Πανελλήνιο Juniors: Παναγιωτίδου και Παγώνης πρωταθλητές στα 14άρια (pics)

Οι 3 πρώτοι και οι 3 πρώτες στα μονά στα 14άρια
tn team Πέμπτη, 02 Μαϊος 2024 - 15:32

Η Λυδία Παναγιωτίδου και ο Ραφαήλ Παγώνης αναδείχθηκαν πρωταθλητές στα 14άρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors της Λάρισας. "Treble" στα κορίτσια για την Παναγιωτίδου.

Η Παναγιωτίδου κέρδισε στον σημερινό τελικό την περσινή πρωταθλήτρια των 12αριών, Κωνσταντίνα Βολονάκη, με 6-0, 6-4 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος στα 14άρια των κοριτσιών.

Μόνο 12 games σε 6 αναμετρήσεις έχασε όλη την εβδομάδα στα γήπεδα του Α.Α. Λάρισας η Παναγιωτίδου, αθλήτρια του Ο.Α. Θεσσαλονίκης. Στον 1ο γύρο κέρδισε την Ιωάννα Παλάζη με 6-2, 6-0, στον 2ο την Ελισάβετ Νικολάου με 6-0, 6-0, στον 3ο την Αγγελίνα Γκλαβά με 6-1, 6-0, στα προημιτελικά την Ιωάννα Ξυδά με 6-3, 6-0 και στα ημιτελικά τη Βασιλική Λιαγκριδώνη με 6-2, 6-0.

Την 3η θέση στο μονό των κοριτσιών πήρε η Χαρά Ζήνα, η οποία επέστρεψε από σετ πίσω και κέρδισε στον μικρό τελικό τη Λιαγκριδώνη με 1-6, 6-2, 6-1.

Η Παναγιωτίδου ήταν νικήτρια και στο διπλό αλλά και στο μικτό, κάνοντας το "treble" στην κατηγορία των 14 ετών.

Στο διπλό κοριτσιών, με συμπαίκτρια τη Βολονάκη, κέρδισαν έναν κλειστό τελικό με τις Ζήνα και Διόνη Κουκούλη, με 6-4, 4-6, 10-5.

Στο μικτό μαζί με τον Αλέξανδρο Αυγέρη, επικράτησαν στον τελικό των Γιάννη Μοτσάκου και Κουκούλη με 6-3, 6-2.

Στα 14άρια των αγοριών, πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Ραφαήλ Παγώνης, ο οποίος κέρδισε σε έναν πολύ ωραίο τελικό τον Αλέξανδρο Αυγέρη, με 7-6 (5), 4-6, 6-1.

Ο Παγώνης, αθλητής του Ο.Α. Γλυφάδας, πρωταθλητής Ελλάδος στα 10άρια το 2021 και στα 12άρια το 2023, έχασε για 1η φορά σετ σήμερα στον πολύ δυνατό τελικό.

Προηγουμένως στο τουρνουά είχε κερδίσει τον Μάξιμο Δημητρακά με 6-0, 6-1, τον Ζαχαρία Παπαλουκά με 6-2, 6-0, τον Γιώργο Αποστολάκη με 6-0, 6-0, τον Νικόλα Μπική με 6-1, 6-1 και τον Γιάννη Μοτσάκο με 6-0, 6-2.

Ο Μοτσάκος πήρε την 3η θέση στο ταμπλό, κερδίζοντας στον επίσης πολύ καλό μικρό τελικό τον Ιορδάνη Χατζηνικολάου, με 6-4, 4-6, 6-4.

Στο διπλό των αγοριών, τον τίτλο κατέκτησαν οι Αυγέρης και Βασίλης Λυκουρέσης, που κέρδισαν σε έναν συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στον πόντο τους Παγώνη και Θάνο Χαιρόπουλο με 6-3, 4-6, 11-9.

Αναλυτικά όλα τα τελικά αποτελέσματα και φωτογραφίες από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors εδώ