Διακρίσεις για τον Γιάννη Ματακούδη στην Ουγγαρία

tn team Τρίτη, 02 Ιουλίου 2024 - 11:45

Ο Γιάννης Ματακούδης αγωνίστηκε στο διεθνές τουρνουά Hungary Bowl στη Βουδαπέστη, όπου πήρε τη 2η θέση στην κατηγορία U10 και την 3η θέση στην κατηγορία U11.

Στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα ο Γιάννης Ματακούδης, που συμμετείχε στο διεθνές τουρνουά Hungary Bowl, του TEN-PRO Global Junior Tour.

Ο αθλητής του Α.Ο.Α. Ποσειδών Θεσσαλονίκης διακρίθηκε και στις δυο κατηγορίες που αγωνίστηκε, στα αγόρια U10 (γενν. 2014) και στα αγόρια U11 (γενν. 2013).

Στα 10άρια έφτασε μέχρι τον τελικό και πήρε τη 2η θέση. Στον 2ο γύρο, όπου προκρίθηκε με bye, κέρδισε τον Ρουμάνο Christian Boros με 6-1, 6-1. Στα προημιτελικά απέκλεισε τον Ρώσο Timofei Lapin με 6-0, 3-6, 6-1 και στα ημιτελικά τον Ούγγρο Arpad Barnabas Bagdi με 6-1, 6-4. Στον τελικό, ηττήθηκε από τον Ιρλανδό Richie Kennedy με 6-2, 6-2.

Στα 11άρια, ο Ματακούδης πέτυχε άλλες 3 νίκες και έφτασε στην ημιτελική φάση. Στον 1ο γύρο κέρδισε τον Πορτορικανό Sebastian Krautmann με 6-0, 6-0, στον 2ο γύρο τον Ρώσο Artyom Storozhuk με 7-6, 6-3 και στα προημιτελικα τον Ουκρανό Matvii Ukrainets με 6-0, 3-6, 6-1.

Στα ημιτελικά, τον σταμάτησε και πάλι ο Kennedy, με 7-6, 6-0, αλλά ο Ματακούδης έκλεισε το ταμπλό με νίκη, επικρατώντας στο ματς της 3ης θέσης του Αυστραλού Branko Trisic με 0-6, 6-3, 7-5.

Αξίζει να σημειωθεί πως το τουρνουά ξεκίνησε την περασμένη Δευτέρα και ολοκληρώθηκε την Κυριακή (24-30 Ιουνίου), με τον Ματακούδη να πετυχαίνει 7 νίκες και να παίζει συνολικά 9 αγώνες μέσα σε 7 μέρες.