Στη 16άδα του Pirot o Αζωίδης

tn team Πέμπτη, 05 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:29

Ο Δημήτρης Αζωίδης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του γι' αυτή την εβδομάδα στη 16άδα του τουρνουά 15.000 δολαρίων του Pirot στη Σερβία.

Έκανε καλό παιχνίδι ο Αζωίδης, είχε όμως και δύσκολο έργο απέναντι στον 31χρονο Δομινικανό Roberto Cid Subervi, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.435 στον κόσμο - παλιότερα και Νο.211 - από τον οποίο ηττήθηκε με 7-5, 6-4 σε ένα γεμάτο ματς.

Για περισσότερο από 2 ώρες πάλεψε ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, που έχασε το πολύ κλειστό 1ο σετ στις λεπτομέρειες, ενώ και στο 2ο, παρότι βρέθηκε πίσω με break νωρίτερα, έμεινε κοντά στον αντίπαλό του και είχε ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς στο 5-4, 15-30.

Πέτυχε μια νίκη αυτή την εβδομάδα στο χωμάτινο τουρνουά του Pirot o Αζωίδης, ενάντια στον Βούλγαρο George Lazarov έπειτα από μια ακόμα μάχη, με 3-6, 7-6 (4), 6-3.

Στο διπλό, όπου έπαιξε μαζί με τον Semen Pankin, έφτασε έως τα προημιτελικά. Στον 1ο γύρο κέρδισαν τους Santiago Russo και Mao Takada με 6-0, 6-4, αλλά στα προημιτελικά ηττήθηκαν σε ακόμα ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες από τους Stefan Latinovic και Vladan Tadic, Νο.3 στο ταμπλό, με 6-3, 6-7 (5), 10-6.

Θυμίζουμε πως ο Αζωίδης θα μείνει στη Σερβία και θα μεταφερθεί στο Βελιγράδι, καθώς κλήθηκε με την Εθνική ομάδα των ανδρών για 1η φορά στην καριέρα του και θα κάνει ντεμπούτο στους αγώνες με τη Σερβία για το World Group I το επόμενο Σαββατοκύριακο (14-15/09).