Πέρασαν Wawrinka, Berdych

tennisnews team Τρίτη, 15 Μαρτίου 2016 - 16:13

O Stan Wawrinka αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα αλλά κατάφερε να κερδίσει χωρίς να χάσει σετ τον Andrey Kuznetsov και να πάρει την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Indian Wells Masters. Εκεί θα βρίσκεται και ο Tomas Berdych, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Borna Coric. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Ο Wawrinka έκανε ένα άψογο πρώτο σετ, στο οποίο δεν απειλήθηκε με break point, έκανε break με love στο 10ο game και το κατέκτησε με 6-4 σε λιγότερο από μισή ώρα. Τα πράγματα έγιναν πιο περίπλοκα ωστόσο για τον Ελβετό στο 2ο σετ, στο οποίο έσωσε 3 break points και έχασε μια φορά το σερβίς του, με τον Kuznetsov να αποκτά προβάδισμα με 5-3.

Ο Ρώσος σέρβιρε για την κατάκτηση του σετ στο 10ο game, αλλά - όπως είχε κάνει και στο ίδιο σημείο του πρώτου σετ - ο Stan κέρδισε 4 πόντους στη σειρά και με το break back ισοφάρισε σε 5-5. Το 2ο σετ οδηγήθηκε στο tie-break και εκεί ο Wawrinka προηγήθηκε με 5-1 και με 6-3.

Ο Kuznetsov πάλεψε και έσβησε τα δύο πρώτα match points του Ελβετού, που αξιοποίησε την τρίτη του ευκαιρία και ολοκλήρωσε τη νίκη του πριν μπει σε μεγαλύτερες περιπέτειες, με 6-4, 7-6 (5).

Στον 4ο γύρο του BNP Paribas Open, o Wawrinka θα αντιμετωπίσει τον David Goffin, που βρέθηκε πίσω με σετ αλλά επέβαλλε τον ρυθμό του στα δύο επόμενα και κέρδισε τον Guido Pella με 4-6, 6-3, 6-2.

Σε ένα άλλο, πολύ δυνατό ζευγάρι για τον 4ο γύρο, ο Tomas Berdych θα αντιμετωπίσει τον Milos Raonic. O Τσέχος ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Borna Coric, κερδίζοντας τον 19χρονο με 6-1, 7-6 (3), σε ένα παιχνίδι με πολλά break. Ο Raonic χρειάστηκε μόνο 36 λεπτά για να προκριθεί, αφού κέρδιζε τον Bernard Tomic με 6-2, 3-0 και ο Αυστραλός εγκατέλειψε λόγω των ενοχλήσεών του στον καρπό.

Ο Marin Cilic διατήρησε το απόλυτο των κερδισμένων σετ στο τουρνουά, επικρατώντας του Leonardo Mayer με 6-4, 6-3, σε έναν αγώνα που δεν έχασε καμιά φορά το σερβίς του. Επόμενος αντίπαλος για τον Κροάτη, Νο10 στο ταμπλό, θα είναι ο Richard Gasquet, που κέρδισε τον Alexandr Dolgopolov με 2-6, 6-2, 6-1.

Τέλος, ο Gael Monfils πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και επιβλήθηκε του Albert Ramos-Vinolas με 6-1, 6-3. Ο Γάλλος θα είναι ο αντίπαλος του Federico Delbonis στον 4ο γύρο, μετά και την μεγάλη νίκη του Αργεντινού, που απέκλεισε τον Andy Murray χθες το βράδυ