Μέχρι τις "16" στο μονό, 4άδα στο διπλό η Βαλεντίνη

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
tn team Πέμπτη, 12 Αυγούστου 2021 - 15:35

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου γνώρισε την ήττα από την Magali Kempen σήμερα για τη φάση των "16" της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Koksijde στο Βέλγιο, αλλά έχει ανοιχτές υποχρεώσεις στο ταμπλό του διπλού, όπου προκρίθηκε χθες στα ημιτελικά.

Η Γραμματικοπούλου δεν τα κατάφερε σήμερα απέναντι στην Kempen για τον 2ο γύρο του Flanders Ladies Trophy Koksijde των 25.000 δολαρίων και ηττήθηκε από την 23χρονη Βελγίδα με 6-4, 6-3 σε 1 ώρα και 33 λεπτά αγώνα.

Αν και προηγήθηκε νωρίς με 0-1, 15-40 φτάνοντας πολύ κοντά στο πρώτο break, η Βαλεντίνη έμεινε πίσω με 4-1 στο 1ο σετ. Στη συνέχεια ισοφάρισε σε 4-4, δείχνοντας τη μαχητικότητά της, όμως στο πολύ κρίσιμο 10ο game υπέστη break και τελικά έχασε το σετ με 6-4.

Και στο 2ο σετ πάλεψε και ενώ είχε βρεθεί πίσω με 0-3 και 1-4 κατάφερε να μειώσει σε 3-4, 30-15, όμως η Kempen έκανε break σε εκείνο το σημείο και έφτασε ένα game μακριά στη νίκη, την οποία πήρε τελικά στο σερβίς της.

Η Γραμματικοπούλου είχε κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο χωμάτινο Futures των 25.000 δολαρίων την Τρίτη, επικρατώντας της Victoria Bosio από την Αργεντινή με 6-3, 6-0, σε 65 μόλις λεπτά.

Χθες πραγματοποίησε την πρεμιέρα της και στο διπλό, όπου μοιράζεται το Νο.1 του ταμπλό με τη Ρωσίδα Valentina Ivakhnenko. Θυμίζουμε πως η Βαλεντίνη πραγματοποιεί μια καταπληκτική χρονιά στα διπλά και βρίσκεται στο Νο.143 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA.

Στα προημιτελικά, όπου έκανε την πρεμιέρα της επειδή είχε bye, κέρδισε τις Ekaterina Kazionova (Ρωσία) και Anastasia Zarycka (Τσεχία) με 6-2, 6-2 και μπήκε στην τελική 4άδα, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο τη Ρωσίδα Vlada Koval και τη Γαλλίδα Carole Monnet.