Μέχρι τις "16" η Ματούλα στο 60άρι του San Bartolome

tn team Πέμπτη, 04 Αυγούστου 2022 - 22:39

Στη φάση των "16" ολοκλήρωσε την πολύ καλή παρουσία της στο τουρνουά των 60.000 δολαρίων του San Bartolome στην Ισπανία η Μάρθα Ματούλα, η οποία πάλεψε και στο σημερινό της παιχνίδι, αλλά δεν απέφυγε την ήττα από τη Leyre Romero Gormaz, Νο.8 στο ταμπλό.

Η Μάρθα Ματούλα γνώρισε την ήττα από την 20χρονη Ισπανίδα, Νο.300 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 6-1, 6-3, μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά παιχνιδιού.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, η οποία βρίσκεται στο career high της, Νο.653 στον κόσμο, έχασε τα 9 από τα 10 πρώτα games του αγώνα και βρέθηκε πίσω με 1-6, 0-3.

Παρόλα αυτά συνέχισε να παλεύει και έμεινε στο 2ο σετ όσο μπορούσε. Μείωσε σε 2-3 και αργότερα σε 3-4, αλλά η Ισπανίδα κέρδισε ένα κρίσιμο game για να κάνει το 5-3 και στη συνέχεια έκανε και το break, για να "κλειδώσει" τη νίκη της.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για τη Ματούλα, στο δυνατό τουρνουά του San Bartolome στα Κανάρια Νησιά. Στον 1ο γύρο η Ελληνίδα παίκτρια είχε αποκλείσει τη Δανή Olivia Gram με 6-0, 6-4, ενώ στον 2ο γύρο πέτυχε μεγάλη νίκη με το συντριπτικό 6-0, 6-1 επί της Ιταλίδας Martina Di Giuseppe, Νο.12 στο ταμπλό και Νο.326 στην παγκόσμια κατάταξη.