Πήραν το προβάδισμα οι Σλοβάκοι με τη νίκη του Molcan (vids)

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Σάββατο, 16 Σεπτεμβρίου 2023 - 12:34

O Alex Molcan επιβλήθηκε του Αλέξανδρου Σκορίλα με 2-0 σετ και έδωσε στη Σλοβακία το προβάδισμα με 1-0 έναντι της Ελλάδας.

Το άγχος του Αλέξανδρου Σκορίλα αλλά και η πολύ υψηλή ποιότητα του Alex Molcan έφεραν τη νίκη του Σλοβάκου με 6-1, 6-1 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς της Ελλάδας με τη Σλοβακία, που φιλοξενείται στο Καλλιμάρμαρο.

Ξεκίνησε αρκετά αγχωμένος την αναμέτρηση ο Σκορίλας, ο οποίος υπέστη δυο break στα πρώτα 3 games της αναμέτρησης και βρέθηκε πίσω με 0-3.

Κέρδισε το πρώτο του game στο ματς με ένα break για το 1-3, αλλά ο Σλοβάκος πήρε τα 3 επόμενα games και έκλεισε το σετ.

Στο τελευταίο game του 1ου σετ ο Σκορίλας αντιστάθηκε σθεναρά και έσβησε 4 set points, δεν απέφυγε όμως το 6-1.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ ο Σκορίλας κράτησε για πρώτη φορά το σερβίς του και έκανε το 1-1, αλλά ο πολύ ποιοτικός Molcan, No.113 στην παγκόσμια κατάταξη και άλλοτε και Νο.38, κέρδισε τα 5 επόμενα games και ολοκλήρωσε και αυτό το σετ στο 7ο game, για να κλείσει το ματς σε 74 λεπτά.

Η Σλοβακία πήρε με τη νίκη του Molcan το προβάδισμα με 1-0 στο tie. Θα ακολουθήσει το δεύτερο μονό, στο οποίο θα αγωνιστεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Lukas Klein.