Τέλος η Γκρενόμπλ για τη Βαλεντίνη

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου © Getty Images / Ideal Image
tennisnews team Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2020 - 18:09

Αν και προηγήθηκε με σετ, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Harmony Tan, No.3 στο ταμπλό του Engie Open, με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσει το τουρνουά των 25.000 δολαρίων της Γκρενόμπλ.

Η Βαλεντίνη έκανε δυνατό ξεκίνημα στην indoor διοργάνωση της Γκρενόμπλ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει την 22χρονη Harmony Tan, No.3 στο ταμπλό και Νο.218 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, από την οποία ηττήθηκε με 5-7, 6-1, 6-3.

Αν και έχασε προβάδισμα με 5-3 στο 1ο σετ, η Βαλεντίνη κατάφερε να το κερδίσει με 7-5. Η Γαλλίδα ανταποκρίθηκε κερδίζοντας τα 5 πρώτα games του 2ου σετ, ενώ στο 3ο σετ έκανε το break για να περάσει μπροστά με 3-2 και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω της, κάνοντας κι άλλο break για το 6-3, "σφραγίζοντας" την πρόκριση έπειτα από 2 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Η Βαλεντίνη αγωνίστηκε και στο διπλό του Engie Open των 25.000 δολαρίων, μαζί με την Ελβετίδα Conny Perrin. Στον 1ο γύρο, αν και βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη, οι δυο παίκτριες ηττήθηκαν από το Νο.2 ζευγάρι του ταμπλό, τη Βρετανίδα Samantha Murray και τη Γερμανίδα Julia Wachaczyk, με 6-1, 1-6, 10-7.