Δυναμική επιστροφή στο χώμα για Zverev (vid)

© Peter Staples/ATP Tour
tn team Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2024 - 16:46

O Alexander Zverev πραγματοποίησε μια καλή πρεμιέρα στο 500άρι του Αμβούργου, κερδίζοντας έυκολα τον Jesper De Jong.

Μόλις 77 λεπτά έμεινε στο court o κορυφαίος Γερμανός τενίστας, που επιβλήθηκε του De Jong με 6-2, 6-2, ξεκινώντας δυναμικά την προσπάθειά του στο Αμβούργο.

Ο Zverev, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.4 στον κόσμο, έκανε ένα πολύ καλό ματς με 29 winners και 17 αβίαστα λάθη. Κέρδισε τους 26 από τους 33 πόντους στα πρώτα του σερβίς, δεν αντιμετώπισε κανένα break point και "έσπασε" 2 φορές σε κάθε σετ το σερβίς του Ολλανδού.

Ο Zverev, ο οποίος θα κληθεί και να υπερασπιστεί τον τίτλο του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφού 3 χρόνια πριν είχε αναδειχθεί χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο του Hamburg Open τον Γάλλο Hugo Gaston.

O Gaston έκανε μια πολύ καλή νίκη στον 1ο γύρο, εις βάρος του Facundo Diaz Acosta, με 7-6 (4), 1-6, 6-4.