Εκτός 16άδας στο 25άρι του Σπλιτ ο Σκορίλας

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Πέμπτη, 20 Απριλίου 2023 - 14:42

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον 2ο γύρο του τουρνουά των 25.000 δολαρίων στο Σπλιτ της Κροατίας, παρόλο που στάθηκε πολύ καλά απέναντι στο Νο.7 του ταμπλό, Gergely Madarasz.

Μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι 93 λεπτών, ο Madarasz, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.597 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ (το 2022 είχε βρεθεί και στο Νο.441), πήρε τη νίκη επί του Σκορίλα με 7-5, 6-2 και την πρόκριση για τη φάση των "16" του τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Σπλιτ στην Κροατία.

Πολύ καλά στάθηκε ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.960 στην παγκόσμια κατάταξη, ειδικά στο 1ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε και με 4-3. Αργότερα ο Madarasz έκανε το break για το 5-4, με τον Αλέξανδρο να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 5-5.

Ο 28χρονος Ούγγρος τενίστας έκανε νέο break στο 11ο game και κάπως έτσι άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη, αφού κέρδισε τα 8 από τα 10 τελευταία games του παιχνιδιού και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του σε 1 ώρα και 33 λεπτά αγώνα.