1η νίκη σε Slam μετά από 2,5 χρόνια για τον Thiem! (vids)

© Mike Lawrence/USTA
tn team Δευτέρα, 28 Αυγούστου 2023 - 20:13

Ο πρωταθλητής του US Open του 2020, Dominic Thiem, έκανε μια εκπληκτική πρεμιέρα συντρίβοντας με 3-0 σετ τον Alexander Bublik, για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη σε Grand Slam από το Australian Open του 2021!

Περισσότερο από 2,5 χρόνια χρειάστηκε να περιμένει για μια Grand Slam νίκη ο Dominic Thiem, που ακόμα πασχίζει να επανέλθει στο καλύτερό του επίπεδο, μετά τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του, τον τίτλο στο US Open το 2020.

Παρά τη δύσκολη κλήρωση που είχε στο φετινό US Open, ο 29χρονος Αυστριακός κατάφερε να επιβληθεί του Alexander Bublik, Νο.29 στο ταμπλό, με 6-3, 6-2, 6-4, για να πάρει μια μεγάλη πρόκριση για τον 2ο γύρο του US Open.

Ήταν η 1η Grand Slam νίκη μετά από 7 συνεχόμενες ήττες για τον Thiem και η 1η πρόκριση σε 2ο γύρο μετά από 6 συνεχόμενους αποκλεισμούς σε 1ο γύρο.

Σήμερα ο Αυστριακός αξιοποίησε τα πολλά λάθη του Bublik, που είχε περισσότερα από τα διπλάσια, 44 έναντι 21, ενώ είχε προηγηθεί ακόμα και με 5-2 στο 3ο σετ, στο οποίο τελικά χρειάστηκε το 10ο game για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του, σε 1 ώρα και 52 λεπτά αγώνα.

Ήταν χρονικά ο πρώτος νικητής στο ταμπλό των ανδρών για το τουρνουά και θα έχει έναν ακόμα δύσκολο αντίπαλο στον 2ο γύρο, τον Αμερικανό Ben Shelton, που μερικά λεπτά μετά κέρδισε τον Pedro Cachin με 1-6, 6-3, 6-2, 6-4.