, σερβίροντας επιτυχώς για το 6-4.

Ο Thiem έκανε το 2 στα 2 και είναι πλέον μόνος του στην κορυφή του 1ου ομίλου του Thiem's 7, αφήνοντας στη 2η θέση τους Rublev και Jan-Lennard Struff, που έχουν από μια νίκη. Ο Struff κέρδισε νωρίτερα σήμερα τον Casper Ruud με 6-4, 6-4.

Στον άλλον όμιλο, την 1η θέση έχει ο Matteo Berrettini, που κατάφερε να μείνει και σήμερα αήττητος, κερδίζοντας τον Roberto Bautista Agut με 6-4, 6-3. Ο Dennis Novak πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη εις βάρος του Karen Khachanov με 6-1, 6-4 λίγο αργότερα και μπήκε επίσης στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (08/07):

Matteo Berrettini d. Roberto Bautista Agut 6-4, 6-3
Dennis Novak d. Karen Khachanov 6-1, 6-4
Jan-Lennard Struff d. Casper Ruud 6-4, 6-4
Dominic Thiem d. Andrey Rublev 7-5, 6-4

Οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος:
1) Thiem 2-0 (4-0)
2) Rublev 1-1 (2-3)
3) Struff 1-1 (3-2)
4) Ruud 0-2 (0-4)

2ος όμιλος:
1) Berrettini 2-0 (4-0)
2) Bautista Agut 1-1 (2-2)
3) Novak 1-1 (2-2)
4) Khachanov 0-2 (0-4)

To πρόγραμμα της Πέμπτης (09/07):

14:00 Bautista Agut v Novak
15:30 Rublev v Ruud
17:00 Thiem v Struff
21:15 Berrettini v Khachanov

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση


Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση