Εγκατέλειψε η Herdzelas, προβάδισμα η Ελλάδα με Βαλεντίνη

tn team Πέμπτη, 13 Απριλίου 2023 - 13:44

Η Ελλάδα πήρε τον πρώτο πόντο στο tie με τη Βοσνία, καθώς η Dea Herdzelas εγκατέλειψε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, σε μια αναμέτρηση που η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κυριαρχούσε κατά κράτος.

Η Γραμματικοπούλου κέρδισε συγκεκριμένα 7 games στη σειρά και είχε το προβάδισμα με 6-1, 1-0 μετά από 34 μόλις λεπτά στο court.

H Herdzelas δεν αισθανόταν καλά και εγκατέλειψε το ματς μετά το 1ο game στο 2ο σετ, με τη Γραμματικοπούλου να παίρνει εύκολα και γρήγορα τον πρώτο πόντο για την ελληνική ομάδα, στο tie με τη Βοσνία & Ερζεγοβίνη.

Θυμίζουμε πως με νίκη η Εθνική μας θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή της στα πλέι-οφ του Μεγάλου Σαββάτου, όπου θα διεκδικήσει την άνοδό της στο Group I του Billie Jean King Cup.

Για να το καταφέρει αυτό, θα χρειαστεί να κερδίσει μια ακόμα αναμέτρηση απέναντι στις Βόσνιες.

Στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ θα αντιμετωπίσει τη Nefisa Berberovic.

Μπορείτε να δείτε ζωντανά σε live streaming όλα τα παιχνίδια της Ελλάδας με τη Βοσνία εδώ