Το σήκωσε ο Γελαδάρης στην Πέγια

tn team Σάββατο, 31 Αυγούστου 2024 - 22:35

Τον 2ο τίτλο του σε διοργάνωση της ITF κατέκτησε ο Οδυσσέας Γελαδάρης, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Πέγια στο Κόσοβο.

Στον τελικό του Peja Open της J30 κατηγορίας της ITF, ο Γελαδάρης επιβλήθηκε του Κροάτη Ivan Dumbovic με 6-1, 6-2, για να ολοκληρώσει τη φανταστική του εβδομάδα στην Πέγια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Έχασε μόνο ένα σετ σε όλο το τουρνουά ο 16χρονος Έλληνας αθλητής, ο οποίος κέρδισε στον 1ο γύρο τον Τσέχο Stepan Ziska με 6-3, 7-5, τον Κροάτη Leonardo Ljubicic με 7-5, 7-5 στον 2ο γύρο, τον Μαυροβούνιο Skender Katana με 7-5, 6-0 στα προημιτελικά και τον Ιταλό Pietro Verno με 3-6, 6-4, 6-4 στα ημιτελικά.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος του σε ITF διοργάνωση στα μονά, μετά από το επίσης J30 τουρνουά των Τιράνων νωρίτερα αυτή τη χρονιά.

Και στα διπλά είχε έναν τίτλο, αλλά δεν μπόρεσε να τους διπλασιάσει σήμερα, καθώς μαζί με τον συμπαίκτη του, Νικόλα Χατζηαβραάμ, ηττήθηκαν στον τελικό από τον Εσθονό Nikita Gribyakin και τον Σκοπιανό Aleksandar Trifunovski.

Στο διπλό των κοριτσιών, πρωταθλήτρια ήταν η Ελένη Χατζηαβραάμ και η Ρουμάνα συμπαίκτριά της Naema Labib.