Πρωταθλητής Ελλάδας ο Θάνος

Ο Αριστοτέλης Θάνος με τον Δημήτρη Χατζηνικολάου
tennisnews team Κυριακή, 30 Αυγούστου 2020 - 23:10

Ο Αριστοτέλης Θάνος είναι ο νέος πρωταθλητής Ελλάδας, μετά και τη νίκη του στον σημερινό τελικό επί του Λευτέρη Θεοδώρου.

Ο Αριστοτέλης Θάνος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για το 2020, κερδίζοντας στον σημερινό τελικό τον Λευτέρη Θεοδώρου με 6-3, 6-4, στα γήπεδα του Ο.Α. Αθηνών.

Ο Θάνος, ο οποίος προπονείται από τον Δημήτρη Χατζηνικολάου στη Chatzinikolaou Tennis Academy, κατέκτησε το πρώτο του Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών, μόλις στη 2η συμμετοχή του σε αυτό.

Στην πορεία του μέχρι τον τίτλο, ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής δεν απώλεσε ούτε ένα σετ, σε 6 αναμετρήσεις.

Στην πρεμιέρα του κέρδισε τον Μιχάλη Ψαριάδη με 6-2, 6-1, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα ξεπέρασε και τους δυο επόμενους αντιπάλους του, τον Νίκ Μανόπουλου στον 2ο γύρο και τον Νικήτα Νιάρχο στον 3ο γύρο. Στα προημιτελικά κέρδισε τον Χάρη Καπόγιαννη με 6-1, 7-6 (1), ενώ στα ημιτελικά απέκλεισε τον Στυλιανό Περδικογιάννη, με 6-1, 6-2.