Ίδρωσε, αλλά προκρίθηκε ο Djokovic (vid)

© AELTC/Ian Walton
tn team Πέμπτη, 04 Ιουλίου 2024 - 18:43

O Novak Djokovic δεν είχε και το πιο εύκολο απόγευμα στο Λονδίνο, πήρε όμως την πρόκριση εις βάρος του Jacob Fearnley με 3-1 σετ και εξασφάλισε την πρόκρισή του στον 3ο γύρο του Wimbledon.

Ο 37χρονος Σέρβος, 7 φορές πρωταθλητής στο Wimbledon και κάτοχος 24 Grand Slams τίτλων, χρειάστηκε να δουλέψει σκληρά μέχρι να λυγίσει τον Fearnley, με 6-3, 6-4, 5-7, 7-5.

Ο 22χρονος Βρετανός, που έπαιξε με wild card στο τουρνουά και βρίσκεται στο Νο.277 της παγκόσμιας κατάταξης, αναμφίβολα κέρδισε τις εντυπώσεις στη σημερινή αναμέτρηση και παρότι η στήριξη από το κοινό ήταν δεδομένη, λόγω της καταγωγής του, ήταν και δικαιολογημένη στην περίπτωσή του, χάρη στην εξαιρετική προσπάθεια που έκανε παίζοντας με το μεγάλο φαβορί.

Αν και είχε λίγο μουδιασμένο ξεκίνημα, ο Fearnley ήταν πολύ ανταγωνιστικός από το 2ο σετ έως το τέλος. Στο 2ο σετ στην ουσία κάθε παίκτης είχε από ένα break point, απλώς ο Djokovic το αξιοποίησε κι έτσι έφτασε στο 6-4.

Στο 3ο σετ ο Βρετανός έκανε μια τρομερή προσπάθεια, αφού ήταν πίσω με break στο 2-3, ισοφάρισε σε 3-3 κάνοντας το πρώτο του break στο ματς και έσωσε 3 break points στη συνέχεια, ένα στο 7ο (3-3, 30-40) και 2 στο 9ο game (4-4, 15-40), για να προηγηθεί με 5-4! Σα να μην έφτανε αυτό για τον Nole, o 22χρονος κατόρθωσε να κάνει και νέο break στο 12ο game, παίρνοντας το σετ με 7-5 και βάζοντας φωτιά στο ματς.

Και το 4ο σετ ήταν πολύ αμφίρροπο, με τον Fearnley να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 6ο game, διπλό break point στο 2-3, 15-40. Ένα μεγάλο ερωτηματικό για σήμερα ήταν και πως θα αντιδρούσε ο Djokovic, που θυμίζουμε ότι προέρχεται από τραυματισμό, αν έπρεπε να παίξει 5ο σετ.

Δεν χρειάστηκε τελικά, με τον πολύ έμπειρο Σέρβο να υπερασπίζεται το σερβίς του και να παίρνει και το break που του χάρισε το 4ο σετ στο 11ο game, για να περάσει μπροστά με 6-5.

Αυτή ήταν η 94η νίκη για τον Djokovic στο All England Club, με τον Σέρβο να φτάνει συνολικά τις 372 νίκες σε Grand Slams διοργανώσεις (372-49). Εδώ και ένα μήνα, από το Roland Garros, έχει τις περισσότερες στην ιστορία.

Στον 3ο γύρο του Wimbledon θα αντιμετωπίσει τον Alexei Popyrin, που χρειάστηκε 5ο σετ, αλλά έκαμψε την αντίσταση του Tomas Martin Etcheverry με 3-6, 6-4, 4-6, 6-4, 6-3.