"Αλώβητη" Swiatek μετά από 3 set points (vids)

© Jimmie48 / WTA
tn team Τρίτη, 27 Αυγούστου 2024 - 21:35

H Iga Swiatek ήρθε αντιμέτωπη με τριπλό set point στο 2ο σετ, αυτό όμως δεν την εμπόδισε να φτάσει στη νίκη με 2-0 σετ επί της Kamilla Rakhimova.

Με μια straight sets νίκη ξεκίνησε την προσπάθειά της στο US Open η Iga Swiatek, η οποία πάντως δεν πέρασε καθόλου εύκολα στο Arthur Ashe Stadium, στην πρεμιέρα της στο αμερικάνικο Grand Slam.

Μετά από 1 ώρα και 52 λεπτά, έκαμψε τελικά την αντίσταση της Rakhimova με 6-4, 7-6 (6) και πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του US Open.

Στο 1ο σετ απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-0 η Swiatek, η οποία είδε τη Rakhimova να μειώνει σε 4-3 και σε 5-4 αργότερα, σβήνοντας και ένα set point για το 6-3. Αυτό δεν πτόησε την Πολωνή, που έκλεισε το σετ στο 10ο game με love service game.

Στο 2ο σετ η Swiatek προηγήθηκε με 3-1 και κράτησε τον έλεγχο μέχρι το 5-3, δείχνοντας ότι δεν θα έχει πρόβλημα να κλείσει το ματς. Τελικά η Rakhimova την έβαλε σε μπελάδες, αφού κέρδισε τους 8 από τους 9 επόμενους πόντους και ισοφάρισε σε 5-5.

Προηγήθηκε και με 6-5 η Ρωσίδα, με την Swiatek να στέλνει το σετ σε tie-break. Εκεί η Rakhimova προηγήθηκε μέχρι και με 6-3, έχοντας 3 ευκαιρίες στη σειρά για να στείλει το ματς σε 3ο σετ, η Swiatek όμως απάντησε με 5 κερδισμένους πόντους στη σειρά, για να "κλέψει" το tie-break με 8-6 και να "σφραγίσει" τη νίκη της.

Στον 2ο γύρο του US Open, η Swiatek θα αντιμετωπίσει άλλη μια παίκτρια που ξεκίνησε από τα προκριματικά, την Ena Shibahara από την Ιαπωνία, που απέκλεισε την Daria Saville σε ένα πολύ κλειστό ματς με 6-3, 4-6, 7-6 (10-6).

Μια πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η Caroline Dolehide, που έβγαλε εκτός τη Νο.11 του ταμπλό, Danielle Collins, κερδίζοντάς την με 1-6, 7-5, 6-4. Στον 2ο γύρο η Αμερικανίδα θα αντιμετωπίσει τη Sara Errani, που επέστρεψε και εκείνη από σετ πίσω, για να αποκλείσει την Cristina Bucsa με 3-6, 6-0, 6-4.

Σε άλλα παιχνίδια που έχουν ολοκληρωθεί για σήμερα, η Anastasia Pavlyuchenkova συνέτριψε την Taylah Preston με 6-2, 6-0, ενώ η Ashlyn Krueger κέρδισε τη Saisai Zhang με 0-6, 6-1, 7-5. Τέλος, η Katie Boulter απέκλεισε την Aliaksandra Sasnovich με 5-7, 6-2, 6-1.